61 buitenland Geweld rond Verbod op partij dreigt in Turkije Vier Russen vast Somalië smeekt om hulp tegen extremisten Wereldwijd betogingen tegen Silvio Berlusconi Zwerver slaapt wekenlang in Parijse hotels maandag 7 december 2009 Demonstranten in Athene gooien stenen naar de oproerpolitie. NAIROBI - De Somalische president Sheikh Sharif Ahmed heeft giste ren de internationale gemeen schap om hulp gevraagd in de strijd tegen de oprukkende extre mistische islamitische strijdgroe pen die het land dreigen over te nemen. „Wij vragen de hulp van machtigen in de wereld en van buurlanden om in te grijpen en te voorkomen dat extremisten Soma lië overnemen", zei de Somalische president. Hij waarschuwde dat zonder hulp het terreurnetwerk Al Qaida in So malië aanslagen zou kunnen bera men. Zijn premier Omar Abdiras- hid Ali Sharmarke beklemtoonde voor een radiostation dat Somalië nu erger is dan Afghanistan. „Daar om vragen we de hele wereld ons te helpen stabiliteit te vestigen." Somalië kent sinds 1991 geen cen traal gezag meer. De Verenigde Na ties steunen de regering van Sheikh Sharif Ahmed, maar die mist gezag in het grootste deel van het land en beheerst de hoofdstad Mogadishu niet eens. Afgelopen week werden bij een zelfmoord aanslag in Mogadishu 24 mensen ROME - Tienduizenden in het paars uitgedoste mensen trokken eergisteren door Rome om het ver trek van de Italiaanse premier Sil vio Berlusconi te eisen. De organi satoren claimen dat 350.000 beto gers hebben deelgenomen aan de mars. Volgens de politie waren het er niet meer dan 90.000. De 'No Berlusconi Day' was ont staan uit een initiatief van weblog gers. Zij hadden voor de kleur paars gekozen, omdat die aan geen enkele politieke partij herinnert en ludiek zou zijn. De betogers me nen dat Berlusconi de democratie in gevaar brengt door zich on schendbaar voor de rechter te ma ken. Vrijdag beschuldigde een voormalig lid van de maffia Berlus coni ervan dat die begin jaren ne gentig als mediamagnaat banden had met de Siciliaanse maffia. Verscheidene politici en mensen onder wie vier ministers van Sha- rifs internationaal erkende rege ring gedood. Minister van sport, Suleyman Olad Roble overleed eer gisteren in een ziekenhuis in het Keniaanse Nairobi als vierde minis ter aan zijn verwondingen. De Britse regering heeft er een stokje voor gestoken dat Somali sche piraten ruim 100.00 euro los geld kregen voor de vrijlating van een zes weken geleden op de Indi sche Oceaan ontvoerd Brits echt paar. Dat berichtte de Britse krant The Observer gisteren. Een Britse onderhandelaar, Nick Davis, had volgens de krant twee weken geleden de ontvoerders zo ver dat ze ermee instemden Paul en Rachel Chandler vrij te laten voor een fractie van de 4,5 mil joen euro die de piraten eisten. Da- vis zei dat het op het laatste mo ment niet doorging omdat het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken niet wilde dat de ontvoerders losgeld zouden ontvangen en daar om Davis' deal torpedeerde. De zeeroverij door Somalische pi raten is een van de gevolgen van de instabiliteit in het land. uit de culturele wereld, onder wie Nobelprijswinnaar Dario Fo, ac teur Nanni Moretti en schrijver Andrea Camilleri, namen aan de manifestatie deel. Ook buiten Rome, zoals in New York en Sydney werd tegen Berlus coni gedemonstreerd. Veel beto gers daar waren van Italiaanse af komst. Ook in de VS en Australië waren paarse sjaals te zien. Op de spandoeken in Sydney stond on der meer: 'Te veel viagra maakt je gek'. Op de Dam in Amsterdam deden enkele tientallen mensen mee aan 'No Berlusconi Day'. De betogers hadden spandoeken bij zich met daarop teksten als 'Berlusconi moet weg' en 'Papi, your time is coming'. Ook zongen ze liederen en riepen ze in het Italiaans en in het Nederlands leuzen als 'weg met Berlusconi'. KOERDEN Het Turkse Constitutioneel Hof zal zich morgen buigen over de vraag of opnieuw een politieke partij verbo den moet worden. