Philip Morris snijdt diep 13 Ondernemers voorzien beter resultaat in 2010 Bonden manen Zalco INGREEP Sigarettenfabriek schrapt 101 banen Luxe Duitse auto's zijn weer gewild Dow Terneuzen grootste productielocatie voor polyoi Instemming overname Super de Boer Smit alleenheerser in Australische haven !»S: Eerstestro gr kl NEEM MET CAREERID EEN VERFRISSENDE DUIK IN JE CARRIERE woensdag 9 december 2009 door Arthur 't Hart BERGEN OP ZOOM - Bij Philip Mor ris in Bergen op Zoom moeten 101 vaste arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat heeft de directie van de sigaret tenfabriek aan de vakbonden en het personeel laten weten. Het gaat om banen in ondersteu nende afdelingen, buiten de direc te productiesfeer. Voor 85 mede werkers stuurt Philip Morris aan op gedwongen ontslag, zestien for matieplaatsen kunnen vervallen via natuurlijk verloop. De reorganisatie was al eerder aan gekondigd, maar toen sprak Philip Morris over 'tachtig tot honderd banen' en er werden geen uitspra ken gedaan over gedwongen ont slagen. In de praktijk pakt de sane ring dus nog wat forser uit. Daarnaast worden 165 uitzendba nen in de productie geschrapt. In totaal krimpt Philip Morris, een hele grote werkgever in West-Bra bant, dus in met 266 arbeidsplaat sen (van de ruim 1700). Philip Mor ris in Bergen op Zoom staat onder druk van de Europese directie, die vindt dat het kostenniveau in de Bergse fabriek te hoog ligt in verge lijking met andere vestigingen. Om concurrerend te blijven (of weer te worden) met die vestigin gen, moet de personeelsbezetting omlaag. Pas geleden ontnam de Europese top in Lausanne de fabriek in Ber gen op Zoom een deel van zijn productievolume. Kleinere produc tieseries, vindt 'Lausanne', kun nen voortaan efficiënter worden gemaakt in Oost-Europese vestigin gen van Philip Morris. Het productiedoel in Bergen daalt daarmee van 107 miljard sigaretten per jaar (al werd dat aantal niet ge haald) naar ruim 89 miljard. Die la gere productie is op zich ook re den voor vermindering van het aantal medewerkers. De vakbonden zijn weinig te spre ken over de reorganisaties bij Phi lip Morris, en vooral niet over de haast waarmee het bedrijf te werk gaat. „Er wordt onvoldoende on derbouwd waarom gedwongen ontslagen nodig zouden zijn. Wij zijn er niet van overtuigd dat er een teveel aan ondersteunend per soneel is", aldus Jet Grimbergen van FNV Bondgenoten. De bon den willen pas verder praten wan neer er een alomvattend sociaal plan is. INGOLSTADT - Werknemers van Audi in het Duitse Inglo- stadt werken aan de Audi A3. De markt voor luxe Duit se personenauto's lijkt duidelijk weer aan te trekken. Bij Audi namen de verkopen vorige maand 8,9 procent toe tot 82.750. BMW zag de verkopen in november met 11,5 procent stijgen op jaarbasis tot 107.686 stuks, zo maakte de autoproducent gisteren bekend. Merce des-Benz, onderdeel van Daimler, wist zelfs 19 procent meer nieuwe auto's aan de man te brengen, een totaal van 88.600 stuks. foto Christof Stache AP TERNEUZEN - Dow Benelux in Ter- neuzen heeft gisteren de nieuwe polyurethanenfabriek in gebruik genomen. Door de uitbreiding met onder meer twee reactoren en een eindverwerkingstrein is de pro ductiecapaciteit van polyoi ver groot van 390.000 ton naar 570.000 ton per jaar. Daarmee is Dow Terneuzen de grootste produ cent ter wereld van polyoi, verant woordelijk voor 40% van de pro ductiecapaciteit binnen Dow. De uitbreiding vergde een investering van 70 miljoen en levert 15 extra arbeidsplaatsen op. Polyoi is een grondstof voor schuim dat onder meer wordt toe gepast in de meubel- en autoindus trie. Een veel voorkomende toepas sing is ook de vulling voor matras sen. De uitbreiding is belangrijk om te kunnen voorzien in de ver wachte toename van de vraag naar polyoi nu de economie aantrekt. Commissaris van de Koningin Kar- la Peijs gaf in januari 