'Vlak na de zomer vragen ze al 141 zeeland Ijsbaan is 'must' voor Zeeland Stadsgedichten nu ook te zien op dvd Buren redden gezin uit brandende woning Ijsbaan blijft een wens Dit jaar in Goes geen in Zierikzee schaatsbaan VM Hom© SCHAATSEN Belangstelling voor tijdelijke ijsbanen in Middelburg en Vlissingen neemt ieder jaar www.ymhome.nl WINTERSCHILDERPREMIE SPUITWERKEN VAN Discussie-avond in Oost-Souburg over Vlissingen Ijsbanen Walcheren maandag 7 december 2009 W styling realisatie KJ Interieuradvies Verkoopstyling Verkoop Realisatie STADSDICHTER Bekijk op www.pzc.nl/walcheren een video met een voordracht van stads dichter Johannes Herman Buma. MEEST GELEZEN 1. Drukte op elfde serviesbeurs 2. De Haas van PvdA naar Aarden 3. Zand in de bouwput en autos erop STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl SCHILDERSBEDRIJF PASSENIER TEL. 0118-592717 BINNENDEUREN-MEUBILAIR vlissingen - De PvdA in Vlissin gen discussieert maandag in Oost-Souburg over de toekomst van de stad. Wat gaat er gebouwd worden, waar komt groen, moeten er jachthavens komen en waar ko men voorzieningen voor ouderen, winkels en scholen? Over al deze zaken moet de partij in de eerste helft van 2010 een standpunt inne men. De PvdA wil van Vlissingers weten of het college moet worden gevolgd of dat het anders moet. De bijeenkomst in Bachten Poorte begint om 19.30 uur. Maarten Janse. GOES - Een permanente kunstijs baan van vierhonderd meter. Dat is volgens Maarten Janse, voorzit ter van schaatsclub SSC De Poel in Goes, een 'must' voor Zeeland. „Zeeland is de enige provincie in Nederland zonder schaatsbaan." Stichting IJsclub-Zeeland doet in opdracht van SSC de Poel een haal baarheidsonderzoek naar een Zeeuwse ijsbaan. Over een aantal maanden is duidelijk of de baan er kan komen. Het enige wat Janse er over wil zeggen, is dat Goes en Borsele ideale locaties zijn. SSC de Poel traint nu op de kunstijsbaan in Breda, maar 11 en 12 december geeft de club twee schaatsclinics op de ijsbanen in Middelburg en Vlissingen. Daar mee wil Janse de schaatssport pro moten, vooral onder de jeugd. „Zij kunnen de club meer doorgroei mogelijkheden bieden." Volgens Janse zijn er bij strenge vorst genoeg mogelijkheden om op natuurijs te schaatsen. „Maar de Nansenbaan in Goes is echt een superlocatie." Op 10 januari werd daar het Open Zeeuws Kam pioenschap marathon gereden. „Daar wordt nóg over gepraat!" Het is nog veel meer herfst met die harde wind en re gen. Van winterse vrieskou is nog niks te voelen. Maar schaatsen kan al wel; op de tijdelijke ijsbanen in Middel burg en Vlissingen. door Maurits Sep Schaatsen is voor een Ne derlander, zeggen ze, net zoiets als fietsen: je ver leert het nooit. Maar dan moet je het natuurlijk wel ooit ge leerd hébben. Wie nog nooit op schaatsen heeft gestaan, of het na heel veel jaren weer eens wil proberen, kan te recht op de Markt in Middelburg en het Bellamypark in Vlissingen. Vita Event heeft daar ijsbanen neergezet die tot en met 3 januari dagelijks open zijn. )e hoeft niet eens schaatsen te hebben of ko pen; ze zijn gewoon te huur bij de banen Je moet ze trouwens wel hu ren als je zelf alleen maar noren hebt, waarschuwt Patrick Gabriëlse van Vita Event. „Noren zijn niet toegestaan. Dan ga je hard en dat is gevaarlijk omdat er vaak veel kinderen op de baan zijn. En als je valt zijn die lange punten extra gevaarlijk. Met kunst schaatsen of ijshockeyschaatsen ben je wel welkom." In Vlissingen in ieder geval; daar