dag- en nachtopvang Terneuzen zeeland 15 'Ik moet wennen aan nieuwe regels' r A G G A Ex-burgemeester Westdorpe overleden maandag 7 december 2009 Z 'Dat de tijdelijke huisvesting aan de Beneluxweg uiteindelijk acht jaar 'De verschillende achtergronden van de mensen geven wel eens zou duren is nooit de insteek geweest.' spanning maar dat is onderdeel van het spel.' door Frank van Cooten Stilzwijgend en een beet je 'stiekem' opende vori ge week in Terneuzen na een discussie van jaren de nieuwe dag- en nacht- opvang in Terneuzen. De voorziening van het Leger des Heils begon midden jaren negen tig in noodgebouwtjes aan het Schelpenpad en daarna aan de Be neluxweg. Dat laatste was 'slechts' tijdelijk. „Dat het tijdelijke acht jaar zou worden, is nooit de in steek geweest", zegt Rob de Bruy- ckere, teamleider Terneuzen, van het Leger. De nieuwe dag- en nachtopvang is gehuisvest in gloednieuwe portaca- bins, die in verbinding staan met het statige voormalige kantoor pand aan de Stationsweg waar van af 10 januari de eerste gasten voor het hostel welkom worden gehe ten. In het hostel kunnen tien mensen begeleid en beschermd wonen. Ze hebben ieder hun ei gen kamer, inclusief keuken, bed en televisie. Het opvanghuis bestaat uit een centraal deel met onder meer meu bilair voor een 'actieve zit' in plaats van de hangbanken van vroeger, een gloednieuwe keuken en kantoorruimtes. Er is bewust voor niet al te comfor tabel meubilair gekozen. -,We sti muleren onze cliënten zelf actief te zijn. We zijn geen gesticht waar de kok bepaald wat 's avonds op ta fel komt. Ze moeten zelf koken en zelf boodschappen doen. Inder daad, ze moeten met zijn allen be palen wat 's avonds wordt gege ten." Dat zal niet altijd even eenvoudig zijn. In het nieuwe dagcentrum zullen twintig tot dertig mensen per dag langskomen. Ze hebben is nog vers. „De verhuizing was weliswaar een beetje stiekem maar we hielden wel direct open huis voor de omwonenden. We willen ook een goede buur ziin. Buurtbe heer, met een delegatie van bewo ners, ondernemersvereniging, poli tie en het Leger zorgt daarvoor. En als er klachten zijn kunnen ze al tijd bij ons terecht. Er is 24 uur per dag iemand aanwezig. We zitten daar heel kort op." Er zijn wel wat veranderingen ten opzichte van de vorige huisves ting. De bedoeling is dat de men sen, meer dan in de vorige nood opvang aan de Beneluxweg, een 'De voorziening ligt niet achteraf. Dat stimuleert de mensen om naar buiten te gaan.' Rob de Bruyckere verschillende achtergronden. Echt scheiding, detentie, schulden of notoir drugsgebruik. „Dat geeft wel eens spanning maar is deel van het spel", zegt De Bruyckere. „Ieder heeft zijn eigen verhaal. Wonderen gebeuren niet. Het zijn iedere keer kleine stappen die we zetten." Een groot aantal verhuisdozen is nog niet uitgepakt. De verhuizing door Frank van Cooten Cliënten van de nieuwe dag en nachtopvang in Terneu zen moeten nog even wen nen aan de nieuwe huisvesting en zeker aan de nieuwe regels. Zoals Gerard die vrijdagmiddag zijn lap top aan het raadplegen is. Gerard sliep al wat nachtjes in de vorige dag- en nachtopvang aan de Beneluxweg. „Ik begrijp best dat er nieuwe regels moeten zijn maar ik moet nog zien hoe het in de prak tijk uitpakt. Zo mag ik pas vanaf 22.45 uur gaan slapen. Toen we nog aan de Béneluxstraat zaten, mocht ik slapen wanneer ik wilde. Zo voel ik me eens wel niet zo lek ker en dan is het prettig op tijd naar bed te gaan. Maar dat kan nu niet meer. Dat is wennen." Gebiedsgerichte Aanpak West Zeeuwsch-Vlaanderen West Zeeuwsch-Vlaanderen De Gebiedscommissie West Zeeuwsch-Vlaanderen vergadert op woensdag 9 december vanaf 19.30 uur in het kantoorgebouw van het Projectbureau Zwakke Schakels, Veerhaven 5 te Breskens. U