buitenland 17 om inferno Perm herdenking van tiener Omstreden en gelauwerd politicus Roemeense president lijkt niet herkozen Personeel Britse bank vertrekt om bonus Junta Guinee looft tipgeld uit na aanslag Amerikanen kiezen tweede homobisschop Slapende partner met hiv geïnjecteerd Paarden en trainers dood in manegebrand I926 2009 Perm 5 maandag 7 december 2009 BOEKAREST Traian Basescu lijkt in de tweede ronde van de presidentsverkiezin gen niet herkozen te zijn als presi dent van Roemenië. Volgens twee peilingen die gistera vond na het sluiten van de stemlo kalen werden gepubliceerd, heeft de 51-jarige sociaaldemocraat Mir- cea Geoana de meeste stemmfen ge kregen. Beide kandidaten eisten wel de overwinning op. LONDEN Meer dan duizend werknemers van Royal Bank of Scotland (RBS) zijn overgestapt naar concurren ten, omdat ze daar bonussen in contanten krijgen en forse salaris verhogingen. RBS, geholpen door de overheid, moest zijn bonusbe- leid versoberen vanwege publieke woede over de bonussen. Ook in het nieuwe jaar verwachten inge wijden een exodus van personeel. CONAKRY De militaire machthebbers in Gui nee hebben een 'grote beloning' uitgeloofd voor tips die leiden tot de aanhouding van de opstandige luitenant Aboubacar 'Toumba' Dia- kite. Hij zou donderdag een aan slag hebben gepleegd op het leven van juntaleider Moussa Dadis Ca- mara. Camara verblijft sinds vrij dag in een ziekenhuis in Marokko, waar hij wordt behandeld. LOS ANGELES Het anglicaanse bisdom Los Ange les in de VS heeft gisteren de open lijk homoseksuele priester Mary Glasspool tot hulpbisschop geko zen. Als de landelijke kerk met de keuze instemt, wordt de 55-jarige Glasspool, die al 27 priester is, de tweede openlijk homoseksuele bis schop in de Amerikaanse kerk. In 2003 werd Gene Robinson bis schop van New Hampshire. WELLINGTON Een Nieuw-Zeelander heeft toege geven dat hij zijn vrouw in haar slaap met hiv heeft besmet. Hij wil de dat zij weer seks met hem zou hebben, meldde Nieuw-Zeelandse media gisteren. Sinds hij wist dat hij hiv had, bleef het stel in het be lang van de kinderen bij elkaar. Voorwaarde was dat de liefde niet meer bedreven werd. De man hangt 14 jaar cel boven het hoofd. LEBANON Een brand heeft gisterochtend een manege bij een Amerikaanse draf- en renbaan in de as gelegd. Zeker 43 renpaarden en twee trainers van deze dieren vonden de dood. Het incident had plaats in de plaats Le banon in Ohio. De brand brak uit in een van de stallen in het uitge strekte complex. De autoriteiten weten nog niet wat de oorzaak voor de brand is geweest. In de jaren tachtig was Otto Lambsdorff een van de meest omstreden politici van Duitsland. De oud-mi nister van Economische Za ken overleed zaterdag. door Dick van Rietschoten Graaf Otto Lambsdorff was het vleesgeworden symbool van de conser- vatief-liberalen, een pro feet van de vrije markt die zich sterk afzette tegen de sociaal-de mocratie en die flink wilde snij den in sociale voorzieningen. Maar het kan verkeren. In latere ja ren werd de oud-politicus veelvul dig geprezen en gelauwerd, ook vanuit sociaal-democratische hoek. Hij liep op een kunstbeen sinds hij in 1945 bij een geallieerde luchtaanval zijn linkerbeen ver loor. Tijdens zijn rechtenstudie werd Lambsdorff politiek actief voor de liberale FDR In 1972 kwam hij in de Bondsdag. In 1977 werd de graaf in het 'paarse' SPD-FDP-kabinet van kanselier Helmut Schmidt minister van Eco nomische Zaken. Hij behield die post ook in de daaropvolgende links-liberale coalitie onder Schmidt en in de coalitie van CDU en FPD onder kanselier Hel mut Kohl. Lambsdorff raakte ver strikt in de smeergeldaffaire rond het megaconcern Flick en trad na twee jaar af Hij werd veroordeeld tot een boete van 180.000 euro we gens belastingontduiking. De tijd heelde de wonden. Tot 1998 zou Lambsdorf Bondsdaglid blijven. In de jaren negentig was hij een in ternationaal gewaardeerd voorzit ter van de Trilaterale