Koeman erg Duobaan voor Advocaat 261 sport Beleidsbepalers maken zelf de grootste inschattingsfout Trio op de bank tijdens duel met Standard Luik Na zijn ontslag kraakt Ronald Koeman de selectie van landskampioen KL. „Veel te leuk, niet hard genoeg." maandag 7 december 2009 ONTSLAG AZ moet het aanstellen van Ronald Koeman achteraf be stempelen als een grote in schattingsfout. Daarom mo gen bestuur en directie zich zelf zeker niet ontzien bij het ontslag van de coach die hun vertrouwen en krediet heeft opgebruikt. Men wist immers wat voor een type trainer werd aangesteld als opvolger van Louis van Gaal. Koeman voldeed groten deels aan de profielschets, maar is van huis uit niet de schoolmeester die deze selectie nodig heeft. Het gebrek aan orde in de kleuterklas mag daarom niet alleen Koeman worden aangerekend. De nummer vier op het lijstje van. potentiële kandidaten had ook zelf een betere analyse van zijn keuze voor AZ kunnen en moeten ma ken. Na het onbereikbare ideaal (Guus Hiddink), de gewenste kan didaat (Co Adriaanse) en het beste alternatief (Dick Advocaat) leek het immers alsof AZ bij gebrek aan beter bij Koeman belandde omdat hij nog vrij was. Normaal gesproken al geen prettige basis voor een langdurige samenwer king. Maar helemaal niet in het door Kristof Liberloo hasselt - Dick Advocaat houdt er vanaf deze week een duobaan op na. Hij combineert het bonds- coachschap van België met die van hoofdcoach van eredivisieclub AZ. In Alkmaar ontstond zaterdag een vacature na het ontslag van Ro nald Koeman. De nederlaag van AZ op vrijdagavond tegen Vitesse (1-2) was de druppel. Op dezelfde dag waarop Koeman bij AZ na slechts vijf maanden zijn ontslag kreeg, werd Dick Advo caat benaderd. De Hagenaar heeft een concreet aanbod van AZ en zal daar vandaag of morgen op in gaan. Advocaat wacht op de toe stemming van de Belgische voet balbond KBVB. Het ziet er niet naar uit dat de Bel gische voetbalbond, waarvan het Uitvoerend Comité vandaag bij een komt, gaat dwarsliggen. Voor zitter Franqois De Keersmaecker laat Advocaat met frisse tegenzin naar AZ gaan. „Ik sta niet te sprin gen van vreugde met dit nieuws, maar we waren overeengekomen dat Advocaat in een rustige perio de een bijkomende taak op zich zou kunnen nemen", aldus De Keersmaecker. De Belgische voetbalbond krijgt 150.000 euro van AZ om Dick Ad vocaat de volgende zes maanden te delen. Het is de som die Advo caat netto gekregen heeft, omdat hij drie maanden eerder begon met zijn baan als bondscoach. Ad vocaat zou op 1 januari 2010 begin- door Ruud Ramler post Van Gaal-tijdperk waarin AZ zich ook nog eens als landskam pioen waardig diende te presteren. Koeman slaagde er zelden in zijn selectie voor langere tijd aanvaard baar te laten voetballen. Hij consta teerde weliswaar de gebreken maar zag aangedragen oplossingen intern van tafel geveegd. Mogelijk was het allemaal anders gegaan als de door hem gewenste kopsterke verdediger er wel was gekomen. Zoals de trainer binnenskamers va ker werd overruled. Koeman had daaruit moeten con cluderen dat hij bij AZ niet het kre diet van Van Gaal genoot. En, be langrijker, dat hij in tijden van te genspoed veel minder onomstre den was dan zijn voorganger. De toon van de gesprekken met be stuur en directie hadden een waar schuwing moeten zijn. Maar Koe man hoorde de zorgelijke toon niet in de sessies over magere resul taten en gebrekkige discipline die zoveel onnodige rode kaarten ople verde. 1\vee dagen nadat Koeman zelf nog sancties tegen dat onaccepta- Dick Advocaat nen, maar door het ontslag van zijn voorganger Vercauteren ging hij drie maanden eerder aan de slag. Maar niet iedereen bij de KB VB is tevreden met die som van 150.000 euro omdat de KBVB bru to 235.000 euro op tafel moest leg gen om Advocaat vroeger aan te stellen. De Keersmaecker kreeg zaterdaga vond, vlak voordat hij op. het vlieg tuig wilde stappen in Zuid-Afrika terug naar Brussel, een telefoontje van zijn bondscoach. Advocaat had een concreet voorstel van AZ op zak en wilde daarop ingaan. „Hij heeft me bevestigd dat het om een tijdelijke opdracht gaat en dat hij vanaf mei, als het voor ons belangrijk wordt, zich weer fullti- bele wangedrag aankondigde werd hem de deur gewezen. Op een cu rieus moment, in de aanloop naar Standard Luik. Waar AZ de laatste kans krijgt ook na de jaarwisseling actief te blijven in Europa. Zoals Koeman ook de gelegenheid niet krijgt de sluiproute via de beker, eind december bij Feyenoord, te benutten. Waarna een evaluatie veel logischer had geleken. Al was de uitkomst hoe dan ook waar schijnlijk niet anders geweest in de wedstrijd die hij niet kon win nen. Desondanks kwam het ontslag voor Koeman als een volslagen ver rassing. Omdat hij zich ten onrech te veilig waande binnen een orga nisatie die net zijn boegbeeld en grootste geldschieter door een fail lissement was verloren. Maar AZ vroeg en kreeg toestemming van de curators om het ontslag van Koeman af te kopen en salaris vrij te maken voor zijn duurdere opvol ger Dick Advocaat. Wat tevens kan worden