vangen in zeven delen Provincie betaalt bijna 13 miljoen aan externen 200m2 Weer geen Zeeuwen bij dictee jQ Wat is de beste Nederpopplaat van de jaren nul? VAN IWAARDEN SPUITCABINE voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 Kantoorinrichting van hoek tot hoek HÖB GOES - YERSEKE showroom T 0113-57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl 'vj Breng uw stem uit op: www.hetbestevandejarennul.nl maandag 7 december 2009 Actrices geven gestalte aan Annie M. C. Schmidt. Zij tonen niet de bui tenkant, maar zij zoeken haar hart. „Ik ben altijd in sprookjes blijven geloven. Ik heb een haast onwrikbaar geloof in het happy end, ook in mijn leven." Annie M. G. Schmidt, uit biografie 'Anna' van Annejet van der Zijl. SCHILDERSBEDRIJF de serie zijn terug te voeren naar de liefde in Annie's leven." Nechustan zegt bewust vooraf de biografie niet te hebben gelezen om niet met nog meer documenta tie te worden belast. De regisseur zegt speciek 'beweging' te hebben nagestreefd en daar blijkt zij uitste kend in geslaagd dankzij de frag mentarische en speelse reis door de tijd. De serie begint met de uit vaart van Dick van Duijn, Annie's man met wie ze overigens nooit of ficieel getrouwd is geweest. Vanaf het moment van zijn - zelf verko zen - dood, blikt zij met regelmaat terug op haar eigen leven. Dat be gon op 20 mei 1911 in de hervorm de pastorie in Kapelle. Zij heeft er een vrij eenzame jeugd gehad. Zij voelde zich daar 'een met mos be groeide boomstam', zoals zij later in haar leven zelf beschrijft. „Kapelle kwam vanaf het begin niet in aanmerking als filmlocatie. Het huidige Kapelle is verblok- kerd", aldus Nechustan. Zij is blij in het veel mooier behouden Dreischor wel de geschikte locaties te hebben gevonden. Onder meer een scène waarvan verwacht mag worden dat het 'een klassieker' wordt, is hier opgenomen: De kerkgangers in Zeeuwse dracht wandelen stram en stijfjes naar de zondagse eredienst. Annie bekijkt ze verveeld vanachter het raam. Zachtjes zwelt de muziek aan: The Dutch don't dance en dan begint het visuele feestje. De kerkgangers dansen wél en hoe. En onder al die rokken gaan frivale jarretels verscholen. „Maar wel dankzij een snelle rit naar een luxe lingeriewin kel in Middelburg, want op de dag van deze opname bleek die linge rie niet voorhanden op de set en zonder dat had de opname geen zin", vertrouwde de regisseur het publiek tijdens het nagesprek toe. De rol van Annie wordt vertolkt door drie actrices: Annemarie Prins, Malou Gorter en Sanne Vo gel. „Zij verschillen en dat is ook de bedoeling. Wij hebben vooraf maar een paar afspraken gemaakt: links handig roken en de armen een beetje dicht bij het lichaam. Ik wilde geen buitenkant tonen, maar met de drie, actrices op zoek gaan naar het hart van deze veelzij dige vrouw", aldus de regisseur. Hij blijft zich er boos over maken en ook dit jaar is het weer nodig: dicteelief hebber Louis Kesteloo uit Middel burg windt zich nogal eens op over het gebrek aan taalgevoel bij de makers van het Groot dictee der Nederlandse taal, het dictee dat hij in 1994 zelf won. Dit jaar hebben de dicteemensen twee fouten door de vingers ge zien in de voorronde, waarvan de uitslag afgelopen zaterdag is gepu bliceerd in De Volkskrant. Het woord westerlingen moet niet met een hoofdletter en prullenbak moet - sinds de nieuwe spelling - toch echt met een n. „Ik heb al eens eerder gerecla meerd omdat er een fout in het dictee zat", zegt Kesteloo. „Maar deze keer maken ze het wel heel bont met twee fouten. En op wel ke basis hebben ze nu de deelne mers voor het dictee geselecteerd? Ik ken één van de mensen die door is en ik weet zeker dat hij die woorden goed had. Men gaat slor dig om met de voorronde." Keste loo maakt er een sport van om de goede uitslag op zijn website te pu bliceren. Hij voert al jaren strijd met de organisatie om een Zeeuw bij het dictee te krijgen. „Het lijkt wel of ze Zeeland boycotten. Ik weet zeker dat er in ieder geval één alles goed had: Rein Leentfaar uit Breskens." Edo Douma (63): „Ik voel me ver bonden met het werk van Annie M. G. Schmidt en was benieuwd naar de serie. Ik heb er heel veel waarde ring voor. Het