41 binnenland Zien drinken op Kamervragen over huis van 'koopmankoning' Argentinië 'Volksgezondheid voorop bij bestrijden Q-koorts' Milieuorganisaties boeken ledenverlies Studie over bloeddonatie homo's peter van straaten Roken op televisie zie je nog maar weinig. Maar een alcoho lisch drankje komt er in veel series en bij veel talkshows wel aan te pas. De politiek vraagt om meer zorgvuldigheid. regemt maandag 7 december 2009 DEN HAAG - Volksgezondheid staat voor minister Gerda Verburg (Landbouw) voorop bij de bestrij ding van Qjkoorts. De minister vindt niet dat ze de economische belangen van geitenhouders zwaar der heeft laten wegen bij de aan pak van de ziekte tot nu toe, zei ze zaterdag in het Tros-radioprogram- ma Kamerbreed. Ook minister Ab Klink (Volksge zondheid) beklemtoont dat Qjkoorts een serieus volksgezond heidsprobleem is waarvoor in 2008 voor ruim drie miljoen euro aan onderzoek is geïnvesteerd. Bei de bewindslieden reageren op be richten dat in Nederland onnodig veel mensen ziek zijn geworden door Qjkoorts. Diverse GGD-art- sen en microbiologen stelden dat gisteren in het tv-programma Zem- bla. Ze vinden ook dat de belan gen van geitenhouders zwaarder hebben gewogen dan de volksge zondheid. HILVERSUM - Natuur- en milieuor ganisaties hebben het afgelopen jaar opnieuw leden en donateurs verloren. In 2009 steunden in to taal ruim vier miljoen mensen (4.013.900) de goede doelen. In 2008 waren dat er 4.075.101. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van het Vara-radioprogramma AMSTERDAM - Sanquin, de organisa tie die de bloedvoorziening in Ne derland verzorgt, zal de nieuwe Zweedse regelgeving op het gebied van bloeddonatie voor homo's be studeren. Dat heeft een woordvoer der gemeld. In Zweden mogen homoseksuelen vanaf 1 maart 2010 bloed geven, mits ze een jaar lang geen seks heb ben gehad met een andere man. Alle homo's die donor willen wor den moeten een vragenlijst invul len over hun gezondheid en hun ALCOHOL OP TV door Arjen de Boer Vroege Vogels. De sectoren milieu en natuur zijn de grote 'verliezers', dierenbeschermingsorganisaties zien hun aanhang toenemen. Het Wereld Natuur Fonds staat nog op de eerste plaats op de ranglijst met 910.000 leden. Op de tweede plaats staat de grootste verliezer van dit jaar: Natuurmonumenten. seksleven alvorens ze goedgekeurd kunnen worden. In onder meer Nederland, België en Duitsland is het mannen die seksueel contact hebben met andere mannen verboden om bloed te geven, omdat bloed van homomannen volgens Sanquin een verhoogd risico heeft besmet te zijn met bijvoorbeeld het hiv-vi- rus. De Commissie Gelijke Behande ling heeft klachten over het ver bod afgewezen. Het was een heftige nacht van drank en on bezonnen acties in het gokparadijs Las Vegas. Met een flinke £lok op trouwen timmerman Jack Fuller en beurs handelaar Joy Ellis McNally met el kaar. Saillant detail: ze kenden el kaar niet. Dit is het begin van een reeks intri ges in de romantische komedie What happens in Vegas. Omdat in de film meerdere malen alcohol wordt gedronken gebruikten on derzoekers van de Radboud Uni versiteit deze film om te meten of jongeren door dit soort beelden meer gaan drinken. Jongens deden dat wel, meiden niet. De resultaten bevestigen een reeks Nederlandse en internationale on derzoeken waaruit blijkt dat jonge ren gevoelig zijn voor alcoholge bruik in de media: zien drinken, doet drinken. Hetzelfde geldt volgens weten schappers voor roken op televisie en in films. „Maar roken is nu niet hip meer", zegt PvdA-Kamerlid Lea Bouwmeester. Vroeger ston den de tv-studio's blauw van de ta bakswalmen. Onderzoek toonde echter aan dat roken schadelijk is waardoor langzamerhand de poli tieke en publieke opinie kantelde. Dit had als gevolg dat tabaksrecla mes werden verboden en roken op televisie nauwelijks meer voor komt. Zo niet het alcoholgebruik, ook al laat de wetenschap verbanden zien tussen kijken naar drinkende mensen en zelf drinken. Daar moe ten