81 buitenland Rome is paars No Berlusconi op Day Militairen Israël hebben moeite met uitzettingen Zelfmoordaanslag op moskee in Rawalpindi Navo in de aanval in Helmand AFGHANISTAN Offensief moet aanvoerroutes van Taliban verstoren 'Berlusconi sloot deal met maffia' zaterdag 5 december 2009 door onze correspondent Ad Bloemendaal Israëlische militairen die wei geren Joden te beschermen, maken zich schuldig aan in subordinatie. Daarover zijn alle rabbijnen het eens. Maar mag een militair een bevel nege ren om een Joodse nederzetting te ontruimen? Veel rabbijnen op de Westoever beantwoorden die vraag met een beslist 'ja'. Ze steu nen daarmee een groeiende groep dwarsliggende militairen. Nu de rechtse premier Benjamin Netanyahu een bouwstop in bezet gebied heeft aangekondigd, hou den de kolonisten rekening met het ergste. Zelfs met ontruimin gen. Maar ook de onvrede hierover in het leger groeit. Het soldatenver- zet begon eind oktober bij de Klaagmuur, waar de Kfir-infante- riebrigade een plechtigheid hield. Twee militairen toonden er een spandoek met de tekst 'Geen eva cuatie van Homesh'. Een verwij zing naar een nederzetting in het noorden van de Westelijke Jor- daanoever die Israël in 2005 heeft ontruimd. Kfir-militairen hebben opdracht kolonistenjeugd die de nederzetting wil herbevolken, te verjagen. Een aantal is dat zat. De twee demonstranten, Arieh Ar- bus en Achiya Ovadia, zagen hun actie bestraft met twintig dagen de tentie en ontslag uit hun eenheid. Kort erna kwam bij de legerleiding een petitie binnen van 25 reservis ten die schreven geen zin te heb ben 'een politieke campagne uit te voeren die niets te maken heeft met Israëls veiligheid'. Expliciete dienstweigering was het niet, maar het zat er dicht tegenaan. Weer een paar dagen later werden zes dienstplichtigen van het Nach- shon-bataljon gestraft, nadat ze op hun basis een spandoek hadden opgehangen met de tekst 'Ook Nachshon voert geen ontruimin gen uit'. Het ministerie van Defensie heeft beloofd dat bij toekomstige ontrui mingen militairen alleen actief zul len zijn bij het afzetten van wegen en het bewaken van de omgeving. Het uitzettingswerk zal door de po litie gedaan worden. Maar dat stelt de actievoerders niet gerust. ISLAMABAD - Bij een zelfmoordaan slag op een moskee in de Paki staanse stad Rawalpindi zijn giste ren zeker 36 mensen gedood, on der wie zes legerofficieren en drie soldaten. Ongeveer zeventig men sen raakten volgens de politie ge wond. De aanval werd door minstens vier mannen uitgevoerd. Zij wis ten tijdens het vrijdaggebed de moskee binnen te dringen, waarna zij in het rond begonnen te schie ten en granaten wierpen. Twee van de aanvallers werden in een vuurgevecht gedood, twee ande ren bliezen zichzelf op met explo sieven. De moskee, die vrijwel uitsluitend door militairen en hun gezinsle den wordt bezocht, staat op zwaar beveiligd terrein. Aan de aanval ging een explosie bij een militaire controlepost vooraf. Onder de doden waren een gene- raal-majoor, een brigadegeneraal, twee luitenant-kolonels, een ma joor en een majoor buiten dienst, alsmede drie gewone soldaten. Ver der kwamen ook zeventien kinde ren en tien burgers om het leven. Het was de derde aanval in Rawal pindi in twee maanden tijd. In de tegen de hoofdstad Islamabad aan gebouwde stad bevindt zich het hoofdkwartier van het Pakistaanse leger. Woensdag waren bij een zelf moordaanslag bij de ingang van het marinehoofdkwartier in Isla mabad al twee bewakers omgeko men. Het geweld in Pakistan is toegeno men sinds het leger in oktober een offensief begon tegen moslimextre misten in het traditionele stamge bied Zuid-Waziristan, tegen de grens met Afghanistan. de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN Wegens gebrek aan baten: - op 2 december 2009 inzake (F.03/125) Zsuzasanna Borbala Paskuly. woonadr. Crocusstraat 18,4537 RG Terneuzen, geb. Boedapest (Hongarije) 18 december 1943. J. van den Heuvel griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. KABUL - Meer dan duizend militai ren uit Navo-landen, voornamelijk de Verenigde Staten, zijn gisteren in de provincie Helmand, in het zuiden van Afghanistan, in de aan val gegaan tegen de Taliban. Dat hebben woordvoerders van de bui tenlandse troepen in