Annie M.G. niet te 21 zeeland 'Dijken worden afgesloten als dat voor de natuur noodzakelijk is' Klap PZC ANNIE M.G. De televisieserie over Annie M.G. Schmidt is in de eerste plaats een liefdes epos. CineCity beleefde de première. De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 7 december 2009 Zo, het sinterklaasfeest is weer achter de rug. Zoals veel mensen in mijn omgeving kreeg ik een mooi cadeau en veel lek kers. Echt straf krijgen is er al lang niet meer hij. Dat is wel eens anders geweest. Ik heb het nu over de tijd dat je nog klappen kon krijgen. De meester op de jongensschool gaf ons tikken of werkte opvoe dend met zijn knokkels of trok wel eens aan een oor. Dat laat ste lag voor de hand, want men hield ons kortgeknipt. Ook Sinterklaas wist wel van stralfen, al liet hij de uitvoering ervan wijselijk over aan zijn knechten. Ooit mocht ik, ik was een jaar of zes, met mijn broer naar het Militair Tehuis. Daar werd een sinterklaasfeest gevierd. Sinterklaas zat daar op een soort podium en af en toe moesten kinderen bij hem ko men. Op een bepaald ogenblik en tot mijn grote schrik kwam Zwarte Piet ons halen. We moesten naast elkaar voor Sin terklaas staan. Zwarte Piet stond naast mij. Ik hield hem in de gaten, want hij had een roe van boomtwijgen. Ik probeerde te schatten waar hij me wilde raken. Ik vermoedde dat hij me op mijn broek zou slaan en hield daarom mijn handen maar achter mijn rug. Blijkbaar had ik slechte dingen uitge haald, want opeens kreeg ik een paar tikken op mijn vin gers. Het deed venijnig pijn. Ik had natuurlijk mijn handen daar niet moeten houden, besef te ik te laat. Ik vermande me, want ik wilde toch nog wel de pepemoten die me aangereikt werden. Sinds die middag ben ik echter nooit echt meer lijfelijk door Sinterklaas gestraft. De klap maakte me ook niet echt bra ver. Ik krijg nog wel eens een plagend of moralistisch ge dicht, maar dat is zelden een straf. Soms bevat het gedicht een slinkse terechtwijzing, maar die is op rijm en dat is nooit zo pijnlijk als die halfver- wachte klap met die roe van toen. door Ali Pankow Zeven delen van vijftig mi nuten blijken te weinig om het leven van Annie M. G. Schmidt (1911 - 1995) te vangen. De televisieserie, die zondag 3 januari in première gaat, lijkt desalniettemin af steve nen op een enorm succes. Daar laat de marathonvoorstelling, die gisteren in CineCity in Vlissingen in première ging, weinig twijfel over bestaan. Het handjevol mensen - amper dertig - dat belangstelling toonde voor deze première lijkt misschien een slecht voorteken, maar wie er bij was weet beter. Zij genoten, zelfs na het zeven keer bijvoor beeld nog steeds van de spranke lende intro bij elke aflevering. Een flitsende, gecomprimeerde revue in een spiegeltent, waarin fraaie fragmenten uit tal van Schmidt-liedjes verweven zitten, uitgevoerd door Jeroen Willems (alias Willem Nijholt) en Pia Bou- wes in de rol van Conny Stuart. En dat is nog maar het begin. Producent Burny Bos (BosBros), die samen met regisseur Dana Nechustan speciaal naar Vlissin gen was gekomen, kent zowel de kracht van het werk van Annie M. G. Schmidt als van de maakster zelf Zijn maatschappij maakte eer der succesvolle verfilmingen van Abeltje, Otje, Minous, Ibbeltje, Pluk van de Pettejlet en la Zuster, Nee Zuster. De keus een televisieserie over het leven van de schrijfster te maken, is mede gebaseerd op de talrijke gesprekken die Bos met haar en haar naasten voerde. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.al Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC eo ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schri|ven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon ue(t u nadeie informatie MIDDELBURG - Het is goed mogelijk dat binnen nu en vijfjaar langs de Oosterschelde dijken worden afge sloten voor recreanten. Dat ant woordt het dagelijks provinciebe stuur op vragen van de PvdA-frac- tie over de kwestie Ossenisse. De zeedijk bij die plaats langs de Westerschelde werd onlangs met hekken afgesloten, tot woede van bewoners. De PvdA wilde weten of er nog meer dijken langs de Scheldes op de nominatie staan om afgesloten te worden. Dat is zo, zegt het provinciebestuur. Als een dijk wordt verstevigd, wordt meteen beoordeeld hoe de natuur ervoor staat. „Indien voor bescher ming van natuurwaarden afslui ting noodzakelijk is, dan wordt het betreffende dijkdeel afgesloten." De komende vijfjaar wordt vooral langs de Oosterschelde aan de dij ken gewerkt. De provincie be strijdt dat grote stukken dijk wor den afgesloten. Volgens de provin cie zijn de dijken over het alge meen juist toegankelijker gewor den de afgelopen jaren. De provin cie zegt te studeren op mogelijkhe den om recreatie en bescherming van de natuur langs de oevers van de Scheldes te combineren. Scène uit aflevering twee van de zevendelige serie Annie M. G. met Annemarie Prins als Annie en Marcel Musters (I) en Kuub van der Lubbe als twee verhuizers. foto Victor Arnolds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2