verbale geweld blijft sport29 FC Twente ontsnapt bij NEC dankzij 'wezel' Ruiz aan een blamage Woorden en wissels zorgen na rust voor een heel ander Feyenoord Geen racisme (JÉ® WÊBLa JÊÊm Negen op een rij maandag 7 december 2009 Bondscoach Marcello Lippi (foto) ontkent dat er racisme in het Italiaanse voetbal bestaat. Palermo-voorzitter Zamparini verklaarde zelfs „dat elke zwarte supporter Balotelli zou uitjouwen." door Eelco van der Linden ROME - De slotminuten van de kra ker Juventus-Inter, respectievelijk nummer drie en één van de Serie A, eindigden zaterdagavond in een veldslag nadat de jonge zwarte In- ter-speler Mario Balotelli met een elleboogstoot was gevloerd. Daar voor hadden telkens als het negen tienjarige talent de bal aannam, oorverdovende racistische spreek koren geklonken. 'Een derby om van te kotsen', noemt Maurizio Crosetti van La Repubblica de wedstrijd waar heel voetbalminnend Italië naar uitge keken had. Juventus draaide al we ken dramatisch slecht, maar had de kans kampioen en koploper In- ter thuis te vloeren. Aldus ge schiedde. Het werd 2-1, waardoor luve nog maar vijf punten achter ligt op Inter. De 'Oude Dame' moet, met één punt meer, het her boren AC Milan voor zich dulden, dat Sampdoria in één speelhelft met fris en fantasievol voetbal als vanzelfsprekend afdroogde: 3-0. De tot nu grillig verlopen competi tie ligt weer helemaal open. Juven tus begon goed en heeft het verval van de afgelopen weken, voor het moment, gestopt. Milan, dat in de eerste zeven wedstrijden negen punten haalde en rijp leek voor de slacht, heeft er in de laatste acht 22 verzameld, en droomt voorzichtig van het kampioenschap. Daar naast zitten Fiorentina, Parma, Na- poli en Genoa, Juventus en Milan gevaarlijk dicht op de hielen. De spanning is terug maar het (ver bale) supportersgeweld blijft. Al weken is de uit Ghanese ouders op Sicilië geboren maar bij Italiaan se adoptiefouders opgegroeide Ma rio Balotelli het mikpunt. De har de kern van de Juventus-aanhang, die alles wat Inter is tot op het bot haat, presteerde het zelfs om tij dens de Europa Cupwedstrijd in en tegen Bordeaux de zwarte In- ter-spits te beschimpen met racis tische leuzen. De Franse sportieve autoriteiten hebben geklaagd,, in het Italiaanse parlement zijn vra gen gesteld en de baas van de Itali aanse KNVB, Giancarlo Abete, heeft de clubs opgeroepen actie te ondernemen. Hij adviseerde aan voerders om bij racistische korén de spelleiding te vragen het spel stil te leggen. Zonder resultaat. De clubleiding van Juventus schreef de supportersclubs een briefje waarin het woord racisme nadrukkelijk werd gemeden. De oude Juve-ster Alessandro Del Piero mocht voor aanvang van de wedstrijd tegen Inter zeggen dat 'voetbal aan één ras toehoort - het menselijke ras', maar die oproep was even later al weer vergeten. Het enige positieve was dat de 'normale' Juve-aanhang probeerde de spreekkoren uit de 'curve' te overstemmen. De discussie in Ita lië is bizar. Bondscoach Lippi ont kent dat er racisme in het Italiaan se voetbal bestaat. Palermo-voorzit- ter Zamparini verklaarde zelfs „dat elke zwarte supporter Balotelli zou uitjouwen." Alle 'ontkenners' stel len dat het boomlange en forse su pertalent het aan zichzelf te dan ken heeft. Want hij is irritant; een zuiger en ook een provocateur. Dat irritant gedrag met racistische teksten mag worden veroordeeld, lijkt in het Italië van vandaag nor maal gevonden te worden. Overi