Afghanistan bekendgemaakt. De operatie tegen de radicaalisla- mitische strijders is in het noor den van Helmand. Negenhonderd Amerikaanse mariniers, meer dan honderd Britse troepen en ook 150 Afghaanse militairen doen mee aan operatie Khareh Cobra, wat zo veel betekent als woedende cobra. De operatie wordt uitgevoerd in Now Zad, een vallei die bezaaid is met mijnen. De stad Now Zad in het gebied is vrijwel uitgestorven door het geweld van de afgelopen jaren. Naast het verbreken van de communicatielijnen van de Tali ban is de operatie gericht op het verstoren van de aanvoerroutes voor voorraden, met name de toe voer van explosieven die gebruikt worden voor bermbommen. De bedoeling is de vallei veilig te stel len, zodat lokale autoriteiten er de mijnen kunnen ruimen en het ge bied weer leefbaar kunnen maken. Het is het eerste offensief van bete kenis sinds de Amerikaanse presi dent Barack Obama bekendmaak te dertigduizend extra militairen naar het land te sturen. Een Amerikaanse marinier loopt langs een groepje jongeren in Helmand. De door onze correspondent Eelco van der Linden Het gevoel dat iemand met je land aan de haal gaat, met je de mocratie, dat is wat ons bindt." Ze zwe ren niet op de man te spelen, de jonge organisatoren van 'No Berlus coni Day', maar na de manifestatie van vandaag moet de Italiaanse za kenman-premier wel aftreden: „Om zich te verdedigen tegen aan klachten, zoals dat van ons alle maal wordt verwacht." Het begon als halve grap, maar in ternet werkt ook in Italië. In enke le weken lukt het 350.000 adhesie betuigingen bij elkaar te bloggen en te twitteren. Buiten de gevestig de paden, maar vooral ook buiten de traditionele politiek om. „Wij springen in het gat dat de partijen niet weten op te vullen, het gat van de verontwaardiging", zegt Alessandro Tuffii, verantwoorde lijk voor de logistiek. Meer dan zevenhonderd bussen, vier treinen en een veerboot wor den ingezet. Sommigen zijn ervan overtuigd een half miljoen perso nen op de been te krijgen, wat erg veel lijkt. Wel is voortdurend een steeds ruimere locatie gezocht voor de slotmanifestatie: uiteindelijk zal die plaatsvinden op het plein San Giovanni, de grootst mogelijke loca tie van de hoofdstad. Paars is de kleur die de organisato ren van de anti-Berlusconi-revolu- tie hebben gekozen, want 'die staat voor vrijheid van gedachten en ge voelens'. Op posters en spandoe ken prijkt de beroemde foto van Berlusconi, genomen tijdens een persconferentie met zijn vriend Poetin. Berlusconi kijkt grimmig en bootst met zijn handen een mi trailleur na die hij richt op een jour naliste die net een ongemakkelijke vraag heeft gesteld. De schrijver Roberto Saviano, be kend van het boek Gomorra over de Napolitaanse maffia, zal de mas sa vandaag waarschijnlijk toespre ken. Er zullen uitdrukkelijk geen politici het woord voeren, maar ze zijn wel opgeroepen massaal te ko men. Dat heeft geleid tot pijnlijke situaties. De grootste oppositiepar tij, de DP, vreest beschuldigd te worden van 'steriel anti-Berlusco- nianisme' en het blind volgen van de 'inquisiteur' Antonio Di Pietro, de ex-magistraat die met zijn partij Italië van de Waarden wel aanwe zig zal zijn. Wegblijven suggereert echter open te staan voor de com promissen van Berlusconi. DP-voorzitter Bersani komt uitein delijk niet, nummer twee, Rosy Bindi, wél. Het levert hoon op van de Berlusconi-aanhang, die 'No Ber lusconi Day' zien als zoveelste ui ting van haat ten opzichte van een legitiem gekozen leider. Maar het comité dat gelijktijdig een manifestatie pro-Berlusconi had willen organiseren in Rome, heeft die happening verschoven naar fe bruari 2010. „Uit verantwoordelijk heidszin en na overleg met de poli tie", aldus de woordvoerder. ROME - De Italiaanse premier Sil vio Berlusconi sloot in de jaren ne gentig een deal met de maffia. Een veroordeelde huurmoorde naar van de maffia, Gaspare Spa- tuzza, zei dat gisteren als getuige in een beroepszaak van senator Marcello Dell'Utri, een politieke bondgenoot van Berlusconi. Senator Dell'Utri werd in 2004 tot negen jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens banden met de maf fia. Spatuzza zit een levenslange cel straf uit voor meerdere moorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8