Loods moet een beetje diplomaat zijn Kerstsfeer proeven in regio zeeland 125 Gemeente Hulst zoekt overleg over bomenkap AFSCHEID Terneuzenaar Henk Krutwagen bezorgd over gevolgen individualisering loodswezen Gevaarlijke toeren op Tractaatweg woensdag 9 december 2009 Z Henk Krutwagen, een 'klassieke' kanaalloods. foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf terneuzen - Een loods moet een beetje een diplomaat zijn. Henk Krutwagen (55) uit Terneuzen her innert zich een akkefietje uit het begin van zijn onlangs afgesloten carrière als kanaalloods. De kapi tein van een kustvaarder benader de hem bij aanvang van een reis ronduit vijandig. „De verscherpte loodsplicht was net ingevoerd. Ook kleine schepen moesten voortaan een loods ne men", diept Krutwagen op. „Nog al wat gezagvoerders vonden dat maar niks. Nou, dat was goed te merken bij die éne kapitein. Hij gaf me niet eens een hand en zette op de brug keihard muziek aan." Krutwagen trok zich terug in de kaartenkamer en wachtte rustig af De kapitein voer de Terneuzense Massagoedhaven in. Briesend kwam hij op Krutwagen af. „En", riep hij, „waar zijn de bootlieden om vast te maken? Zijn die niet be steld?" „U bent te vroeg afgesla gen", hielp Krutwagen hem uit de droom. „U moet toch in de Zeve- naarhaven zijn?" De kapitein draai de bij als een blad aan een boom. Krutwagen zag er zijn manier van werken in bevestigd. „Je moet goed inschatten hoe de situatie aan boord is. Niet direct alles over willen nemen." Een kwart eeuw heeft hij bij het Nederlands Loodswezen gewerkt, nadat hij eerder tien jaar de we reldzeeën had bevaren. „Ik was mi nimaal zes maanden van huis. Ik wilde dat niet langer" Hij had in middels drie kinderen. „Onze tweeling was net geboren, toen ik weer weg moest. Bij terugkomst kropen ze al." Krutwagen en zijn gezin woonden in Vlissingen. „Acht vacatures wa ren er in 1984 bij het loodswezen, vier in Vlissingen, vier in Terneu zen." Hij moest naar Terneuzen om als kanaalloods te gaan werken tussen vooral Gent en Vlissingen. „Ook het Kanaal door Zuid-Beve land vanaf de sluizen bij Wemel- dinge, de Put van Terneuzen en de haven van Walsoorden vielen bin nen ons werkgebied." Al snel ver zelfstandigde het loodswezen, in 1988. Loodsen werden eigen baas en richtten het voormalige over heidsbedrijf efficiënter in. Eén van de laatste efficiencymaat regelen is een wijziging in het werkgebied van de kanaalloodsen. Zij mogen voortaan tot op zee doorvaren. Krutwagen heeft dat niet meer gedaan. „Het had gezien mijn leeftijd weinig zin meer." Met Krutwagen is één van de laat ste 'klassieke' kanaalloodsen ver dwenen. Hij zit er niet mee. Erger vindt hij dat het loodswezen aan het veranderen is. „Het was een be drijf van, voor én door loodsen. Zoals in de hele samenleving zie je een verzakelijking, een individuali sering, terwijl een bedrijf als het loodswezen het moeten hebben van de samenhang." Tuincentra, zoals hier Life Garden bij Hulst, zijn al helemaal in kerstsfeer. foto Mark Neelemans TERNEUZEN - Kerst nadert. Een acti viteitenoverzicht deze week. Woensdag 9 december. Kloosterzande, kerstmarkt, work shops, kinderkoor en streetdance, Sandeschool, 18.30-20.30 uur. Donderdag 10 december. Axel, kerstmarkt, door Axdusief centrum Axel, vanaf 18.00 uur. Donderdag 10 en vrijdag 11 de cember. IJzendijke, kerstsfeer proeven, bij Sonja en Ann bloemwerken, Nas- saustraat 18,17.00-22.00 uur. Vrijdag 11 december. Zaamslag, kerstmarkt, zorgcen trum Molenhof, 14.00-20.00 uur. Hulst, midwinterfestival, binnen stad, vanaf 18.00 uur. Zaterdag 12 december. Oostburg, kerstconcert Reïncarna tus, vijf vrouwelijke beroepsmusi ci op middeleeuwse instrumenten, Ledeltheater, vanaf 20.15 uur. Axel, kerstmarkt, kerststukjes, hobbyartikelen en 'befaamde' cho coladefontein, zorgcentrum De Vurssche, 10.00-16.00 uur. Terneuzen, adventszangavond, De Levensbron, Sloelaan, 19.30 uur. Hoek, kerstconcert, muziekvereni ging ENZK en koor Cantate, pro testantse kerk, vanaf 14.30 uur. Sas van Gent, kerstmarkt, zorgcen trum De