beschouwd als signaal van de club, dat ook zonder Dirk Sche- ringa de middelen voor een nor male bedrijfsvoering aanwezig zijn. Waardoor Ronald Koeman aan zijn korte dienstverband bij AZ naast de Johan Cruijff Schaal ver der alleen een bedenkelijk record heeft overgehouden. Hij volgt Han Berger op, die het in 1986 nog net een paar dagen langer uithield als trainer van de Alkmaarse voetbal club. me op de Rode Duivels zal stor ten", aldus de bondsvoorzitter. „Advocaat zal dan (aan het einde van het seizoen) opstappen bij AZ", zegt De Keersmaecker. „Bo vendien hebben we de garantie dat deze nieuwe combinatie zijn job als bondscoach niet zal be moeilijken. Het is perfect mogelijk om de twee functies uit te oefe nen. De scouting? Advocaat heeft gezegd dat hij elk weekend een wedstrijd zal volgen." Advocaat zegt dat de Belgische bond zich geen zorgen hoeft te ma ken. „Ik kan beide functies blijven combineren. Ik zie geen probleem en zal ook zeker wedstrijden in België blijven bekijken. Bovendien heb ik twee assistent-bonds- coaches en enkele scouts. Ik zal de dingen blijven doen die ik tot nu toe gedaan heb." Het Uitvoerend Comité, het hoog ste bondsorgaan, komt vandaag sa men om zijn goed- of afkeuring te geven over de zaak Advocaat. De Keersmaecker: „We hebben hen in gelicht en meegedeeld dat wij over bepaalde zaken een akkoord be reikt hadden. Voor ons is er geen probleem omdat het over een erg korte periode gaat." Een van de afspraken is ook dat Dick Advocaat niet op de bank zal zitten tijdens de topper Feyenoord - AZ op 7 februari in Rotterdam. Diezelfde dag wordt er namelijk in Warschau geloot voor de kwalifica tiereeks voor het EK van 2012. Ad vocaat zal niet eerder dan donder dag in Alkmaar aan de slag gaan. door Theo Brinkman alkmaar - Zoals dat altijd gebeurt na het ontslag van een trainer, zei den de spelers van AZ zaterdag 'dat ze ook zeifin de spiegel moes ten kijken'. Wat ze dan zien? „Spe lers die veel te weinig van elkaar ei sen", zegt Ronald Koeman. De vertrekkende trainer, zaterdag ochtend ontslagen, kraakt de spe lersgroep van AZ. De selectie van de landskampioen herbergt vele in ternationals van over de hele we reld, maar die spelers zijn er nog lang niet. „Het is veel .te leuk alle maal. Ze accepteren veel te gemak kelijk slechte prestaties van elkaar. Als je als speler de top wilt halen, moet je veel harder zijn voor el kaar en elkaar de waarheid vertel len", zegt Koeman. Zo is er in anderhalf jaar tijd eigen lijk niets veranderd bij AZ. In 2008 eindigde AZ op de elfde plaats in de competitie. Het had een ramp seizoen achter de rug, waarin trai ner Louis van Gaal in maart zijn vertrek aankondigde maar uitein delijk besloot toch door te gaan. Een van de belangrijkste conclu sies na dat rampjaar was dat de spelers elkaar te weinig hadden ge corrigeerd, dat niemand had inge grepen in de kleedkamer toen be paalde zaken fout liepen. „Daar hebben we van geleerd. Als er nog eens zo'n situatie komt, zullen we wél ingrijpen", zeiden de bepalen de spelers destijds. Anderhalf jaar later blijken ze gewoon weer in de zelfde val te zijn getrapt. Zwarte schoenen, zwarte spijker broek, zwart overhemd, zwart col bert: de kleding van Koeman op de dag van zijn vertrek is stemmig. Zijn commentaar op zijn ontslag is beheerst, maar ook venijnig. De clubleiding en selectie van AZ krij gen een kat. „Nou oké, de prestaties waren on dermaats, daar ben ik het mee eens. Maar als een club in de zo mer kiest voor een andere weg, zeg maar een coach uit de praktijk, en je stapt daar al zo snel van af door Ruud Ramler alkmaar - Op zijn vroegst zater dagavond tegen PSV hoopt AZ voor het eerst onder leiding te staan van Dick Advocaat. Meteen nadat de afkoopsom voor het nog tot de zomer van 2011 lopende con tract van Koeman was bepaald, werd Advocaat vanuit Alkmaar ge polst. Dat was al eens eerder gebeurd, maar toen was hij reeds ingegaan op het verzoek van de Belgen om hun bondscoach te worden. De komst van Advocaat hangt niet zo zeer van hemzelf af De Belgische voetbalbond zal moeten instem- dan plaats ik daar vraagtekens bij." Koeman zegt verbaasd te zijn en het ontslag niet te begrijpen. Vrij dagnacht, na AZ-Vitesse (1-2), had hij contact gehad met technisch di recteur Marcel Brands en te horen gekregen dat de club 'pessimis tisch' was over de toekomst. Of ze zaterdagochtend konden praten. Eenmaal op kantoor kreeg hij te horen dat AZ er geen heil meer in men met een duobaan. En die goedkeuring heeft Alkmaar nog niet bereikt. Ook als dat naar ver wachting een dezer dagen wel ge beurt, zal AZ woensdag bij de af sluiting van de Champions League tegen Standard Luik nog worden begeleid door Martin Haar, Shota Arveladze en Jan Nederburgh. Dit trio blijft, waar analyticus Tonny Bruins Slot wel met de hoofd coach vertrekt. Zijn opvolging door Advocaat zal hoogstwaarschijnlijk van tijdelijke aard zijn. AZ wil na dit seizoen verder met een trainer zonder ne venfuncties. Co Adriaanse is de ge wenste kandidaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74