;uur|i9 Wie dat beter begrijpt, is Lenette van Dongen. Cabaretière. Vijftig geworden. (Zeven succesvolle Antiek is geen oude rotzooi Schouwburg is geen plek voor gezond verstand lEfei filmagenda www.pzc.nl/winweken of bel 088-0139955* maandag 7 december 2009 MIDDELBURG Schuttershof Troubled water: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheafer Love Happens: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Komt een vrouw bij de dokter: 20.30 uur; The Twilight Saga, New Moon: 20.30 uur; 2012: 20.15 uur; GOES Merral 2012: 18.30 en 21.30 uur; De Storm: 19.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 18.45 en 21.00 uur; Terug naar de Kust: 21.15 uur; The Twi light Saga, New Moon: 19.00 en 21.45 uur; VLISSINGEN CineCity, 2012: 13.45, 16.15, 20.00 en 21.15 uur; A Christmas Carol: 13.45, 16.15 en 19.00 uur; Couples Retreat: 21.45 uur; De Storm: 14.00, 16.15 en 19.30 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 13.45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur; Ninja Assassin: 17.00, 19.15 en 21.45 uur; Paranormal Acti vity: 22.00 uur; Terug naar de Kust: 14.00, 16.30 en 19.15 uur; The Twi light Saga, New Moon: 13.45, 16.30 en 19.15 uur; Up 3D (nv): 14.00 uur; Sneakpreview: 22.00 uur. door Willem Nijssen Monologen zijn één van mijn fa vorieten, maar deze week (bij De Afscheidsmonologen, in de Stadsschouwburg van Middel burg) ben ik toch gaan twijfelen. Tien mo nologen achter elkaar, dat is eigenlijk ook te veel van het goede. Zoals het woord zelf al zegt, komt een monoloog eigenlijk alleen. En als ze met meerdere tegelijk komen, blij ken ze een belerende bedoeling te hebben. Die niet noodzakelijk in de monologen zelf hoeft te zitten, maar die wel als ondertoon aanwezig is. En ook als randproduct, deze keer. Want wat doet een vereniging van pal- liatieve zorg bij zo'n evenement anders, dan ons inlichten over of verleiden tot een ver standige, berustende manier om naar de dood te kijken? En ggrraaaawww!, dat wil ik helemaal niet. Niet daar. Niet in een schouwburg. De producenten hebben natuurlijk hun best gedaan om met zo'n beladen onder werp toch voldoende mensen naar het rode pluche te lokken. Grote namen onder de schrijvers (Kees van Kooten, Judith Herz- berg), BN'ers onder de gastrolspelers (steeds weer anderen, wij mochten het doen met Frits Barend en Nelli Cooman). En de verze kering dat er ook met lichte toets (humor dus) over zo'n onderwerp te praten valt. Frits Barend en Nelli Cooman zijn geen ac teurs. Zij lezen voor, Frits meestal iets beter dan Nelli, die dan weer wel heftiger kan zijn. Niet per se slechte of oppervlakkige ver halen, over dood, afscheid nemen, ongenees lijk ziek zijn. Juist herkenbare verhalen, in leefbare situaties, mooie herinneringen aan dierbaren. Maar, vreemd genoeg niets beklijvends. Ik ben het meeste al weer vergeten. Wat wél blijft hangen (knagen zelfs), is die onderlig gende boodschap dat wij op een of andere manier toch maar beter vriendschap kun Lenette van Dongen nen sluiten met de dood. Een boodschap met hoog postbus 51- of Sire-gehalte. Soms wil ik daar wel voor open staan. Maar niet vanavond. In een conferentiecentrum mis schien. Maar niet in mijn schouwburg. Dat is geen plek voor gezond verstand en be heerste emotie. foto René van der Hulst shows sinds 1993.) In haar nieuwste pro gramma Nikè, godin van de overwinning zit een theorie. „Hoe eerlijker je bent, hoe leu ker het wordt." Eerlijker over je vetrolletjes bijvoorbeeld of over al die volkomen nutte loos bewaarde spullen, van lagere school rapport tot de nooit opengemaakte talencur sus. Maar die eerlijkheid (natuurlijk ook over aftakeling) is maar een faqade voor de machteloosheid. Het voornemen om je kel der of je zolder op te ruimen en in één be weging ook je dromen buiten te smijten, loopt uiteindelijk op niets uit. Kinderbedje en eerste pop blijven waar ze altijd al wa ren. Daar meer dan twee uur zonder pauze over bezig zijn zonder te vervelen, dat is knap. En dat zonder 'power-effecten'. Ook geen