Redoute, 10.00-17.00 uur. Sas van Gent, kerstparty, tent Kei zer Karelplein, koor Sas Chanté en band Mayn Shtetl Sas, 18.30 uur. Nieuw Namen, kerstmarkt, Anto- niusplein, 16.00-22.00 uur. Groede, kerstmarkt, foeragehandel Van Damme, Woordweg 20, 12.00-18.00 uur, knutselen voor kinderen, 14.00-16.00 uur. Aardenburg, kerstconcert, De Ne derlandse Bachvereniging, Sint Baafs, 14.00-17.00 uur. Zondag 13 december. Kloosterzande, kerstmarkt, Hof te Zandeplein, 12.00-19.00 uur. Groede, kerstmarkt, zie boven. Sas van Gent, kerstconcert. Har monie De Vereenigde Vrienden en ensemble EnCORe, De Speije, 14.30 uur. Kloosterzande, kerstconcert, Huls ter gemengd koor, De Babbeliekes en popkoor 2 Gether, kerk Heilige Martinus, 15.00 uur. Oostburg, volkskerstzang, White Group uit Breskens en kinderen basisscholen, r.k. kerk, 18.45 uur. door Harold de Puysseleijr lamswaarde - De gemeente Hulst gaat toch nog om de tafel met Staatsbosbeheer om te be werkstelligen dat die de aangekon digde kap van 1200 populieren ge faseerd uitvoert. Wethouder Diana van Damme deed die toezegging tijdens de jaar vergadering van de dorpsraad in Lamswaarde. Ze deed dat na enig aandringen van Robert-Jan van der Hoeven, bewoner van de Bou- deloodijk, die het er niet mee eens is dat zoveel bomen tegelijk van de dijken in Lamswaarde, Óssenisse, Kloosterzande, Walsoorden en Hengstdijk verdwijnen. Van der Hoeven kreeg bijval van dorpsraad voorzitter Marco van Dorst. Die sprak niet namens de hele dorps raad, maar op persoonlijke titel toen hij zei dat de angst voor kaal slag ook bij hem leefde. Formeel bezwaar maken tegen de bomenkap is overigens alleen nog mogelijk voor de Boudeloodijk, want voor alle andere locaties is dat niet meer mogelijk. Bovendien is Staatsbosbeheer op sommige plaatsen al begonnen met het rooien van de bomen. Inwoners van Lamswaarde zijn te- TERNEUZEN - Een automobilist heeft het verkeer gisteren ernstig in gevaar gebracht. De Terneuze naar (31) reed op de Tractaatweg in zijn woonplaats over een verdrij- vingsvlak en haalde daarop zonder richting aan te geven over een dub bel doorgetrokken streep een truck in. Een tegemoetkomende auto moest uitwijken om een bot sing te voorkomen. De wegpiraat haalde even later weer een vracht wagen in over de doorgetrokken streep. Hij is aan de kant gezet en kon subiet zijn rijbewijs inleveren. vreden over hun leefomgeving, zo bleek verder tijdens de bijeen komst in café De Lamsoren. Thijs Terlouw kwam daar namens de provincie zijn verhaal doen over de zogenoemde bevolkingskrimp die de provincie in de loop van de komende twintig jaar te wachten staat. Een van de manieren om iets te doen tegen de bevolkingsda ling is volgens Terlouw sterke aan dacht schenken aan de kwaliteit van de leefomgeving. Inwoners van Lamswaarde zoeken die verbe tering onder meer in de verminde ring van het vrachtverkeer, de bouw van seniorenwoningen en de herinrichting van de voornaam ste entree tot het dorp via de Fre- derik Hendrikstraat. De aanwezige dorpelingen be noemden rust, ruimte en het actie ve verenigingsleven tot sterke pun ten van het wonen in Lamswaar de. Toch staat het verenigingsleven nu al hier en daar onder druk als gevolg van de vergrijzing. Zo liet kerkbestuurder Alex Hendriks we ten dat het een groot probleem is om nieuwe kerkbestuurders te vin den. Ook op de basisschool begint de krimp zichtbaar te worden. Er zijn dit jaar 106 leerlingen minder op de school dan in het voorgaan de jaar. Uit een exploot van kandidaat-deur waarder M. Weertman d.d. 03-12- 2009 blijkt, dat t.v.v. Angelika Cijsouw, wonende te Vlissingen aan PETRUS MARIA PEPERMANS zonder bekende woon- of verblijf plaats, is betekend een afschrift van een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 11-11-2009 waarbij (ondermeer) is bepaald dat het gezag over zijn minderjarige kind voortaan wordt uitgeoefend door de vrouw. Genoemde P.M. Pepermans kan een afschrift van dit explodt met bijlage verkrijgen op één van onder staande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27