Commissie, een economisch overlegorgaan van de VS, Europa en Japan. Als onderhandelaar voor SPD-kanse lier Gerhard Schroder werd hij ten slotte onderscheiden met het Grootkruis van Verdienste van de Bondsrepubliek. trokken en geslagen en geschopt. Gemaskerde jongeren braken een gebouw van de Universiteit van Athene binnen en vervingen er de Griekse vlag door de zwart-rode banier van de anarchisten. Rector Christos Kittas van de universiteit raakte daarbij gewond en werd naar een ziekenhuis overgebracht. De politie vuurde veel traangasgra naten op betogers af, waardoor een voetbalwedstrijd een half uur moest worden gestopt. Traangas woei het stadion in. In Thessaloniki werden agenten met brandbommen bekogeld. Ver scheidene personenauto's gingen in vlammen op. Betogers staken hebben'. Hij wees er tevens op dat de eigenaren van de club meerma len gewaarschuwd waren over de gebrekkige brandveiligheid van het pand. „We hebben de waar schuwingen doen uitgaan, maar zij hebben niet gereageerd." Het 1/ Kremlin besloot vandaag uit te roe pen tot dag van nationale rouw voor de slachtoffers. p Op het moment van de brand wa ren ongeveer 250, vooral jonge, mensen in de Lame Horse Bar ('t Kreupele Paard) aanwezig. De meeste slachtoffers zijn door de rook gestikt en daarna verbrand. Ook zijn veel mensen vertrapt en daarna door de vlammen ver zwolgen. De club had slechts één uitgang, waarop een stormloop ook een filiaal van de Amerikaan se koffieketen Starbucks in brand. De politie zei zo'n tachtig arresta ties te hebben verricht. De nieuwe socialistische regering die in oktober aantrad, beloofde het geweld van extreem-linkse en anarchistische actievoerders in te dammen. De autoriteiten hadden in Athene ruim 6000 en in Thessa loniki ruim 3000 agenten ingezet om rellen te voorkomen. De politie had zaterdag ook al meer dan 150 mensen aangehou den in Athene. In de aanloop naar de demonstratie hadden daar toen al op verschillende plaatsen onge regeldheden plaats. In de wijk ontstond. Volgens Svetlana Koevsj- inova, die de ramp overleefde, verspreidde het vuur zich binnen enkele seconden door de club. „Het leek wel een droge hooiberg. Er was slechts een weg naar buiten. Ik ben bijna vertrapt", zei zij. Veel nabestaanden verzamelden zich de afgelopen dagen bij het mortuarium in Perm in afwach ting van identificatie van de slacht offers. Er zijn tenten en bussen be schikbaar, omdat de nabestaanden vermoedelijk lang moeten wach ten op bevestiging. Rond zestig slachtoffers waren gisteren geïden tificeerd, maar het proces verloopt moeizaam, doordat veel lichamen onherkenbaar verminkt zijn. Exarchia, waar Grigoropoulos vo rig jaar de dood vond, gingen au to's in vlammen op. In de wijk Ke- ratsini beëindigde de oproerpolitie de bezetting van een overheidsge bouw. Ook werd een inval gedaan in een pand van anarchisten in Ke- ratsini. De twintig mensen die daar werden aangehouden, zou den bezig zijn geweest met het fa briceren van explosieven. De familie herdacht Grigoropou los gisterochtend op een begraaf plaats in de hoofdstad. Zijn moe der riep betogers toen op vreed zaam de straat op te gaan. De dood van de scholier leidde vorig jaar ook al tot wekenlange rellen. De industriestad Perm in het Oeral- gebergte ligt ongeveer 1150 kilo meter ten oosten van Moskou en geldt als de meest oostelijk gele gen grote stad in Europa. Perm ligt aan de spoorlijn naar Si berië. De plaats werd in het tijdperk van de Sovjet-Unie een belangrijk in dustrieel centrum. De wapenindus trie was prominent aanwezig in de streek, die daarom tot 1991 geslo ten was voor buitenlanders. De stad van 1,2 miljoen inwoners en zijn omgeving behoren nog steeds tot de belangrijkste econo mische centra van de Russische Fe deratie. C De industrie richt zich tegenwoor dig op aardolieproducten, machine bouw, chemie en levensmiddelen. foto Simela Pantartzi/EPA Otto Lambsdorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7