wtÊÈmiÈ TV-oorlog om dode Michael Freek viert zijn 65e verjaardag kijktip kijken luisteren De koning van de pop mag dan dood zijn, er wordt nog volop naar hem gezocht. Een halfjaar na het overlijden van Michael Jackson stort nagenoeg elke tv-zender zich met een talentenjacht op imitators van de superster. Bernice Breure kijkt naar jonge lookalikes die vandaag al hun kunsten vertonen. 1 li' M ■ï±[hi B: zondag, 23.15 uur zaterdag 5 december 2009 r De King of Pop is niet dood, hij leeft. In ieder geval bij de televisiemakers. Want krap een half jaar na de dood van de wereldberoemde artiest is de zoektocht naar de beste Michael jackson-imitator begonnen. Op Z@pp live strijden vanaf van daag jochies tot 14 jaar - meiden gaven zich nauwelijks op - om de titel Beste Michael Imitator. De popkoning is bij de jeugd vooral tot de verbeelding gaan spreken na zijn dood, erkent samensteller Karin van Arkel. „Toen is er zo on waarschijnlijk veel over hem ge sproken op tv en radio en ook in de klas." De deelnemers dansen op een zelfgekozen nummer. Van Arkel: „Billie Jean is favoriet vanwe ge de befaamde moonwalk." Veel deelnemers wedden op meer dere paarden en hebben zich ook opgegeven bij de commerciële om roepen. Want belangrijke pijlers in het nieuwe tv-seizoen worden Mo ve Like Michael Jackson van SBS en My name is Michael van RTL. Het belooft een felle strijd om de kij ker te worden. Bepaald niet in dachtig Jacksons levensfilosofie zijn de mediabedrijven nu al in staat van oorlog. Zo kaapte SBS de oorspronkelijke domeinnaam van het RTL-programma weg. Wie bij SBS scoort, mag optreden tijdens het grote tribute-concert dat in het voorjaar in Londen wordt gehouden. Bij RTL maken deelnemers kans op de hoofdrol in een theatervoorstelling over het leven van de superster. RTL maakt de show met de Vlaamse zender VTM, de presentatie is in handen van Nicolette van Dam en Koen Wauters. SBS slaat de handen in een met de Vlaamse zusterzender VT4. In de jury zit niemand min der dan Jermaine Jackson, de be kendste broer van Michael. Beiden zenders reppen van 'duizenden' aanmeldingen. De audities voor het RTL-program ma worden deze maand al gehou den. Wanneer de eerste aflevering op de buis verschijnt, is een be drijfsgeheim. „In ieder geval voor de zomer", meldt een woordvoer ster. 'Januari' wordt gefluisterd. Voor de door Albert Verlinde ge produceerde voorstelling wordt een jonge en volwassen versie van Michael Jackson gezocht. De pro ducent is onder de indruk van de kwaliteit van de imitatoren. „Zelfs de allerkleinsten, van 5, 6 jaar oud, kunnen zijn pasjes feilloos na doen." Jammer alleen voor Verlin de is dat de Michael Jackson Fan club My Name is Michael boycot. De roddelkoning heeft volgens voorzitter Willy Gijsman de ster te vaak belachelijk gemaakt. Ze voorspelt 'een flop'. „Elke zich zelf respecterende MJ-fan doet niet mee aan de audities en we gaan ook niet kijken." Onderwijl noemt RTL zich onverstoorbaar 'de hofleve rancier van The King of Pop' nu de rechten van de documentaire This is It en de realityserie The Jacksons: A Family Dy nasty zijn aangekocht. Het VPRO-buitenland- programma Metropolis benadert de M]-trend komende vrijdag op geheel eigen wijze. Uit alle denkbare windstreken zijn 'Mi chaels' opgeduikeld. Wat samen steller Stan van Engelen opvalt, is dat lackson weliswaar een univer sele icoon was, maar dat in elke cultuur een andere eigenschap van de ster wordt benadrukt. „In Afri ka gaan lookalikes prat op het feit dat hij zwart was, in Iran wordt ge zegd dat hij eigenlijk moslim was en in India wordt vooral zijn vre delievendheid benadrukt." De makers gebruiken de adoratie voor Jackson als kapstok om met de imitators juist over hun alle daagse leven te praten. Zo mondt het gesprek met een jonge labo rant uit Sjanghai, die tussen de rek ken reageerbuizen al dansend naar zijn kruis grijpt, uit in een gesprek over het ingewikkelde DNA-onder- zoek waaraan hij werkt. Metropolis belandde ook in een kapperszaak in Teheran en op een Thriller-eve nement in Congo, geleid door de plaatselijke Michael, dat duizen den toeschouwers trekt. Foto boven: Jitse Boer (12) uit Streefkerk imiteert Michael Jackson bij Z@pp live. foto CPD Grote foto: Een Jackson-imitator uit de Filipijnen. foto EPA Z@pp Live, vandaag, Nederland 3, 9.00 uur. Metropolis, 11 december, Neder land 2, 00.10 uur My name is Michael (RTL) en Move like Michael Jackson (SBS6), begin 2010. Reageren? redactie.media@wegener.nl De hype rond Michael Jackson zal nog wel even aanhouden, voor spelt Mark Wittenberg, fan èn ver zamelaar. „Sinds het overlijden van Michael zijn er alweer 20 mil joen cd's van hem verkocht." Of het stormloopt bij de aanmeldin gen voor de talentenjachten, be twijfelt hij. „Ik ken veel echt goede imitators die niet durven. Zij zeg gen: 'Michael was zo groot, daar kan ik niet aan tippen'." Hij kijkt met dubbele gevoelens naar de hausse aan tv-shows. „Ik heb Michael een aantal keren mee gemaakt op fandagen en dan vond hij het geweldig geïmiteerd te wor den. Ik denk dat Michael dit zeker had kunnen waarderen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91