Nieuwe Franse honorair consul wil binden Hoofdredacteur Slibreeks overleden zeeland 17 Hofstede met herinneringen zeeland in de vorige eeuw In Memoriam 1942 2009 maandag 7 december 2009 In de serie oude boerenschuren en gebouwen heeft verzamelaar Hans Lindenbergh dit mooie plaatje gevonden. De vraag luidt opnieuw: wie weet waar dit is? Een simpele vermelding van de oplossing is uiteraard voldoende, maar we zijn ook benieuwd naar leuke anekdotes of naar leuke verhalen van weleer. De oplossing kan verstuurd worden naar de redactie van de PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg, onder vermelding van Raadkaart. Of fax naar 0118-434019. Inzenden via e-mail kan naar redaaie@pzc.nl. Drie inzenders van goede oplossingen krijgen een waar debon opgestuurd. Jaap Burger ziet direct dat het om Onder de Lindeboom gaat in Wemeldinge. De hofste de ligt aan de Chezeeweg, de wech van de cutsee'. Burger woont zeifin Wemeldinge. Hij schrijft dat het bijzonder is, dat de wortels van 'onze bekende kaartenman' Hans Linden bergh, Onder de Lindeboom' liggen! „Zijn grootvader, Pieter Lindenbergh (1851-1940) was zowel binnen als buiten de gemeente zeer actief op maatschappelijk- en kerkelijk gebied. Mevrouw P.J. de Rooy-)anse woont er nu. 'Al leen in dit huis met zoveel mooie herinnerin gen aan ouders, grootouders en veel familie'. Pieter Lindenbergh trouwde met Pieternella Dekker en één van hun dochters was Jannetje Lindenbergh, de moeder van mevrouw De Rooy-Janse. Haar moeder trouwde met Jan Janse. „Na het overlijden van mijn grootvader kwam de boerderij in het bezit van mij en mijn man Leen de Rooy", schrijft mevrouw De Rooy-Janse. Zij verhuisden in 1981 samen naar Onder de Lindeboom. De waardebonnen gaan naar. P.J. De Rooy-Janse, H. Timmerman uit Kattendijke, C. Kingma-Felius, Kloetinge. De Franse honorair consul in Zeeland, Brigitte Witlox. foto Ruben Oreel door René Schrier MIDDELBURG - Brigitte Witlox uit Middelburg heeft een aantal ken merken die haar geschikt maken voor de functie van honorair con sul van Frankrijk in Zeeland. Ze was in het verleden actiefin de Al liance Fran^aise, haar moeder is Fran^aise, ze heeft een juridische achtergrond en werkt nu als media tor. Dat zal er allemaal wel mee te maken hebben gehad dat ze ge vraagd is voor de functie, ver moedt ze. Vooral het feit dat ze via haar moeder ook de Franse natio naliteit heeft, maakt haar erg ge schikt. Ze heeft daardoor de be- voegheid om een aantal documen ten te mogen opmaken, die Neder landse collega's niet mogen opstel len. „Ik houd ervan mensen te binden, meer dan de zaken op scherp te zetten. Dat heb ik ook in mijn func tie van mediator. Ik denk als hono rair consul twee landen met twee verschillende culturen te kunnen verbinden." Op de deur van het pand Dam 73 prijkt een groot ko perkleurig schild waarop staat dat daar de honorair consul van Frank rijk op die lokatie in Middelburg kantoor houdt. Sinds 16 oktober is Brigitte Witlox officieel in functie. En niet geheel toevallig komt haar 'baas', de ambassadeur van Frank rijk in Nederland, Jean Francois Blarel, met consul-generaal Olivier Nicolas, vandaag voor een werkbe zoek naar Middelburg. De taken en werkzaamheden van een honorair consul hebben vaak te maken met officiële documen ten. De 450 Fransen die in Zeeland wonen of Franse toeristen die hier ondersteuning nodig hebben, kun nen een beroep op haar doen. Bij voorbeeld Fransen die het slachtof fer van diefstal zijn geworden of in Zeeland in het ziekenhuis zijn op genomen. Maar ook drugstoeristen die in Zeeland aangehouden wor den kunnen om bijstand van het consulaat vragen. In Nederland zijn voor Frankrijk zeven honorair consuls actief met een consul gene raal in Amsterdam. Daarnaast behoort representatie tot haar taken. Als de ambassadeur verhinderd is een bepaalde activi teit bij te wonen, kan de honorair consul voor hem waarnemen. Zo was mevrouw Witlox aanwezig bij de eerste lustrumviering van de Roosevelt Academy en bij de her denking van de bevrijding in Zee land. Maar ze kreeg onlangs ook een mailtje van een Franse zanger die haar bemiddeling inriep voor optredens in Nederland. In het verleden waren de de hono rair consuls in Zeeland vaak geves tigd in Vlissingen en Terneuzen. Dat had te maken met de havenac tiviteiten in die steden. Maar met de havens heeft ze tegenwoordig geen bemoeienis. Of het moest zijn dat de Franse marine op be zoek komt, dan krijgt ze ook een seintje. „Het is de bedoeling dat ik een beetje fungeer als de ogen en oren van Frankrijk in Zeeland en west-Brabant" Neerlandicus, leraar, maar vooral: hoofdredacteur van de Slibreeks, een serie biblio fiele uitgaven. Aarnout de Bruyne is afgelo pen vrijdag overleden. Vier jaar geleden werd De Bruyne nog geëerd met de Thermphos cultuurprijs voor on der meer zijn werk als hoofdredac teur van de serie. Het zijn dan ook niet zomaar boekjes: de Slibreeks is een serie met pretenties: de be doeling was en is om mensen op een laagdrempelige manier kennis te laten maken met literatuur en kunst; een groot aantal van de boekjes is speciaal vormgegeven door een kunstenaar. De boekjes - klein van formaat - kosten een tientje en verschijnen meestal in een oplage van vijfhonderd exem plaren. De reeks wordt sinds 1977 uitgegeven door het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland. In de Slibreeks verscheen werk van auteurs uit binnen- en buiten land, maar de serie had toch ook een Zeeuws karakter. Het laatste deel dat verscheen was bijvoor beeld een bundel van nog niet eer der gepubliceerde gedichten en te keningen van Hans Warren: Er staat een huis aan de Schelde. Ver der is er werk uitgebracht van Wim Hofman, Hans Verhagen, Ko de Jonge en - in het honderdste deel - Jacobus Bellamy. De Bruyne was tot 1999 docent Ne derlands en conrector aan het Vlis- singse scholengemeenschap Schel- demond. Hij was - naast zijn werk voor de Slibreeks - ook op andere fronten actief op cultuurgebied: als organisator van literaire mani festaties, als schrijver, als regisseur en als bestuurder. Hij trad boven dien op als woordvoerder van de vrijmetselaarsloge in Middelburg. Aarnout de Bruyne is 67 jaar ge worden. Woensdag vindt ter ere van hem een herdenkingsdienst plaats in de Sint Jacobskerk in Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63