is de baan vrij dagavond al in gebruik genomen. Door het waardeloze weer was het dit weekeinde echter niet druk op de baan. „De wind is het grootste probleem op het Bellamypark, meer nog dan de regen", vertelt Gabriëlse. De baan in Middelburg had zater dag open zullen gaan, maar dat lukte niet door technische proble men (er zat een lek in de bak). Zelfs zondag lukte niet, mede door de regen. Maar vandaag zou er toch geschaatst moeten kunnen worden op volgens Vita Event zelf 'de mooiste ijsbaan van Zeeland*. De ijsbaan in Middelburg staat er Vita Event uit Middelburg exploi teert deze winter twee ijsbanen. Voor het vierde j'aar heeft het be drijf een ijsbaan op de Markt in Middelburg. Vita Event heeft voor het eerst een ijsbaan in Vlissingen, op het Bel lamypark. Voorgaande jaren stond er een ijsbaan in de Spuikom. De ijsbanen in Middelburg en Vlis singen blijven vier welters staan (tot en met 3 januari). 9 Informatie over openingstijden en toegangsprijzen is te vinden op www.ijsbaanmiddelburg.nl en www.ijsbaanvlissingen.nl. voor het vierde jaar. Elk jaar kwa men er meer schaatsers op af „Vo rig jaar op zo'n tien- tot twaalfdui zend", vertelt Gabriëlse. Net zo veel als in Vlissingen, waar voor gaande drie jaar een ijsbaan in de Spuikom stond en dit jaar voor het eerst op het Bellamypark. Gabriëlse: „Die stijgende lijn zet zich al een paar jaar door. Het is steeds bekender dat er ijsbanen zijn. Als de zomer net voorbij is, vragen mensen mij al of er weer een ijsbaan komt. Ze kijken uit naar schaatsen en koek en zopie. We verkopen vooral sfeer." De komende twee weken zijn be de banen overdag tijdens school tijd vrijwel volledig bezet door leerlingen van lagere en middelba re scholen. Studenten van de sport- opleiding CIOS in Goes hebben lessen voorbereid om kinderen te leren schaatsen. En leerlingen van de sportklas van het Scheldemond College in Vlissingen lopen stage op de ijsbaan. „De schoolkinderen krijgen een half uur les en mogen een half uur vrij schaatsen." Gabriëlse hoopt voor de komende weken op beter schaatsweer. „Droog. Koud mag wel. Maar lie ver voorlopig gen echte vorst. Na tuurijs is onze concurrent." Wil je nu wel maar durf je niet? Neem dan een schaatsles. De PZC biedt met de Goese schaatsclub SSC De Poel le zers schaatsclinics aan in Middelburg en Vlissingen. Kijk voor de gegevensin de advertentie elders op deze pagina. zierikzee - Een kunstijsbaan op Schouwen-Duive- land blijft tot nu toe een wens. Al jaren speelt onder nemersvereniging ZZ Neptunus in Zierikzee met het idee om rondom de feestdagen een baan op te bou wen. Tot nu toe is het daar echter nog niet van geko men. „Vanwege de hoge kosten", zegt voorzitter Cees Legemaate van de ondernemersvereniging. Ook dit jaar is er geen baan. De ondernemersvereniging moet het financieel rustig aan doen. „Maar we vinden het nog steeds een mooi plan. Het Havenplein is ook zeer geschikt. Een mooie locatie en er zit horeca omheen. We kijken ondertussen ook naar de ontwikkeling van een nieuw type ijsbaan die niet hoeft te vriezen. Dat scheelt behoorlijk in de energie." goes - De enige overdekte ijsbaan op de Bevelanden en Tholen is te vinden in Oud-VosSèmeer. Van 24 de cember t/m 2 januari ligt er een synthetische ijsbaan, ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van het dorp. Rien Tholenaar van de Stichting Oud-Vosse- meer 600 jaar hoopt dat het niet bij één keer blijft. „Als de ijsbaan aanslaat en de financiën het toelaten, willen