PZCI3 Grote actie tegen ontpoldering 'De buren hebben geweldig geholpen' Hoge bouwleges in Sluis 14 en 15 19 ESTAFETTE Honderden trekkers in protesttocht op 12 december door de Zeeuws-Vlaamse polders Vanaf morgen 8 december 9.30 uur UITVERKOOP DELSCHER. Terneuzense dag en nachtopvang heeft eindelijk vaste stek Maandag 7 december 2009 Robin Peters is de jongste veilingmeester van Nederland Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Frank van Cooten BRESKENS - De actiegroepen tegen ontpoldering, het actiecomité Wa- terdunen Nee en het Zeeuws-Vlaams Platform bunde len de krachten tegen de ontpolde- ringsplannen in Zeeuws-Vlaande- ren. Door de veertig polders is zaterdag 12 december een trekker-estafette om ondanks het kabinetsbesluit een fel protest tegen ontpoldering te laten horen. „We mobiliseren onze troepen. We zitten op ram koers", zegt Willy Dobbelaer van Red onze Polders. „We trekken ten strijde. We zijn niet tegen de vergroting van de haven van Ant werpen en de verdieping van de Westerschelde maar wel tegen ont- polderen." De protesttocht bestaat uit vier etappes. Het vertrek is om 09.00 uur bij restaurant De Witte Koks muts in de Leopoldpolder bij Re- tranchement. Het eindpunt is ta verne de Schoof in de Prosperpol- der. Bedoeling is dat per etappe 25 tot vijftig trekkers door de polder rijden. Onderweg worden vijf kerstbomen geplant als uiting van hoop en vrede. Op de estafettepun- ten wordt een spade overgedragen. „Om aan te geven dat die spade schoon moet blijven. Dat die dus niet de grond in mag gaan", zegt Magda de Feyter van Red onze Pol ders. Volgens Adri Rosendaal van het actiecomité Waterdunen Nee breekt een Zeeuws-Vlaamse volks opstand uit als toch met ontpolde ring van de Hedwigepoldev wordt gestart. „Ontpoldering gaat niet al leen de landbouwers aan. Iedere hectare cultuurgrond is hard no dig om de klimaatverandering aan te kunnen. De droogte is al opge trokken tot aan Frankrijk. Er is nu al een tekort aan zoet water. Het is dus ook een maatschappelijk vraag stuk." Guus Langeraert van het Zeeuws-Vlaams platform hoopt daarom dat ook niet-landbouwers zich bij de protesttocht aansluiten. Op de deelnemende trekkers prijkt een actiesticker en bij alle stopplaatsen hangen spandoeken. Professor Jaap Schijve houdt om 13.30 uur een lezing in paviljoen De Perk bij Perkpolder en Eerste Kamerlid Kees Slager (SP) ont vangt de spade in taverne de Schoof Grote Markt 11-13, Goes www.delsr.her.nl De brandweer kreeg het vuur in Westdorpe snel onder controle. foto Chris Platteeuw door Frank van Cooten VOGELWAARDE - Johnny Kint sluit zijn vriendin in de armen. Het stel heeft net een hachelijke nacht ach ter de rug. De familie Kint ontsnap te in de nacht van vrijdag op zater dag ternauwernood aan een felle brand in haar woning aan de Kerk straat in Vogelwaarde. „Dit vergeet ik mijn hele leven niet meer", vertelt Johnny. „Ik heb tijd nodig dit te verwerken. De rook maakte het zo ontzettend zwaar." Vader Mark is vol lof over de buurt bewoners. „Zij hebben ons gewel dig goed geholpen. Dat mag ook eens worden gezegd. Zonder hun hulp weet ik niet hoe het afgelopen zou zijn." Het gezin, vader, moeder, »drie kinderen en de vriendin van Johnny lagen te slapen toen zoon Benny tegen half vier 's nachts wak ker schrok van een knal. Hij schreeuwde en maakte iedereen wakker. Er was vuur op de begane grond. Binnen enkele seconden stond de overloop vol met rook. „Je zag niets meer", vertelt Mark. „Het was een kwestie van seconden. De buurt heeft ons gelukkig geweldig geholpen. Buurtbewoners zetten ladders tegen onze gevel zodat we de woning uit konden komen. We zijn ze daar zo dankbaar voor. Ik wist niet dat er zo veel ladders in de straat waren. Ook zijn we zo goed opgevangen en we kregen ook direct kleding. Dan besef je in wat voor goede buurt we wonen. Verder kan ik er niet veel over ver tellen. Ik wil geen sensatie." De eerste melding van de brand kwam even voor vier uur bij. de brandweer. Omdat eerst niet duide lijk was waar de zes bewoners zich bevonden, werd opgeschaald naar middelbrand. De brandweer alar meerde in totaal zes voertuigen. Tien minuten later werd het de sp uitgasten duidelijk dat de bewoners uit het pand waren gered. De bewoners zijn naar het zieken huis gebracht voor controle. Ze had den allen rook ingeademd. De vrouw van Mark verbleef zaterdag nog in het ziekenhuis. „Het gaat niet zo goed met haar." De overbuurvrouw van het gezin Kint zag het allemaal gebeuren. Ze krijgt tranen in haar ogen als ze zich de hachelijke momenten nog voor de geest haalt. „De poes maak te me wakker. Ze trok de lakens van me weg. Toen ik naar buiten keek hoorde ik stemmen om hulp roepen. Er was binnen zo veel rook. Je kon niets zien. Gelukkig 'was de brandweer snel ter plekke en de buurt heeft zo geweldig goed geholpen. Maar het was zo beangsti gend. Ik ben er nog steeds niet lek ker van." Het vuur ontstond vermoedelijk op de begane grond. Daarna dreig de de brand over te slaan naar de eerste verdieping. De brandweer kreeg het vuur snel onder controle. Er was aan de achterzijde even spra ke van een uitslaande brand, maar overslag naar andere panden werd voorkomen. De oorzaak van de brand was gisteren nog niet be kend. door Frank van Cooten SLUIS - De gemeente Sluis werkt hard aan een nieuwe opzet van de bouwleges. De raad krijgt al op 23 december een voorstel. Uit onderzoek van de Sluise Re kenkamercommissie en eerder de Vereniging Eigen Huis blijkt dat Sluis veruit de hoogste bouwleges heft. Ter illustratie: Terneuzen vraagt voor een lichte bouwver gunning (bouwkosten tot vijfdui zend euro) 63 euro, Hulst 105 euro en Sluis maar liefst 185,02 euro. Opvallend is dat het college van burgemeester en wethouders niet weet waarom Sluis zo veel vraagt. Er is in Sluis immers geen kosten- calculatie voor handen. Het is dus volgens het college zeer de vraag of de verhouding nog wel goed is tussen de tarieven en de kosten die zijn gemoeid met het verlenen van de bouwvergunningen. Een rechtbank zou Sluis wel eens te recht kunnen wijzen. Dat laatste wil het Sluise college voorkomen. Er wordt een nieuwe kostenonderbouwing gemaakt voor de leges om de kostendek kendheid duidelijk te maken en de juridische houdbaarheid te waar borgen. Ook komt een toelichting bij de begroting en de jaarrekening over de kostendekkendheid van de (bouw)leges. Het college schept echter nog geen duidelijkheid over een eventuele verlaging van de leges om de grote verschillen met Hulst en Terneu zen enigszins teniet te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15