2008 het startsein voor de bouw, die werd uitgevoerd terwijl de bestaande fa briek gewoon door draaide. AMSTERDAM Een overgrote meerderheid van de aandeelhouders van supermarkt concern Super de Boer heeft giste ren ingestemd met de overname door branchegenoot Jumbo. Daar mee staat de twee partijen weinig in de weg om de transactie af te ronden. Jumbo wil Super de Boer overnemen voor in totaal 552,5 mil joen euro. De Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) gaf maan dag haar fiat. ROTTERDAM Maritiem dienstverlener Smit Inter nationale heeft het exclusieve recht gekregen op sleepdiensten in de haven van de Australische stad Gladstone. Het alleenrecht geldt voor een periode van vijf jaar van af 1 januari 2011. Dat heeft Smit gis teren bekendgemaakt. Smit ziet Au stralië als een strategische groei markt voor zowel de havensleep diensten als voor dienstverlening aan de offshore-industrie. MARKT Aardappelen Frites geschikt: 6,50-8,00 flauw; export: I 6,50-7,75 flauw Uien Zaaiuien uit de schuur: 30%, 11,25-12,50 vast; zaaiuien uit de schuur: 60%, 11,25-12,50 vast Granen, zaden en peulvruchten Tarwe maal telersprijs uit opslag collecterende handel: 112,00 per ton; tarwevoer telersprijs 112,00 per ton; bruine bonen telersprijs 700,00 per ton Fourage (1ste kwaliteit uit de schuur, per ton) «7, 8°,00-90,00; roodzwenk ^'00-95,00; dijkhooi 70,00-80,00; rietzwenk 85,00-100,00; Engels raai 70,00-85,00 per ton; veldbeemd 75,00-95,00; tarwestro grote pakken 1 50,00-57,50; tarwestro kleine pakken door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse onder nemers zien de toekomst weer wat zonniger in. Na een jaar van economische teruggang verwach ten ze een verbetering van hun be drijfsresultaat. Uit de conjunctuur-barometer van de Kamer van Koophandel blijkt dat bijna een derde van de onder nemers voorziet dat de omzet in 2010 zal toenemen. In de bouwsec tor blijven de vooruitzichten daar entegen onverminderd somber. De helft van de bouwbedrijven vreest volgend jaar een verdere da ling van de omzet. Voor de conjunctuur-enquête zijn zevenhonderd ondernemers in Zeeland en West-Brabant onder vraagd. Een echte uitsplitsing tus sen beide regio's is niet gemaakt, omdat de Kamer van Koophandel heel Zuidwest-Nederland als werk gebied heeft. De Kamer meldt niet temin dat Zeeuwse bedrijven iets optimistischer zijn over de export. Zo verwacht 36 procent van de on dernemers in Zeeland volgend jaar een toenemende export; in West-Brabant is dat 29 procent. Ook verwachten Zeeuwse onder nemers minder in het vaste perso neelsbestand te moeten snijden: 6,5 procent tegen 9,5 procent in West-Brabant; De conjunctuur-barometer van de Kamer van Koophandel onder streept de prognose van de ING-bank dat de Zeeuwse econo mie volgend jaar een lichte groei (1,2 procent) zal vertonen. Deson danks verwacht driekwart van de ondernemers nog steeds maatrege len te moeten nemen vanwege de crisis. Dat betekent in de meeste gevallen afstoten van personeel; tij delijk, maar in toenemende mate ook vast. VLISSINGEN-OOST - De bonden wil len alleen nog met de directie van Zalco praten als het bedrijf volledi ge openheid van zaken geeft. Dat hebben FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond en Dé Unie de directeur van de aluminium smelter laten weten. De bonden zijn niet van plan zich op dezelfde manier te laten behan delen als eind vorige maand, toen de directie van Zalco haar plannen presenteerde die onder meer een fors loonoffer voor het personeel inhouden. De bonden mochten toen alleen informatie meenemen om die nader te bestuderen als ze instemming met die plannen be tuigden. Voor een vervolggesprek willen de bonden over de jaarcijfers 2008, de stand van zaken 2009 en de ver wachtingen voor 2010 en 2011 kun nen beschikken. ►I» L» HS ■HgS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13