we het feestjaar ook weer afsluiten met ijspret. We hopen dat de gemeente het daarna oppakt." In de Zeelandhallen ligt voor het eerst in drie jaar geen kunstijsbaan. „De kosten zijn niet te dekken", zegt woordvoerder Maurice Nieuwland. „De baan is duur en veel sponsors zijn afgehaakt." Hij sluit niet uit dat de ijsbaan in de toekomst terug keert. vogelwaarde - Johnny Kint sluit zijn vriendin in de armen. Het stel heeft een hachelijke nacht achter de rug. De familie Kint ontsnapte vrijdagnacht ternauwernood aan een felle brand in hun woning in Vogelwaarde. „Dit vergeet ik mijn hele leven niet meer", vertelt John ny. „De rook maakte het zo ontzet tend zwaar." Vader Mark is vol lof over de buurt bewoners. „Zij hebben ons gewel dig goed geholpen. Zonder hun hulp weet ik niet hoe het anders af gelopen zou zijn." Het gezin (vader, moeder, drie kin deren en de vriendin van Johnny) lag te slapen toen zoon Benny te gen half vier wakker schrok van een knal. Er was vuur op de bega ne grond. Binnen enkele seconden stond de overloop vol met rook. „Je zag niets meer", vertelt Mark. „Het was een kwestie van seconden. Buurtbewoners zetten ladders te gen onze gevel zodat we de woning uit konden komen. We zijn ze daar zo dankbaar voor. Ik wist niet dat er zo veel ladders in de straat wa ren. Ook zijn we zo goed opgevan gen en we kregen ook direct kle ding. Dan besef je in wat voor goe de buurt we wonen." Het vuur ontstond vermoedelijk op de begane grond. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. door Maurits Sep middelburg - Laat het maar aan dichters over om met weinig woor den sfeer te scheppen. Dus als bui ten regen en wind de stad strie men, plukt stadsdichter Johannes Herman Buma een herfstgedicht uit zijn oeuvre. En later prangt mij de vraag, zijn er ook mensen tussen de voering en de kraag? Het antwoord: jawel. Want bin nen in het kleine Atelier Sandra van der Meulen in de Middelburg se Spuistraat gaan de kragen om laag, de ritsen open en warmen de pakweg 35 bezoekers zich aan kof fie en poëzie. Want de stadsdichter is een jaar bezig en heeft de twaalf maandge- dichten van 2009, aangevuld met gedichten die hij op verzoek heeft gemaakt bij diverse gelegenheden, gebundeld. Het eerste exemplaar van de bundel - De stad gedicht - overhandigt Johannes Herman (Joop) Buma zelf aan de man die hem heeft aangesteld: wethouder van cultuur Frank Streng. Omdat de wethouder eerst een ex positie moet openen - het is weer Kunst en Cultuurroute - heeft Bu ma drie kwartier de tijd om werk voor te dragen. Vanzelfsprekend het december-gedicht Gerijde pak huizen in de Kuiperspoortdat is op gedragen aan de in juli van dit jaar overleden painist, organist en com ponist Leen de Broekert: Onbeduidende pakhuizen van gesta pelde waren, na eeuwen geworden tot monumenten die indruk wekken, de pracht van hun nieuwe leven klinkt de mens hier als muziek in de ogen en oren. Behalve de bundel met gedichten uit zijn eerste jaar als stadsdichter, reikte Buma ook een dvd uit met de twaalf maandgedichten die hij op locatie' voordraagt. Streng noemde bundel en dvd 'een mijl paal' en sprak de hoop uit wat meer verzen te lezen met 'de per soonlijke kant van Joop'. De bundel De stad gedicht (10 euro) - en de gelijknamige dvd (5 euro) zijn te koop bij onder meer De Drukkerij. O kijk op www.pzc.nl/walcheren voor een video waarin stadsdich ter Johannes Herman Buma een gedicht voordraagt. www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60