21 zeeland Waterschappen zullen Uitbater onderzoeksreactor kiest voor nieuwbouw in Petten, niet in Borssele Kopenhagen PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! Midden in de discussie over fietsen op buitendijk se werkwegen, komt er een evaluatie van 't beleid. woensdag 9 december 2009 door Ernst Jan Rozendaal Volgens mij is er deze week maar één passend onderwerp voor een co lumn: Kopenhagen. Tij dens de klimaattop die daar plaats vindt moeten vergaande beslui ten worden genomen om ons, en ons nageslacht, van een toekomst te verzekeren. Als ik mijn cynisme de vrije loop laat, zou ik zeggen dat het afzien van zo'n top zoveel vlieguren zou uitsparen dat het klimaat er met een een stuk van opknapt, maar dat is wat al te gemakkelijk. Het lijkt me beter dat we ons alle maal realiseren dat we niet ontko men aan een verandering van ons dagelijkse gedrag. Als de wereld leiders serieus de doelen willen halen die ze zich in de Deense hoofdstad gaan stellen, ontkomen ze niet aan het nemen van stren ge maatregelen. Vervuilers en energieverspillers krijgen de reke ning gepresenteerd, of de krant van wakker Nederland het nou leuk vindt of niet. Nu al denk ik als ik de tank van onze Amerikaanse slurper volgooi: „Daar had ik ook een mooie spijkerbroek voor kunnen kopen." Straks wordt het een drie delig pak. Dan kan ik wel boos worden op Balkenende, ik kan ook een andere auto kopen. Volgens mij zitten in ons huis nog flink wat warmtelekken. Stel je voor dat ik het straks niet meer mag verkopen vóór die zijn ge dicht. Is dat zo gek? ïe kan je auto nu toch ook niet kwijt zonder APK en de eventuele reparaties die daar bijhoren? „Straks mogen we niks meer", klinkt het midden in de winter op door warmtekanonnen om ringde terrassen. We mogen niet meer roken, we mogen niet meer drinken, het autorijden wordt ons steeds moeilijker gemaakt. Hoe gaan ze dat op televisie doen? Roken is daar al taboe. Vol gens de politiek moet ook paal en perk worden gesteld aan het drin ken op tv. Nog even en het licht moet uit in de studio - sommige programma's zouden daar trou wens behoorlijk op vooruitgaan. We kunnen dat soort maatregelen best voorkomen. Als we wat va ker zelf die knop uitzetten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveIand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/8ezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik mach'jg de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekenj^^^PP Handtekening BUITENDIJKS DISCUSSIE OVER TOEGANKELIJKHEID door René Schrier De twee Zeeuwse water schappen gaan zich op verzoek van de provin cie nog eens buigen over de toegankelijkheid van bui tendijkse werkwegen en (fietspa den. Daar is in Zeeland een stevige discussie over ontstaan, mede inge geven door het afsluiten van een stuk dijk bij Ossenisse. Het provin ciaal bestuur heeft de waterschap pen gevraagd de toegankelijkheid van buitendijkse wegen en paden nog eens tegen het licht te hou den. Gisteren nog stelde Statenlid Jo- han Robesin van de Partij voor Zeeland opnieuw schriftelijke vra gen aan Gedeputeerde Staten over deze kwestie. Nu over het feit dat niet alle vijf de hekken op de dijk bij Ossenisse zijn weggehaald, doch slechts drie. Volgens hem is een loopje genomen met de dorps raad van Ossenisse en de mensen die tegen de aanwezigheid van de hekken hebben geprotesteerd. Over de vraag welke stukken dijk openbaar kunnen zijn of afgeslo ten kunnen worden, overlegt het projectbureau Zeeweringen met onder meer Vogelbescherming, de Zeeuwse Milieu Federatie en ande re belanghebbenden zoals sportvis sers. Aanleiding zijn meestal voor genomen werkzaamheden aan de dijken. Gijs van Zonneveld van de ZMF vertelt dat op een rijtje is gezet wat de belangrijkste rustgebieden voor vogels zijn langs Wester- en Oosterschelde. In dat overleg is af gesproken welke van de fietspaden die langs die gebieden lopen wel en welke niet toegankelijk zijn. Zonneveld is redelijk tevreden met de resultaten die uit dat overleg zijn gekomen. Maar hij vindt het prima dat de waterschappen de si tuatie nog eens tegen het licht hou den en zich afvragen: hoe is dat be vallen? Momenteel mag op ongeveer 40 procent van de buitendijkse paden in Zeeuws-Vlaanderen worden ge fietst. Langs de Oosterschelde lig gen in 2015 langs alle dijken onder- houdswegen. Daarvan wordt 92 ki lometer toegankelijk voor recrean ten: tweederde van het totaal. 63 kilometer aan werkwegen op dijk vakken is niet toegankelijk. Afsluiten van buitendijkse fietspa den zal in Zeeland een heikel punt blijven, want onlangs bleek uit een onderzoek van het CDA in Zeeland dat buitendijks fietsen het hoogst op het verlanglijstje van de Zeeuwse fietsers staat. De aanleg van de buitendijkse werkwegen is nodig voor de zware machines waarmee het onder houd wordt gepleegd. Voor werkzaamheden aan dijken zijn tegenwoordig werkwegen nodig. foto Ruben Oreel door Ben Jansen De RZs. ga3t zorgvuldig om met persoonsgegevens. Ir el colofon neft u nadere informatie MIDDELBURG - De nieuwe reactor voor nucleair onderzoek en de pro ductie van medische isotopen moet niet in Borssele komen. De Nuclear Research consultancy Group (NRG) maakte gisteren be kend dat ze wil blijven zitten waar ze zit: in de duinen bij Petten. Dat wil niet zeggen dat de kans dat de reactor in Zeeland wordt ge vestigd, nu helemaal verkeken is. De NRG heeft haar voorkeur ken baar gemaakt; een definitief be sluit valt in het voorjaar. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs, die samen met energiebe drijf Delta, kerncentrale-exploi tant EPZ, opslagcentrum Covra en onderwijsinstellingen ijvert voor de komst van de reactor naar Zee land, is allerminst verslagen. Via haar woordvoerster liet ze weten dat Borssele 'nog volop in de race is'. De door Peijs geleide kern groep werkt aan een businessplan voor een onderzoeksreactor in Zee land en acht zich zeker niet kans loos. In Borssele is de koelwater voorziening makkelijker en de aan wezigheid van de kerncentrale - en in de toekomst mogelijk twee - en de Covra biedt allerlei voorde len. Covra-directeur Hans Codée kan zich voorstellen dat de voorkeur van de NRG uitgaat naar een nieu we reactor op dezelfde locatie als de bestaande. „Maar er zijn belan gen in het geding die dat overstij gen. Wat is goed voor Nederland? je neemt een beslissing over een reactor die zestig jaar moet blijven functioneren. In dat licht spelen andere zaken dan de vraag of me dewerkers in Petten wel willen ver huizen naar Zeeland, je moet ook kijken naar de voordelen die een nucleaire cluster in Zeeland biedt en naar de bundeling van deskun digheid bij overheden." Aft pagina 29: analyse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2