hoefde niet' Schilt staat op eenzame hoogte iort 137 Gerritsen houdt goed gevoel over aan bliksembezoek Calgary Atletiekunie laat zaak Vroemen rusten Nieuwe concurrent? Davis weer subliem maandag 7 december 2009 Sven Kramer liet na de winst op de 5 kilometer merken dat hij allerminst voluit hoefde te gaan. „OfSkobrev een nieuwe concurrent is? Al weer een nieuwe concurrent? Elke keer komen ze, maar zè gaan ook weer." door Eric de Jager CALGARY - Hoewel hem links en rechts werd gevraagd of het wel verstandig is deze weken te schaat sen in Canada en de Verenigde Sta ten, voegde Sven Kramer zaterdag avond stoïcijns een nieuwe over winning aan zijn ruim twee jaar durende zegereeks toe. Onrust is er alleen achter de Fries, waar de concurrentie voortdurend stuiver tje wisselt. Kramer is vooral naar Noord-Ame- rika gevlogen om komend week einde in Salt Lake City een olympi sche nominatie op de 1500 meter na te jagen. Het voorspel in Calga ry gebruikte hij om zijn toch al riante leiderspositie in het wereld bekerklassement te verstevigen. Een goede klassering in dat circuit levert tijdens de Spelen in Vancou ver een voordelige (late) startposi tie op. Kramers pogingen een olympisch startbewijs voor de 1500 meter te bemachtigen, doen rond de schaatsbaan wat wenkbrauwen fronsen. Zijn grote successen van de afgelopen jaren behaalde hij steevast met een rustperiode op een warm eiland in november. Dit keer ramt hij vol door. Omdat hij de 1500 meter wil proberen, maar ook omdat hij tot nu toe nog geen moment lekker in zijn vel heeft ge zeten. Door zware trainingen, ziek te en lichte blessures. Nu Kramer eindelijk voelt dat hij de topvorm naar zich toe aan het trekken is, wil hij er niet zomaar mee stop pen. Voor wie zich zorgen maakt over de belasting die dat met zich mee brengt, had Kramer dit weekeinde een geruststelling. Met soepele, ra ke klappen reed hij naar 6.11,11 op de vijf kilometer. Zonder zich te forceren: „Eitje. Het kan wel har der, maar het hoefde niet." Kra mer zit in het oog van de storm. Bij hem is het rustig, om hem heen wordt gevochten. Ivan Sko- brev (6.13,19) meldde zich zater dagnacht aan het front als nieuwe concurrent voor Bob de Jong en Havard Bokko. Skobrev was dit jaar aangetrokken als trainingspart ner voor de Italiaan Enrico Fabris, maar de enige die uit die samen werking profijt trekt, is vooralsnog de Rus. Bob de Jong, derde in 6.13,80, moest Kramer in een recht streeks duel al snel laten gaan, om dat de TVM'er kennelijk geen zin had de race spannender te maken dan noodzakelijk. De VPZ-stayer bleef daarna wel redelijk in het spoor van de favoriet. Het is vooral Havard Bokko die zich achter de oren moet krabben. Het onzichtbare lijntje naar de Ne derlander waaraan hij zich vast klampte, lijkt Bokko nu uit de vin gers te glippen. Hij werd in Calga ry zesde op ruim zes seconden van zijn beoogde prooi. Jan Blokhuijsen won op overtui gende wijze de 5000 meter in de B-groep in een tijd van 6.15,84. Shani Davis heeft gisteren weder om zijn klasse getoond. De Ameri kaanse schaatser wist op de 1000 meter als enige onder de 1.07 te duiken: 1.06,91. Hij bleef daarmee de Zuid-Koreaan Kyou-Hyuk Lee (1.07,61) en de Canadees Denny Morrison (1.07,77) voor. Stefan Groothuis eindigde als vier de in 1.07,79. Hij was net iets snel ler dan Mark Tuitert: 1.07,84 (vijf de). Simon Kuipers kwam tot een tijd van 1.08,09 (achtste), terwijl Jan Bos voor de afstand 1.08,50 (veertiende) nodig had. CALGARY - Het bliksembezoek naar Calgary werd afgesloten met een onverwachte zilveren medail