Foppe de Haan voelt zich 281 sport Westveer pakt eindelijk prijs, maar mist huldiging Nederlandse schaatssters raken Van Gaal gokt op aansluiting met wereldtop kwijt mentale kracht i Op 66-jarige leeftijd heeft Foppe de Haan zijn gedroomde baan in het buitenland gevonden. Sinds kort is hij coach in Zuid-Afrika. Bowlers BV Goes-Belgium klimmen een plek ondanks matig resultaat dinsdag 8 december 2009 H5KÜS3SJH53KJ8S2BS 4 t 8 AJAX KAAPSTAD door Fred Rabout oud-sabbinge - Henk Westveer had na 54 jaar duivensport een keer op de hoogste trede van het Zeeuwse podium kunnen staan als kampioen van 2009 op de over- nachtfond. De titel was binnen, daar kon niemand meer iets aan veranderen, maar zijn auto die hem naar de huldiging in het ge meenschapshuis De Zaête in Yerse- ke moest brengen weigerde dienst. Dus stond hij weer niet op de aller hoogste trede van dat ereplatform. Henk Westveer, al zeventig jaar woonachtig in Oud-Sabbinge, be rustte er in: „Er zijn ergere dingen in het leven." Een podiumplaats pakte hij al drie jaar geleden. Toen eindigde hij als derde. Het begon op 16-jarige leeftijd alle maal bij De Blauwe Doffer in Wolphaartsdijk nadat hij daarvoor samen met vader Johan op Sabbin- ge met de duiven had 'gespeeld'. Was hij tot drie jaar terug een pro grammaspeler, wat dus wil zeggen dat hij alle disciplines van de dui vensport beoefenende, nu is het al leen nog maar de 'grote fond'. „Ik klok nog steeds met de gummirin getjes, dus niet elektronisch. Dan kun je met name op de vitesse en midfond niet meer mee. Eer jij met die gummiringetjes je duif in de klok hebt zitten, zijn er bij de concurrent al drie elektronisch ge klokt, al zijn die later thuis geko- goes - De bowlers van BV Goes- Belgium zijn zondag in de hoofd klasse van de derde naar de twee de plaats gestegen. En dat terwijl in Sliedrecht, waar de derde speel ronde werd afgewerkt, maar drie van de zeven wedstrijden werden r gewonnen. Met die drie zeges verdiende het vijftal van BV Goes-Belgium zes punten. Daar kwamen zeven pun ten bovenop vanwege de op één na hoogste pinfall van de dag. De mm» s s 7 srz - - -v men. Nee, geef mij maar grote fond. Dan heb je wat meer tijd." Afgelopen seizoen stonden er vijf concoursen op de Zeeuwse fondka lender. Het begon met Bergerac. Henk viel vier van de vijf keer in de prijzen. Een uitstekende score. Vervolgens vijf van de acht op St. Vincent, een misser op Montau- ban met slechts drie van de acht en dan nog staartprijsjes, zes van de acht op Tarbes en weer vier van de vijf op Bordeaux. Aange zien je het slechtste resultaat mag wegstrepen, kon ik Montauban schrappen en pakte ik de titel. Toch voor mannen als Jac Steke- tee, de combinatie Hoek en Cor Hermes&Zn. Geen kleine jongens in de Zeeuwse grote fond." Naast de Zeeuwse kalender was hij ook actiefin de ZLU, de.fond concoursen met een morgenlos sing waarbij de snelste duiven dus niet moeten overnachten. „Ook daar ging het niet slecht. Op Bor deaux ZLU pak ik er toch ook weer vier van de vijf" De topper op het hok van Henk is de '66', een 6-jarige doffer. „Daar kan ik op vertrouwen. Was er een paar jaar terug al een keer om vijf uur 's morgens. Ik zag hem zitten op mijn hok. Slapend. Voor ik hem wakker en op het hok had, waren we een kwartier verder maar nog goed voor een kopprijs. Dat zijn de schitterende momen ten. Daar doe je het voor." Bevelanders hadden dan wel vier maal verloren, maar de meeste ke ren was het verschil tamelijk ge ring. Op 10 januari is de vierde speelron de in Sittard. Stand na drie speelrondes: 1. Stout Schiedam 49, 2. BV Goes-Belgium 39, 3. De Worp Deventer 38, 4. De Aar Heerlen 38, 5. Trans X Haarlemmer- iiede 35, 6. Stardust Sittard 34, 7. Til burg Dolphins III 27, 8. Pakker Helle- voetsluis 16. door Eric de Jager kaapstad - Het is 35 graden en het rubber in het kunstgrasveld van Ajax Kaapstad verspreidt een brandlucht. Beneden, onder de spelerslounge van het trainings complex Ikamva ('De Toekomst') werken de jonge spelers van de Ai zich in het zweet. Op de achter grond trilt de beroemde Tafelberg in de warme lucht. Binnen is er zicht op het bruinverbrande, tevre den gezicht van Foppe de Haan, sinds november coach van het Zuid-Afrikaanse filiaal van Ajax. Zijn Friese accent valt op tussen het Afrikaans en het Engels. De Haan leek voor altijd verbonden met zijn vaderland, als boegbeeld van SC Heerenveen en long Oran je. Maar op 66-jarige leeftijd is het er toch van gekomen: een baan in het buitenland. „Ik heb al