II 'Het mobiliseren van het grote publiek gebeurt in Nederland nog te weinig. Rechercheurs zijn niet gewend om mensen mee te laten denken' 35 procent opgelost Bernhard Jens, politie Utrecht woensdag 9 december 2009 9 Een cold case is een onopgehelderde moord of zedendelict. Redenen om een onderzoek naar zo'n zaak te heropenen kunnen zijn: dreigende verjaring, een oproep van nabestaanden, nieu we technieken (met name op het gebied van DNA-analyse) en nieuwe tips, bijvoorbeeld van getuigen die later wroeging krijgen over hun zwijgzaamheid. Een cold case onderzoek begint meestal met het opnieuw bestuderen van het oude dossier, in de hoop dat nieuwe rechercheurs aankno pingspunten zien om met gebruikmaking van de laatste inzichten en technieken alsnog suc ces te boeken. In het rapport 'Cold cases, een hot issue' dat Ilse van Leiden en Henk Ferwerda drie jaar gele den voor het Programma Politie en Wetenschap schreven, inventariseerden zij 78 ernstige delic ten (met 108 slachtoffers) die tussen 2000 en medio 2006 plaatsvonden en waarvan het on derzoek werd heropend. Van alle cold case on derzoeken wordt 35 procent opgelost. Van Leiden en Ferwerda raden de politie aan met het oog op de toekomst goed te archive ren. Het aantal heropende cold case onderzoeken is lastig vast te stellen, net als het aantal niet op geloste zware delicten. De politieregio's hebben sinds de opheffing van het landelijk Team Kin dermoord allemaal hun eigen cold case teams en er is geen landelijke registratie. 9 De teams bekijken constant oude zaken. Als ze voldoende reden zien om een gesloten onder zoek te heropenen, doen ze dat, mits er op dat moment voldoende rechercheurs beschikbaar zijn en andere zaken geen prioriteit krijgen. 9 De Amsterdamse politie heropende vorige week het onderzoek naar de moord uit 1997 op Henk ©pemrëij (79) en zijn vriendin en buur vrouw Mary Ren (73). Ze hadden steekwon den en hun kelen waren doorgesneden. Enkele uren nadat Peter R. de Vries afgelopen zondag in zijn tv-programma aandacht aan het hernieuwde cold case onderzoek besteedde, meldde zich een man bij de politie. Hij werd als verdachte aangehouden. 9 Hij stond vrijwillig DNA af, en dat bleek niet overeen te komen (te 'matchen') met DNA dat indertijd op de messen zat waar de slachtoffers mee zouden zijn vermoord. De politie liet de man gisteren weer vrij. 9 De politie zei vorige week over nieuwe aanwij zingen te beschikken. Peter R. de Vries onthul de wat die aanwijzingen waren: de DNA-spo- ren op de messen. 9 De politie had ook twee mannen in beeld die mogelijk verdachten waren. De politie wil niet zeggen of de man die zij had aangehou den, een van de personen is die zij zocht. Henk Opentij en Mary Run tieregio's kennen de laatste ja ren een zelfstandig cold ca se-team. De regio's besteden er steeds serieuzer aandacht aan. Dat is goed, wij pleitten in ons boek van drie jaar terug al voor een verdere professionalisering van het cold case-onderzoek." Het gaat et om dat rechercheurs moderne technieken le ren beheersen. Een paar voorbeelden. Computers kun nen bestanden steeds beter koppelen en doorzoeken op matches'. De computer kan tegenwoordig ook kogels en hulzen met elkaar vergelijken en het vuurwapen dat ervoor gebruikt is, opsporen. Sporen op de 'crime scene' zijn steeds beter veilig te stel len. Met het chemische hulpmiddel luminol zijn zelfs de kleinste bloedsporen te vinden. In hun onderzoek constateerden Ferwerda en Van Leiden dat het op rakelen van oude dossiers vaak moeilijk is. Veel staat nog op ouderwets papier en be vindt zich op verschillende plaatsen die vaak moei lijk te vinden zijn. Wat ook meespeelt, is de reorganisa tie van de politie: met name archieven van de oude rijks- en gemeentepolitie zijn soms spoorloos. „De voordelen van een vast team zijn: meer tijd, kennis en capaciteit", stelt Van Leiden. Ze ziet ook dat steeds vaker expertise in het buitenland wordt gezocht. „Spo ten worden dan bijvoorbeeld naar Engeland opge stuurd, omdat daar een instituut zit dat gespecialiseerd is in het bekijken van steekwonden en het zoeken naar de oorzaak ervan. Je kunt in Nederland bij je eigen pou le te rade gaan, maar soms is het beter over de grens te kijken. Er wordt internationaal steeds meer infiormatie uitgewisseld. En er vindt steeds meer specialisatie plaats." Van Leiden werd tijdens haar onderzoek getroffen door de emoties die het ophalen van herinneringen aan vast gelopen onderzoeken bij politiemensen losmaakte. „Iets niet kunnen oplossen, kan heel frustrerend zijn. Als een onderzoek het waard is heropend te worden, kun je dat aan het oude team overlaten óf nieuwe mensen zoeken. Wij adviseren dat laatste. Een nieuw team heeft een open blik, draait niet rond in het eigen kringetje, kan nog eens onbevooroordeeld met getuigen gaan praten. Dat kan tot wrijving leiden met het oude team. De tradi tionele machocultuur bij de politie draagt daar zeker aan bij, maar ik zie gelukkig dat de politie steeds meer openstaat voor hulp van buiten de eigen kring."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11