gevaar dat het een his torische optocht wordt, is goed ver meden. Het wordt zo mooi visueel verteld. Bij mij roept het associaties op een serie als The Singing Detecti ve. Ik vond het wel een abrupte overgang van haar verblijf in Vlissin- gen naar het Parool in Amsterdam." Nel Minnee (69): „Indrukwekkend om het resultaat te zien. We zijn hier met tien mensen van kleder- drachtgroep Mooi Zeeland. We ko men allemaal in beeld. Wat natuur lijk niet klopt is dat boerinnetje in katholieke dracht in een hervormde kerk, maar ach dat weten wij. Ik heb zeer genoten van deze dag. Halver wege vroeg ik me af of Annie nou wel echt gelukkig is geweest in haar leven. Het einde biedt wel troost." Ans Schilders (69): Ik woon ai jaren naast het geboortehuis van Annie in Kapelle en natuurlijk ken ik, zelf als tekstschrijfster, haar werk heel goed. Deze serie is een historisch document. Het is prachtig gedaan: met heel veel humor, ontroering en geweldige oneliners. En wat vind ik het jammer dat Annie niet één keer het zelfvertrouwen heeft gehad te gen zichzelf te zeggen: het is goed wat je hebt gemaakt." Hans Struijs (63): „Ik kom uit Drei schor en was dus extra nieuwsgie rig, omdat ik vorig jaar veel van de opnamen op ons dorp heb gezien. Ik heb een schildersbedrijf en heb de kerkdeur daarvoor nog een extra verflaagje gegeven. Ik vind het een prachtige serie. Vooral die zijspron getjes in de tijd die er steeds wor den gemaakt. Dat houdt het heel boeiend. En ik vond het geweldig om alle delen achtereen te zien." Als belangrijkste inspiratiebron voor deze serie geldt de biografie Anna van Annejet van der Zijl (2002, uitg. Nijgh Van Ditmar). „We hebben ongelooflijk veel keu zes moeten maken", zegt regisseur Dana Nechustan verwijzend naar deze biografie. „Dat hebben de sce narioschrijfsters Tamara Bos en Mieke de Jong moeten doen en vervolgens heb ik in de regie op nieuw heel veel moeten kiezen. Waar ik op uit gekomen ben is haar liefdesleven. Dat heb ik als uit gangspunt genomen. Alle lijnen in door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De provincie Zee land geeft dit jaar bijna dertien miljoen euro uit aan uitzendkrach ten, externe adviseurs en deskundi gen die niet in dienst zijn van de organisatie. Dat is bijna een derde van het bedrag dat de provincie aan salarissen voor het eigen perso neel uitgeeft. Dat blijkt uit een overzicht dat het dagelijks provin cie bestuur heeft opgesteld. De lijst van projecten waarvoor ex tern personeel is ingehuurd is bijna drie kantjes lang. Voorbeel den? Een onderzoek naar jeugd zorg kostte 118.000 euro, voor het inhuren van deskundigen voor het project Waterdunen werd 154.000 euro uitgetrokken. De provincie gaf 295.000 euro uit aan promotie- personeel van buiten, 330.000 eu ro aan deskundigheid voor de Sloe- weg en 151.000 euro aan deskundi gen op het gebied van elektroni sche dienstverlening. Alles bij el kaar bedragen de uitgaven 12.993.204 euro en 39 cent. De jaar lijkse salariskosten voor het perso neel bij de provincie bedragen 45,1 miljoen euro. De lijst is opgesteld omdat de pro vincie de komende jaren jaarlijks twintig miljoen euro moet bezuini gen. Die bezuinigingen zijn nodig omdat er uit Den Haag minder geld wordt overgemaakt naar de provincies. Provinciale Staten zul len moeten kiezen: of subsidies verminderen of banen schrappen of bepaalde zaken voortaan hele maal laten. De beperking van de inhuur van externen is ook een mogelijkheid: vast personeel zou die werkzaamheden voortaan kun nen uitvoeren, zegt het college van Gedeputeerde Staten in de nota. Het provinciebestuur rekent voor dat het de komende acht jaar bijna 15,5 miljoen euro kan besparen op personeelskosten door een vacatu restop in te stellen. Het gaat om functies die vrijkomen als er men sen vertrekken omdat ze met pen sioen gaan of omdat ze een andere baan hebben gevonden of op een andere manier vrijwillig vertrek ken bij de provincie. Hun functies worden dan niet meer opgevuld. Dat betekent wel dat voor veel mensen binnen de provincie an der werk gevonden moet worden. Vrijdag vergadert de commissie fi nanciën over de bezuinigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3