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Zat vorig jaar de AKP van premier Erdogan nog in de be klaagdenbank, nu is dat de Koerdi sche DTP, met 22 leden in het par lement. De rechtszaak komt op een moment dat het land verdeeld is over een vredesplan voor het Koerdische conflict. De regering wil met een pakket democratische maatregelen de positie van de Koerden verbeteren en zo een ein de maken aan de terreur. Het plan roept veel weerstand op. Nationalisten spreken van landver raad. De DTP stelt juist dat de Koerdische kwestie niet wordt op gelost zonder medewerking van PKK-leider Abdullah Öcalan, die le venslang uitzit. Bij veel Turken wordt het alleen al bij het horen van die naam rood voor de ogen. De DTP lijkt zo de aanklager die het proces tegen de partij aanspan de, in de kaart te spelen. Volgens hem is de partij de politieke arm van de PKK. „De DTP vraagt met haar provocaties om problemen. Wil ze soms verboden worden?", aldus vice-premier Cimel Cicek. Volgens sommige analisten is dit precies waar de DTP, en de PKK, op uit zijn. Ze vrezen door het vre desplan veel steun te verliezen. Een partijverbod zou dat vredes proces een klap toedienen. Ande ren stellen dat juist de Turkse justi tie het vredesproces wil beschadi gen. Zij wijzen erop dat velen in het land profiteren van de strijd. PARIJS - Een zwerver uit Parijs heeft enkele weken kunnen over nachten in luxe hotels door zich voor te doen als secretaris van een Arabische prins of een sjeik. De 46-jarige Tunesiër beweerde dat hij voor zijn baas reizen organiseer de. Om te zien of hotelkamers aan diens eisen voldeden, probeerde hij die zelf uit. Volgens de mede werkers van de hotels wekte de man geen argwaan, doordat hij de taal van een secretaris van een hoogwaardigheidsbekleder bezig de en zich als zodanig gedroeg. De zwerver was niet alleen vriende lijk, maar ook zeer autoritair en on geduldig. De politie spoorde hem na een paar weken op. Veel arrestaties en gewonden bij rellen in Athene en Thessa loniki. Griekse regering zet 9000 man oproerpolitie in tegen ge welddadige betogers. Familie Grigoropoulos roept op tot vreedzaam protest. ATHENE - In de Griekse steden Athene en Thessaloniki zijn giste ren hevige ongeregeldheden uitge broken bij marsen ter herdenking van Aleksandros Grigoropoulos. De toen 15-jarige jongen werd vo rig jaar op 6 december gedood PERM - De Russische justitie heeft gisteren besloten dat vier mensen in hechtenis blijven in verband met de brand in een nachtclub in de stad Perm. Het dodental als ge volg van het inferno was gistera vond opgelopen tot 112. De brand, die vrijdagavond uit brak, wordt de ergste in decennia in Rusland genoemd. Ongeveer 140 mensen moesten met brand wonden worden opgenomen. Van veel van hen was de toestand gis teravond nog kritiek Volgens justitie zijn de eigenaar, de uitbater, de artistiek leider en een functionaris die verantwoorde lijk was voor de brandveiligheid, gearresteerd. De brand brak uit, nadat vuur- 'door een politiekogel. Vakbonden en linkse partijen en organisaties hadden voor gisteren en vandaag herdenkingsmarsen gepland in di verse steden. In Athene gooiden betogers giste ren ruiten van bankgebouwen in, kieperden vuilnisvaten omver en bekogelden de oproerpolitie met stenen en vuurwerk. Er werden minstens 134 personen opgepakt. Zeker vijf jongeren en zestien agen ten raakten gewond. Onder de ge wonden is een vrouw die onder een politiemotor kwam. Op het Syntagma Plein in het cen trum van Athene werden agenten op motoren van hun voertuig ge- werk was afgestoken wegens de achtste verjaardag van de dansgele genheid. De club was versierd met hooi en stro, dat door de vonken van het vuurwerk snel vlam vatte. Daarna verspreidde het vuur zich razendsnel, waardoor veel bezoe kers geen mogelijkheid meer had den om naar buiten te gaan. President Dmitri Medvedev zei za terdag dat de verantwoordelijken 'geen hersens en geen geweten Demonstranten in Rome laten zien dat zij Berlusconi achter de tralies wil len zien verdwijnen. foto Andrew Medichini/AP 'De verantwoordelijken hebben geen hersens en geen geweten'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6