le. Annette Gerritsen bleek in am per vijf dagen het tijdsverschil, het hoogteverschil én de overgang naar het supersnelle ijs van de Olympic Oval uitstekend te heb ben verteerd. Enkele uren voordat de Ilpendamse het vliegtuig instap te voor de terugreis eindigde ze als tweede op de ïooo meter, achter de Canadese schaatsster Christine Nesbitt: 1.14,03 tegen 1.14,48. Gerritsen was één van de vijf Con- trol-rijders die middenin een trai ningsperiode naar de Canadese stad reisden om de benodigde we- reldbekerpunten te verzamelen. Ei genlijk hadden de manschappen van coach Jac Orie de reis naar Noord-Amerilca helemaal niet wil len maken, maar dan zouden de schaatsers - onder meer vanwege een lagere ranking bij de WB-stand - mogelijk een ongunsti ge loting krijgen bij de Winterspe len. „Vrijdag en zaterdag was de ra ce echt waardeloos", keek- Gerrit sen terug. „Daarom had ik me Voorgenomen om nu wat meer tijd voor mijn slag te nemen. Je moet dat snelle ijs beter gebruiken. Nou, dat is aardig gelukt." Haar ploeggenote Margot Boer rondde haar bezoek aan Canada eveneens naar tevredenheid af Ze vond haar naam terug op de zesde plaats: 1.15,03. Laurine van Ries- sen, eveneens van Control, kwam tot een tijd van 1.15,13 en eindigde daarmee als achtste. Ireen Wüst (zestiende, 1.16,10) en Natasja Bruintjes (zeventiende, 1.16,23) ein digden in de achterhoede. Op Sinterklaasavond kreeg Elma de Vries het cadeautje dat ze zich had gewenst. De Friese marathon schaatsster verraste bij de wereld bekerwedstrijden de mondiale top door brons te winnen op de 1500 meter. „Kijk eens wat er in mijn schoentje zit", sprak ze lachend, terwijl de medaille in haar schaats- schoenen lag. De Vries kwam op de Olympic Oval in Calgary na 1.54,60 over de streep. Een tijd die alleen door de Canadese vrouwen Kristina Groves (eerste in 1.54,35) en Chris tine Nesbitt (tweede in 1.54,43) werd verbeterd. „Het was een pri ma race, maar ik had niet ver wacht dat ik er een medaille mee zou winnen", sprak ze. De Canadese vrouwen wonnen gisteren het onderdeel ploegachter volging. Christine Nesbitt, Kristina Groves en Brittany Schussler kwa men tot een tijd van 2.55,79, het geen een wereldrecord betekende. De Nederlandse vrouwen presteer den teleurstellend. De oran je-equipe kwam niet verder dan 3.00,93. RIJSWIJK - Het bestuur van de Atle tiekunie ziet af van een gang naar het sporttribunaal CAS in de zaak rond Simon Vroemen. Daarmee legt de bond zich neer bij de uit spraak van de beroepscommissie van het Instituut Sportrechtspraak die zowel de Atletiekunie als de Dopingautoriteit niet ontvankelijk verklaarde in de zaak rond het ge bruik van een verboden infuus door de (inmiddels) ex-atleet tij dens het EK van 2006. Volgens de beroepscommissie was de Atletiekunie te laat in actie ge komen en verspeelde de bond daarmee het recht op aangifte. In juni 2008 plaatste Vroemen zich, na een onverwachte rentree, voor de Olympische Spelen. Hij werd tijdens wedstrijden in Cottbus ech ter positief bevonden. Daarna bracht de Atletiekunie de zaak uit 2006 alsnog aan bij de Dopingauto riteit. Dit jaar volgde aangifte bij het Instituut Sportrechtspraak, maar de tuchtcommissie sprak Simon Vroemen Vroemen vrij terwijl in beroep werd gesteld dat er eigenlijk nooit een zaak-Vroemen had moeten zijn. De Atletiekunie had na al die jaren en zonder nieuwe feiten het recht om aangifte van de zaak uit 2006 te doen verspeeld. Na inwinning van juridisch advies en een afweging van belangen be sloot de Atletiekunie af te zien van een nadere rechtsgang. In