liedjes om de spanning af te leiden of de sfeer te 'breken'. Dat zie ik geen enkele ande re cabaretier doen. Het tempo is hoog, en toch is er een mooie rust in haar program ma. Er is een heel duidelijke lijn en op bouw, maar die leidt uiteindelijk toch tot een tegenovergestelde eindconclusie. Reeds volgens de Grieken staan er twee oergoden aan de bron van alle leven: Chaos en Nyx. Deze week Ooit (en nog niet eens zo lang geleden) ben ik een beetje op de vingers getikt, omdat ik nooit enige aandacht besteed aan kleine po dia zoals De Piek en Razzmatazz. En te recht. Ook daar.gebeuren dingen en ook daar doen programmeurs hard hun best en ook voor hen is het leuk eens wat 'officiële' feedback te krijgen. En ik kom daar nooit. Onterecht wellicht. Deze week op vrijdag in De Piek: 'Schateren in de Piek'. Vier veelbelovende standup-ar- tiesten. Ik weet niet zeker of ik er bij zal zijn, want ik ga ook nog proberen om op donder-, vrij- of zaterdag een kaartje te sco ren voor een (altijd maar weer uitverkoch te) Youp van 't H,ek. En woensdag ga ik zeker naar het Arsenaal theater om ZEP met hun komisch absurde en fysieke voorstelling Who the Heil te zien. Over vijf superhelden met bovennatuurlijke gaven, die allemaal de wereld willen red den. Maar ieder op zijn manier. Toeganke lijk Tow culture, high level'-theater, zeggen ze zelf Al om 19.30 uur, omdat het vooral ook theater voor jongeren (15+) is. Lokaal tarief. Openingstijden telefoonnummer: ma t/m vr 10.00 tot 17.00, za 10.00 tot 12.00 uur. oude rotzooi, maar achter elk voor werp zit een verhaal. Het is een soort speurtocht: wat is het, waar is het van gemaakt, waar komt het vandaan? Ik vind het zo leuk om dat uit te zoeken." Het veilen op zich kwam vanzelf op zijn weg. „Een tijdje geleden was hier een curiosaveiling. Toen werd gevraagd: wil je ook een aan tal nummers veilen? Dat is best goed bevallen. Nu ben ik een van de twee veilingmeesters." Vooraf heeft hij 'een gezonde span ning'. „Maar na de eerste tien num mers is die verdwenen. Je bent dan zo geconcentreerd bezig en hebt de adrenaline die nodig is. Je moet heel scherp zijn en zorgen dat je geen bod mist. En het zijn toch lange zittingen, van zo'n drie uur. Geleidelijk wil hij werken aan een eigen stijl. „Ik ben nog wat op de achtergrond, een beetje stram, maar ik hoop dat er steeds meer flair bij komt, een soort charisma. Ie hebt veilingmeesters die heel ex travagant zijn en er echt een show van maken. Het moet ook weer niet te frivool worden, maar het gaat er wel om dat je een goede sfeer creëert, met bijvoorbeeld grapjes tussendoor, zodat mensen tegen elkaar gaan opbieden." Veiling: morgen en woensdag, Zeeuws Veilinghuis, Herengracht 74, Middel burg. Aanvang: 13.30 en 19.00 uur. Kijkdagen: vandaag 10.00-20.00 uur, morgen en woensdag 10.00-12.00 uur. door Rolf Bosboom Voor Robin Peters was het al op jonge leeftijd een uit gemaakte zaak: hij zou la ter de antiekwereld ingaan. Sinds vorig jaar werkt hij bij het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg en nu is hij, pas 21 jaar oud, veruit de jong ste veilingmeester van Nederland. Morgen begint de eerste veiling on der zijn leiding. „Mijn ouders hebben in Drenthe een eigen antiekwinkel, dus ik ben ermee opgegroeid. Voor mij is het omgaan met antiek de normaalste zaak van de wereld." Dat niet alle leeftijdgenoten die interesse deel den, deerde hem niet. „Ik heb me daar nooit iets van aangetrokken: ik vond het leuk en wilde erin doorgaan, wat anderen er ook van vonden." Een advertentie van het Zeeuws Veilinghuis lokte hem anderhalf jaar geleden naar Zeeland. Inmid dels wordt hij ook opgeleid tot al gemeen taxateur. Het veilinghuis is voor hem daarbij een goede leer school. „Een veilingperiode duurt ongeveer drie maanden. In die tijd gaan er misschien wel 1200 voor werpen door je handen.-Veel men sen denken bij antiek alleen aan Robin Peters (21): jongste veilingmeester van Nederland, foto Lex de Meester ABONNEE VOORDEEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65