vier, vijf keer een soortgelijk avontuur afge zegd. Qatar, Dubai, China... Ik was er niet klaar voor en dacht: 'Wat heb ik daar te zoeken?' Maar hier ben ik op vakantie geweest, ik vind Zuid-Afrika zo mooi." De Haan kijkt even naar buiten en tikt op zijn heup. „Daar heb ik nu minder last van. Komt door het weer." Hij is, met zijn vrouw Ge- ke, gelukkig in een mooi huis in de badplaats Houtbaai. Maar hij viert geen betaalde vakantie. „Ik ben soms hondsmoe. En een groot deel van mijn baan bestaat uit reizen naar Johannesburg, voor de uitwedstrijden. Maar het is fan tastisch werken. Voetbal is boom ing business in Zuid-Afrika, zeker met het WK voor de boeg. Ik ben op een leeftijd dat ik geen druk meer voel en dat ik het hartstikke leuk vind om spelers iets te leren." De Fries staat bekend om zijn kwa liteiten als bouwer. Hij kneedde Heerenveen tot een subtopper en hield de prille sterren van Jong Oranje vaderlijk in het gareel. Wat dat betreft kan hij in Kaapstad zijn lol op. „Er valt nog veel te verbete ren. Ze noemen het 'townshipvoet- bal' wat ze spelen. Ik noem het 'ge jaagd door de wind'. Ze hebben veel energie, zijn topfït en de men taliteit is ook goed. Maar ik zou willen dat ze de bal een keer in de ploeg houden. Ik laat wel eens vi deo's zien - laatst nog van Rus- land-Slovenië - om dat duidelijk te maken. Dan heb ik wel een beetje het gevoel dat ze denken: 'Wat wil die man?"' Toch ziet De Haan verbetering. „Ik was hier vijfjaar geleden voor ont- -* v calgary - Twee maanden voor het begin van de Olympische Win terspelen wordt duidelijk dat de Nederlandse schaatssters op de lan ge afstanden de aansluiting met de wereldtop dreigen kwijt te raken. Na de wereldbekerontmoeting in Calgary is Nederland al nagenoeg zeker een olympische startplek op de 5000 meter kwijtgeraakt en worden de problemen bij de ploeg achtervolging steeds groter. De oranje-equipe van bondscoach Wopke de Vegt werd in de Cana dese stad teleurstellend zesde, ach ter landen als Japan en Zuid-Ko- rea. Door dat resultaat zakte de achtervolgingsploeg in het wereld bekerklassement naar de vierde plaats. En dat is niet onbelangrijk aangezien op basis van die rang lijst de loting wordt 'gestuurd' op de Spelen. Indien Oranje komend weekeinde in Salt Lake City niet weet op te klimmen naar de twee de positie, dan is de kans groot dat de ploeg al in de halve finale tegen topfavoriet Canada rijdt. En dus dreigt Nederland nu al een finale- plek in Vancouver te verspelen. Sterker nog, de Nederlandse ploeg moet in Salt Lake City niet tegen de grond smakken. In dat geval zouden de vrouwen van De Vegt zelfs deelname aan de Winterspe len kunnen verspelen, omdat al leen de beste acht naties van het WB-klassement zich kwalificeren. De kans daarop is wel uiterst klein, maar een verdere daling op die ranglijst maakt het wel moge lijk dat het onverslaanbaar geachte Canada nóg vroeger in het toer nooi de opponent wordt. „Nog zo'n weekend en je verliest in de eerste ronde van Canada", luidt ook De Vegt de noodklok. De Vegt vond het optreden van El- ma de Vries, Renate Groenewold en Jorien Voorhuis dan ook teleur stellend. turijn - Trainer Lous van Gaal be gint vandaag in Turijn vol zelfver trouwen met Bayern München aan de poging om te overwinteren in de Champions League. De Zuid-Duitse club moet wel van Ju- ventus winnen om de achtste fina les te bereiken. „We hebben de laatste wedstrijden gewonnen. Mo menteel zijn we mentaal ijzer- sterk", keek de Nederlandse trai ner gisteren vooruit naar de kra ker. Of Arjen Robben in de basis be gint, liet de Nederlandse trainer nog in het midden. De Nederland se vleugelspits maakte vrijdag zijn rentree na een blessureperiode. „Ik wil wel van het begin spelen", zei Robben zelf. Verdediger Daniel van Buyten is ondanks een dik oog gewoon inzetbaar. „Hij kan zonder problemen spe len", aldus Van Gaal. De Franse ve dette Franck Ribéry is nog gebles seerd, de Italiaanse spits Luca Toni maakte de -reis naar Italië niet mee. Aanvoerder Mark van Bom mel gaf aan dat de Duitse ploeg ge looft in een zege bij Juventus. „Ons zelfvertrouwen is niet ge speeld. We voeren geen show op", aldus de Oranje-international. Programma Poule A: Juvëntus-Bayem Mün chen; Maccabi Haifa Girondins Bor deaux Poule B: Besiktas-CSKA Moskou; VfL Wolfsburg-Manchester Un.ited Poule C: FC Zürich-AC Milan; Olympique Marseille-Real Madrid Poule D: Atlético Madrid-FC Porto; Chelsea-Apoel Nicosia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28