bent van harte welkom deze vergadering bij te wonen. De onderwerpen die aan bod komen: Presentatie Impuls kern Sluis; Projectenlijst 2009/2010; Inspraak voorontwerp bestemmingsplan buitengebied; Begroting 2010; Inspraak voorontwerp inpassingsplan Waterdunen; Nationaal Landschap: strategie na 2010, voortgang en uitvoering; Plan van aanpak waaiergesprekken recreatie De vergaderstukken zijn te raadplegen op onze website en liggen ter inzage bij de receptie van het gemeentehuis te Oostburg en de openbare bibliotheken te Breskens, Oostburg, Sluis en Aardenburg Aan het begin van de vergadering heeft u de mogelijkheid kort uw mening te geven over de onderwerpen die aan de orde komen. Kijk voor meer informatie op www.gebiedsgerichteaanpak.nl programma kunnen volgen dat structuur en ritme in hun dagbe steding brengt. Ook is er meer re gelmaat. Zo is de avondmaaltijd strikt tussen 17.00 en 19.00 uur. De nachtopvang telt nog slechts vier plaatsen en is bedoeld voor mensen die tijdelijk tussen wal en schip vallen. „Zeeland kent geen dak- en thuislozen meer. Dat is al thans het Zeeuwse beleid. Ieder een heeft recht op passende woon ruimte. Prima, maar dan is wel me dewerking nodig van bijvoorbeeld woningbouwverenigingen die pas sende huisvesting moeten aanbie den." De dag- en de nachtopvang zijn nu ook twee gescheiden eenhe den. Cliënten komen alleen over dag of ze komen alleen om te sla pen. „Maar de mensen die komen slapen mogen ook de dag bij ons doorbrengen. Ze hoeven overdag niet meer noodgedwongen op straat te leven zoals vroeger." Rob de Bruyckere is trots op de nieuwe huisvesting. Vergeten is de moeizame weg die is afgelegd. Een nieuw en permanent onderkomen en opvangcentrum stond al negen jaar bovenaan de verlanglijst van Terneuzense bestuurders. Huisves ting in De Tijman tegenover het stadhuis ketste in 2004 af vanwege massaal protest. Wethouder Cees Liefting noemde dit op een gege ven moment een van zijn lastigste dossiers.U'iteindelijk is het toch ge lukt. De Bruyckere is blij met de plek. „De voorziening ligt niet ach teraf Dat stimuleert de mensen naar buiten te gaan." De officiële opening is 29 januari. Gerard heeft zelf'wat schulden' maar hoopt op een gegeven mo ment toch een eigen huisje te heb ben. Hem was huisvesting aange boden in Sluiskil maar dat vindt hij niks. „Terneuzen ken ik, hier heb ik vrienden die me helpen als dat nodig is. In Sluiskil ken ik nie mand. Als ik in de schuldhulpver lening terecht kom heb ik geen geld voor de bus naar Terneuzen." Gerard zal dus nog wel een paar nachten en dagen in de nieuwe op vang doorbrengen. Het Leger des Heils plakt daar bewust geen ter mijn aan vast. Zeker niet voor het hostel, waar tien mensen begeleid en beschermd kunnen wonen. „Voor sommigen is het hostel de hoogste trap op weg naar zelfstan digheid", zegt teamleider Terneu zen Rob de Bruyckere. Meubilair met een 'actieve zit' stimuleert de mensen zelf actief te zijn. Zo als te gaan tafeltennissen of naar buiten te gaan. foto Mark Neelemans WESTDORPE - Oud-burgemeester Gerard van Waes van Westdorpe en Borsele is vrijdag overleden. Hij werd 95 jaar oud. Zeeuws-Vlaming Van Waes werd in 1970 burgemeester van de toen net ontstane gemeente Borsele. Hij vervulde die functie tot zijn pensionering in 1978. In dat jaar werd bij benoemd tot ereburger van de gemeente. Hij was tevens Officier in de orde van Oranje Nas sau. Van Waes is ook burgemees ter geweest van de gemeente West dorpe. Van Waes stierf vrijdag in zijn woonplaats Philippine. De uit vaartdienst vindt morgen plaats in de kerk van Onze Lieve Vrouw Vi sitatie in Westdorpe. Vliclstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honle" foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17