gens zijn ook niet-irritante spelers, zoals de voor Juventus uitkomen de Mohammed Sissoko, vaak slachtoffer van racisme. Sissoko, die vindt dat de voetbalautoritei ten moeten ingrijpen, bevestigt de willekeur, want hij wordt door het eigen Juve-legioen op handen ge dragen. Ondanks zijn huidskleur. En Balotelli? Die zei na afloop van Juventus-Inter te overwegen met Ghana naar de WK in Zuid-Afrika te gaan, waarmee hij het recht zou verspelen om ooit nog voor Italië uit te komen. Voor de Italianen iets om over na te denken. door Fardau Wagenaar NIJMEGEN - FC Twente beleefde gis teren in de modder van Nijmegen een bizarre middag. De ploeg van trainer Steve McClaren leek af te stevenen op een makkelijke zege, maar maakte er voor zichzelf en de fans een helse wedstrijd van. De Tukkers wonnen wel. Met 4-3. Bryan Ruiz noemt het na de zege op NEC: „Champions luck." Het geluk van de kampioen. „Zo noe men we het in Costa Rica als je slecht speelt en toch maar scoort en wint." Meteen daarna herstelt hij zich: „Het is niet zo dat ik nu denk dat we kampioen worden. Het seizoen is nog heel lang. We hebben nog helemaal niets." De 'wezel', zoals zijn bijnaam luidt, glimlacht erbij. Weer had hij het even daarvoor voor elkaar ge kregen om FC 1\vente naar de ze ge te leiden. Met 3-3 op het score bord en angstig wegtikkende mi nuten, scoorde de sluwe aanvaller in de 88e minuut. Zijn winnende goal vormt het slot van een bizar re middag voor de Tukkers, waar in de voorsprong op Ajax met drie tot negen punten wordt vergroot. Er worden ook clubrecords verbe terd: de elfde zege op rij en acht duels leider in de eredivisie. Vijftien minuten gespeeld, John Goossens scoort voor NEC, het is 1-0 in De Goffert. Twente-coach McClaren gooit zijn pakje water woest weg, staat op en beent naar binnen. Na de nederlaag tegen Fe- nerbahce van afgelopen woensdag in de Europa League, wil hij een Twente zien dat de rug recht en ge concentreerd speelt. Maar wat hij ziet, maakt hem woedend. De vier de man maant hem bij zijn terug keer op de bank te blijven zitten. Drie minuten later: Kenneth Perez neemt een vrije trap, de bal suist over de muur heen in de kruising: 1-1. Na een half uur spelen en goals van Blaise N'Kufo (zijn eer ste sinds 25 oktober) en Miroslav Stoch verder, lijkt het een 'nor maal' middagje voor FC TWente te worden. Nieuwe weddenschappen worden afgesloten op de tribunes: het wordt 5-1 of 6-1 voor de Tuk kers. Totdat Björn Vleminckx het te pakken krijgt... De NEC-aanval- ler scoort binnen vier minuten twee keer: 3-3. Minutenlang loopt McClaren tij dens de rust heen en weer voor de deur van de kleedkamer. Ijsberend en denkend. Zijn spelers - geeft Ruiz later toe - zitten op dat mo ment in stilte achter de deur. De trainer heeft zijn woordje gedaan en de groep daarna achtergelaten. McClaren kan niet geloven wat er zich zojuist heeft voltrokken in de blubber van Nijmegen. Zijn ploeg heeft het voor elkaar gekregen zich zelf na de 3-1-voorsprong in slaap te sussen. De bizarre middag blijkt nog meer in zich te hebben. Een rode kaart voor Vleminckx bijvoorbeeld, we gens natrappen naar FC TXvente- verdediger Douglas. En dan, na 88 minuten spelen, is daar Bryan Ruiz uit Costa Rica. De hele wed strijd niet gezien en toch op het juiste moment alert. „Het is superlekker om een goud haantje als Ruiz in je elftal te heb ben", zegt verdediger Peter Wisger- hof na afloop. „Dit is al de zoveel ste keer dat hij dit