i6| meningen Kernenergie versus duurzame energie PZC te gast Voor slechts 79,95 Elegante damestas www.pzc.nl/webwinkel X woensdag 9 december 2009 door Annebeth Evertz en Marjan de Koster Tijdens een CDA-bijeenkomst in het teken van 'het nut van Delta voor Zeeland' stelde gedeputeerde Poppelaars dat „Delta meer moet focussen. Het kan niet alles blijven doen." Delta moet de keuze maken: kernenergie of duurzame energie. Alles wijst erop dat Delta dan zal kiezen voor het pad van kernenergie. Delta heeft een aanvraag voor het bouwen van een tweede kerncentrale ingediend en is bezig met een wettelijke voorbereidingsprocedu re. In de startnotitie geeft Delta aan dat het bouwen van een tweede kerncentrale een belangrijke bijdrage levert aan de milieu doelstellingen, namelijk het C02-neutraal opwekken van energie, zonder significante negatieve effecten voor de natuur. Delta vergeet daarbij te vertellen dat kern energie voor mensen een ernstig schadelijk bijgevolg heeft, namelijk het produceren van hoog radioactief afval, waarvoor nog geen permanente oplossing bestaat. Het moet minstens drie eeuwen opgeslagen blij ven liggen. Het CDA verwijt Delta niet te kiezen, maar wat wil het CDA Zeeland eigenlijk zelf? Al le signalen wijzen, net als bij Delta, richting kernenergie. Signalen die zijn afgegeven via moties in Provinciale Staten. Echter, ook achter de schermen is het CDA druk bezig via de eigen kanalen de weg vrij te maken voor een tweede kerncentrale in Zeeland. De uitspraak van Poppelaars komt Delta goed uit. Het Zeeuwse energiebedrijf kan inspanningen voor het opwekken van duurzame energie zo op een laag pitje zet ten. Is kernenergie de logische volgende stap in de energieconversie? Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden van wel en ook hier is het CDA in meerderheid vertegenwoordigd. „Kernenergie past in de overgangsfase naar meer duurzame energie", antwoordt het col lege op schriftelijke vragen van de PvdA. Zet het college hiermee 'vol in op het bin nenhalen van de tweede kerncentrale, en laat het hierbij duurzame energie vallen? Wij vermoeden van wel, ook al zegt het col lege dit niet expliciet. Is dit echter wel zo'n verstandige keuze? Wordt er niet te veel verwacht van kern energie? Het blad FEM-Business en Finance van 22 augustus 2009 meldt dat er een 'financiële meltdown voor BorsseIe-2' dreigt. Een nieu we kerncentrale kost 5 miljard euro. Zonder tegenvallers kan deze centrale binnen veer tien jaar worden terugverdiend. Vanaf het vijftiende jaar moet Delta dan ook aan de centrale gaan verdienen. Een paar tegenval lers en dit rooskleurige scenario is van de baan, aldus FEM-Bussiness. Vertraging van de bouwtijd bijvoorbeeld is denkbeeldig. Dit blijkt uit de kerncentrale die in aanbouw is in Finland. De bouw van deze Finse centrale is al met drie jaar, en met een forse kostenoverschrijding, ver traagd. Wanneer een eventuele bouw van Borssele-2 met twee jaar wordt vertraagd, met een kostenstijging van 10 procent, dan ga je niet na vijftien jaar maar pas na twin tig jaar verdienen. Terwijl wereldwijd schone windenergie, zonne-energie en biomassa voorhanden is, waarvan de kosten, door voortschrijdende technologische ontwikkeling, omlaag gaan. Voordeel is bovendien dat je grondstoffen (zoals uranium) niet verder uitput. Voor de PvdA is het dan ook helder: we moeten het pad van duurzame energie bewandelen. Het kabinet zegt dat Nederland in 2020 maar liefst 35 procent van de stroom duurzaam gaat op wekken. Dat is nu slechts vier procent; ergo een hoge ambitie. Ook voor Zeeland en Delta is dat een uitda ging. Duurzame energiebronnen in combi natie met energiebesparing moeten ons op tijd van onze verslaving aan fossiele brand stoffen afhelpen. Investeren in duurzame technologie, zoals windmolens op zee, getij de- en zonne-energie, levert een schoon milieu en veel werkgelegenheid op. Zie al de buizen voor windmolens liggen in het Sloe en dénk maar aan het onderhoud van al die windmolens op de Noordzee: de Sloe- haven is daarvoor een uitstekende aanlan ding. En hiermee kan Zeeland eraan bijdra gen dat Nederland het centrum van off shore energiewinning wordt. Van een toekomstige duurzame energievoor ziening heeft iedereen profijt. Delta bewijst dan in ieder geval zijn nut voor Zeeland, maar deze weg is ook van klimatologisch mondiaal belang. Wat je hier doet, heeft ge volgen voor mensen elders. De komst van nieuwe kolen- of kerncentrales staat haaks op een succesvolle klimaatpolitiek. Ze zijn ook niet nodig als we kiezen voor energiebe sparing en duurzame energie. De PvdA vindt dat de focus van Delta moet liggen op duurzaamheid en besparing. Wij hopen dat het CDA op tijd wakker is, en zich als een goed rentmeester van Zeeland gedraagt; gericht op de toekomst. Het is een blik gericht op een duurzamere manier van voedsel- en energieproductie en bewustwor ding voor een bijdrage aan een beter kli maat. Wij, in de westerse wereld, zullen het initiatief moeten nemen en Zeeland kan hierin een aandeel hebben. Laten we ons ge zamenlijk sterk maken voor een klimaatneu traal Zeeland. Dat helpt hier en daar! Annebeth Evertz en Marjan de Koster zijn beiden iid van de PvdA-Statenfractie Zeeland. of juist op windmolens en zonne-energie? Moeten we, op weg naar een meer duurzaam energiegebruik, inzetten op kerncentrales foto's Willem Mieras en Dirk-jan Cjeltema Deze elegante tas is gemaakt van zacht soepel leer, heeft een flap met druksluiting en een lange verstelbare schou derband. Daarnaast heeft de tas een paisley print binnen voering met een tussenvak met rits, achterrits en vak voor telefoon. Afmeting: 40 cm breed bij 34 cm hoog. Adviesprijs 149,95 lezersprijs 79,95* exclusief 5.95 verzendkosten Deze damestas is beperkt leverbaar, dus wees er snel bij. op=op! Categorie Mode Accessoires BON ELEGANTE LEREN DAMESTAS (aantal) x 'elegante leren damestas' a 79,95* exclusief verzendkosten yan €5,95. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 vzerkdagen. Klantenservice; 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet,mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. OM OV GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK/GIROREKENING- I HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'damestas', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle Inlormatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In hel colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. •- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16