omroepen en programmama kers zich bewust van zijn, vinden CDA, PvdA, SP en Christenunie. Renske Leijten (SP): „Vaak denk ik bij de soap Onderweg naar Morgen 'hé, alweer een lunch waarbij wordt gedronken'. Dan wordt ge vraagd: 'wil je een wijntje'. Dat kan ook een glas melk zijn." Ook de hitserie Gooische Vrouwen van RTL staat bekend om de dor- Alcoholreclame Het Forum voor Alcohol en Ge zondheid, een adviesorgaan van de Europese Commissie, presen teerde eerder dit jaar een studie over alcohol en reclame. Hieruit bleek dat drankcommer cials jongeren aanzetten tot drin ken. Jongeren die al drinken zou den meer gaan drinken, aldus de onderzoekers. Om jongeren tegen de schadelijke effecten van dergelijke reclames te beschermen mogen officieel vanaf 1 januari volgend jaar tussen zes uur 's ochtends en negen uur 's avonds geen alcoholspotjes meer op radio en televisie worden uitge zonden. De drankindustrie besloot nadat de studie was gepubliceerd om geen reclametijd meer in te kopen vóór het tijdstip van 21.00 uur. De wet is niet toereikend, betoogt Wim van Dalen, directeur van Stap, het kennisinstituut voor alcoholbe- leid. Stap maakt deel uit van het Forum voor Alcohol en Gezond heid. Een grens van tien uur 's avonds is volgens Van Dalen beter. „Rond negen uur kijken nog te veel jongeren televisie. Ook jonger dan zestien jaar en die moeten juist worden beschermd." stige kelen. Er is zelfs een Gooi sche Vrouwen-wijn (Les Femmes Gooi) op de markt gebracht door RTL en drankwinkelketen Gall Gall. In Goede TijdenSlechte Tijden (RTL) wordt eveneens stevig ge dronken, Julia's Tango (Net 5) wordt gesponsord door likeur- merk Tia Maria en in Ranking the Stars (BNN) knallen regelmatig kurken. „Zelfs bij Mart Smeets staat vaak een fles wijn op tafel als hij schaats wedstrijden analyseert", zegt direc teur Wim van Dalen van Stap, ken nisinstituut voor alcoholbeleid. „Er is een nonchalante houding wat drinken op televisie betreft." De commerciële omroepen RTL en SBS voelen zich niet aangespro ken. „Drankgebruik is in sommige series onderdeel van de verhaal lijn", zegt Jaap Paulsen, woordvoer der van RTL. „Maar het is niet zo dat in heel veel programma's wordt gedronken." SBS wijst er op dat er al een kijk wijzer bestaat die aangeeft in wel ke programma's drugs- en drank misbruik voorkomt. „Vaak gaat het in de series om een afspiegeling DEN HAAG - Premier Jan Peter Bal kenende moet laten weten of hij verantwoordelijkheid neemt voor het project in Argentinië van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. SP en GroenLinks in de Tweede Kamer willen dat Balken ende in een brief opheldering geeft over een nieuwe discussie die lijkt te ontstaan over een aan koop van grond door het paar. „We zijn daar nog niet over geïn formeerd. De aankoop is een privé- kwestie, maar het moet wel te be veiligen zijn en het kan natuurlijk niet frauduleus zijn", aldus Ronald van Raak (SP). Van Raak liet we ten dat hij 'wel een beetje klaar is' met 'deze koopmankoning'. Ook GroenLinkser Ineke van Gent heeft de indruk dat het van het ene naar het andere wespennest gaat. De Kamerleden reageren op een verhaal in de Volkskrant. Die meldt dat er justitieel onderzoek zou lopen naar de zakenman bij wie het prinselijk paar grond heeft gekocht in Argentinië. Eerder ontstond zo veel ophef over plannen van het paar om in Mozambique een vakantievilla te laten bouwen, dat ze besloten die villa te verkopen zodra die gereed is. „Als je een keer nat bent ge gaan, denk je de volgende keer toch beter na", vindt Van Gent die morgen zal vragen om een brief met opheldering over de grondaan koop in Argentinië. D66 had een uitgesproken mening over het project in Mozambique maar laat weten te wachten met een reactie tot er meer helderheid is over de aankoop in Argentinië. De PvdA wacht af of en hoe Bal kenende reageert. De Christen- Unie voelt zich niet geroepen te reageren op een 'privékwestie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4