een pers bericht liet de bond zaterdag we ten dat een beroep zowel voor de (atletiek)sport in het algemeen als voor de Atletiekunie geen bestuur lijke en juridische toegevoegde waarde meer zou hebben, noch tot nieuwe inzichten in deze kwes tie zou leiden. „Ik ben opgelucht dat de zaak hiermee definitief uit te de wereld is", reageerde voorma lig Europees recordhouder Vroe men. „Het toedienen van een zout- infuus aan een doodzieke atleet is destijds geheel volgens de doping- regels gebeurd. Het is onacceptabel dat een atleet zich, louter op basis van geruchten, zo lang heeft moe ten verdedigen hiertegen." Vroemen verdedigt zich ook al an derhalf jaar tegen een tweede do- pingbeschuldiging na het lopen van de olympische limiet in het Duitse Cottbus in 2008. In deze zaak wordt binnenkort ook een uitspraak verwacht. door Jaap van Brummelen YOKOHAMA - Hoe groter de held, hoe talrijker zijn bijnamen. Sem Schilt had al een bloemrijk rijtje: 'Hightower', 'The Terminator', 'Vriendelijke Reus'. Maar de meest legendarische van allemaal kreeg hij zaterdag van het Amerikaanse journaille: GOAT. De letters staan voor Greatest Of All Time. De ma nier waarop de 36-jarige gigant uit Zuidlaren zijn vierde Ki-titel vero verde getuigde van eenzame klas se. 'The beast is back' kraaide trainer, steun en toeverlaat Dave Jonkers van plezier. Jonkers kent zijn oog appel als z'n eigen broekzak. Ver voor het vertrek naar Japan wist hij dat het wel snor zat toen hij zei: „De vierde kampioensbelt komt er aan." Meer dan ooit voel de Schilt zich geroepen om de he le wereld te laten zien dat er maar één de-beste is. Na drie wereldti tels op rij lag hij er vorig seizoen in het voorportaal naar de finale al uit. Tot ergernis van Schilt, die sterk de indruk had dat de Japanse organisatie een smerig spel speel de. In de verovering van zijn vierde kampioensbelt mag hij dan niet uniek zijn (Ernesto Hoost ging hem voor), qua netto vechttijd staat Schilt op eenzame hoogte. Om in volgorde van opkomst Jero me le Banner, Remy Bonjasky en Badr Hari uit te schakelen had de 2 meter 12 lange kolos niet meer nodig dan de gemiddelde berei dingstijd van een zachtgekookt ei: 5 minuten en 53 seconden. In 353 seconden werd Schilt 400.000 dollar rijker.Hij bewees voor 18.000 uitzinnige Japanners in de Yokohama Arena dat hij veel meer is dan de houten Klaas, waar hij jarenlang voor is uitgemaakt. Het weerzien in de finale met Ba dr Hari stond voor Schilt in het te ken van revanche. Want had de Marokkaanse Amster dammer in mei in de Amsterdam Arena niet gehakt gemaakt van Schilt? Badr Hari kreeg nu echter een totaal andere Schilt tegenover zich dan de Schilt, die afgelopen lente veel meer zaken aan zijn hoofd had dan alleen vechtsport, zoals de bouw van zijn eigen villa. Jonkers, zijn trainer: „Hij was al maanden lang enorm gefocust op dit toernooi. Je zag het aan zijn kil- lersblik. Daarnaast is hij als vecht sporter een stuk completer gewor den." Badr Hari had geen moeite zich neer te leggen bij de suprema tie van Sem Schilt. „Vandaag was Sem z'n dag. Hij is gewoon de bes te, klaar." Schilt heeft in de aan loop naar dit toernooi veel aan dacht besteed aan verdediging en dat betaalde zich terug. Schilt: „Ik heb geen schrammetje opgelopen en voel me zo fris als een hoen tje." Ook al is-ie 36, zijn rivalen zijn nog lang niet van 'm af „Ik heb nergens last van. Volgend jaar ga ik voor de vijfde titel." Sem Schilt wordt gefeliciteerd na zijn vierde wereldtitel in de K1-klasse. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55