voor elkaar krijgt." De rust is ook terug in het hoofd van McClaren. „Uiteindelijk is het een grote overwinning voor ons geworden. Voor nu en in de toekomst. We speelden slecht en winnen toch. Dat is belangrijk." Bryan Ruiz scoorde tegen NEC in zijn negende opeenvolgende wed strijd. Hij jaagt op het record van Pierre van Hooijdonk, die ooit elf duels op rij scoorde in de eredivi sie. Ruiz staat nu op twaalf goals. Hij is daarmee tweede op de top- scorerslijst, achter Ajacied Luis Suarez die zeventien keer scoorde. Juventus-middenvelder Mohamed Sissoko. foto Marco Ciglio Feyenoord-middenvelder Stefan Babovic (rechts) passeert Andreas Gran- qvist van FC Groningen. foto Ed Oudenaarden door Hans Leber ROTTERDAM - Et werden harde no ten gekraakt in de rust. In de kleed kamer van Feyenoord nam aan voerder Giovanni van Bronckhorst het woord. „Buiten zitten ruim 40.000 mensen voor ons in de re gen, en wij geven ze een wanverto ning." Daarna schoof trainer Ma rio Been met wat poppetjes op het bord en trok een deel van de schuld naar zich toe. De achter stand (0-1) werd tegen FC Gronin gen in de tweede helft omgebogen in een overwinning: 3-1. Been nam na de wedstrijd zijn spe lers, vooral Luigi Bruins die weer door het publiek werd uitgefloten, in bescherming. „Ik had een te aan vallend middenveld neergezet. Klaar. Het lag niet aan Luigi, maar aan mijn aanpak. We hadden te veel mensen voor de bal. Dat heb ik in de rust veranderd. Met Roy Makaay naast Jon Dahl Tomasson om aanvallend druk te zetten, met Keivin Leerdam op het midden veld en door achterin één op één te spelen." Een middenveld met Bruins, Denny Landzaat en Stefan Babovic kon het voor Feyenoord niet doen gisteren. In de tweede helft was het de negentienjarige Keivin Leerdam die niet alleen als rechtsback, maar ook als midden velder uit de voeten bleek te kun nen. Been zag in hem achteraf de factor die in de tweede helft het verschil maakte. Maar om te winnen heb je doel punten nodig. Daarvoor zorgde de Serviër Stefan Babovic die hele maal goed in het mandje valt op 'Zuid'. Het publiek heeft hem hoog zitten en de medespelers bij Feyenoord hebben al veel respect voor de man wiens salaris gek ge noeg door zijn vader betaald zou worden. Gisteren scoorde Babovic ook nog eens zijn eerste competitiedoel- punt. En op fraaie wijze, van bui ten het strafschopgebied met een schot strak in de bovenhoek. Daar na ging het shirt uit, wat ronduit dom is in verband met de gele kaart die dat oplevert. „Dat was dom van me, maar de spanning van een paar weken geschorst zijn, moest er even af" Been maakte er achteraf geen punt van. Voor de Feyenoord-trai- ner telde veel meer dat Babovic' doelpunt in de 53e minuut het be gin van Feyenoords terugkeer in de wedstrijd betekende. Drie mi nuten later scoorde Makaay de 2-1 en vlak voor tijd maakte Tomas son er 3-1 van. FC Groningen bleef met lege handen achter na een uit stekende eerste helft. Bij Feyenoord was het bijna aan doenlijk te zien hoe zeer Sekou Cissé faalde in zijn doelpogingen. Drie zeer grote kansen gingen ver loren omdat de bal van zijn voeten sprong of niet goed werd geraakt. Ook daar ging Been aan voorbij. „Voor mij telt dat we ook een slechte wedstrijdinstelling na de eerste helft hebben omgebogen naar een goede. Mijn vocabulaire in de rust is niet geschikt voor de buitenwacht, maar ik ben blij dat de spelers het hebben opgepakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31