binnenland 17 Risico's bij koud wassen Holland International 'Het rook naar bejaarde hond' w reisbureau en profitee ENERGIEBESPARING Deskundigen wijzen op risico's van wassen op lage temperaturen zaterdag 5 december 2009 EINDHOVEN - Wassen bij lage tem peratuur kan risico's opleveren voor mensen met een zwakke ge zondheid. Bij temperaturen onder 40 graden verdwijnen bacteriën, virussen, schimmels en huisstof mijt niet voldoende uit het was goed, zeggen deskundigen op het gebied van hygiënisch wassen. Ze raden aan op 60 graden te wassen. Wassen bij lage temperatuur be spaart energie. Dat scheelt een ge middeld huishouden (bij viermaal wassen per week) al gauw tiental len euro's per jaar. Maar volgens de kenners zitten er risico's aan koud of lauw wassen. „Uit onder zoek blijkt dat bij een wasbeurt van 30 of 40 graden nog veel mi cro-organismen in het wasgoed achterblijven", zegt universitair do cent cónsumententechnologie Car- ja Butijn van de Wageningen Uni versiteit. „Die kunnen zelfs door de overige was worden verspreid." Annelies van Bronswijk, hoogle raar gezondheidstechniek van de Technische Universiteit in Eindho ven: „Wil je het textiel ontdoen van schadelijke beestjes, dan is 60 graden noodzakelijk." Wasmachines bij het onderzoeksbureau Sohit in Wageningen. foto Rob Voss/GPD door Sandra Donker Ze dacht dat ze goed bezig was, zegt Titia ten Hove beteuterd. Een ultrazui- nige wasmachine ge kocht met AA-keurmerk, altijd wassen op lage temperatuur en de trommel lekker vol stoppen. Keu rig zoals de milieuaanwijzingen het voorschrijven. Maar na een paar maanden rook de schone was 'alsof ik mijn bejaarde hond in de machine had gestopt', zegt ze. Een muffe geur kwam uit de trommel, de rubberen randen zagen grijs van de drab en het wasgoed zat vol bruine spikkels. „De oorzaak was vetluis, hoorde ik van de mon teur. Dat is een bacterie die in was middel gedijt. Het is te verhelpen door af en toe een kookwas te draaien met soda of azijn. Het kost te mij tachtig euro en een hoop er gernis voor ik daarachter was. Ik ben heus bezorgd over het milieu, maar voorlopig zet ik de machine gewoon weer op 60 graden." Bij de brancheorganisatie van fabri kanten en importeurs van huis houdelijke apparaten Vlehan ko men veel klachten binnen over vet luis. „Om energie te besparen draaien consumenten de verwar- mingsknop van hun wasmachine terug', zegt directeur Jeroen de Roos. „Maar de machine kan daar door kapotgaan." Inge van Kessel van onderzoeksbu reau Sohit beaamt dat voor echt vuile was heet water nodig is. Maar ook de nieuwste generaties wasmachines kunnen een negatie ve invloed hebben op de hygiëne. „Machines gebruiken nu veel min der water dan vroeger", legt Van Kessel uit. Er wordt dus ook min der vuil afgevoerd. „Ik ben er van overtuigd dat je was daar niet scho ner van wordt." Of consumenten daadwerkelijk ziek worden van alle ongenode gas ten in de trommel, of vaker allergi sche reacties hebben, is niet onder zocht. „Bij gezonde personen kan het geen kwaad", zegt universitair do cent consumententechnologie Car- ja Butijn van de Wageningen Uni versiteit. „Maar ik vermoed dat het voor kwetsbare mensen, ouderen, kleine kinderen, echt dubieus kan zijn op 15 graden te wassen. Was sen bij 40 graden is vermoedelijk al de grens." De wasmachine van Annelies van Bronswijk, hoogleraar gezond heidstechniek van de TU in Eind hoven, staat op 60 graden. Vanwe ge een huisstofmijtallergie doet ze het zelden voor minder. En de kleren die niet tegen een ho ge temperatuur kunnen, gaan na het wassen subiet nog even in de 8 App. Parque Santiago IV Vertrek in december 8 dagen, logies 10 dagen vanaf 299 Fuerteventura App. Dunas Caleta Vertrek in december 8 dagen, logies 11 dagen vanaf 349 Htl. Titanic Resort* Vertrek in december 8 dagen, All Inclusive 10 dagen vanaf 429 Htl. Vila Shanti Vertrek in januari 10 dagen, logies/ontbijt 17 dagen vanaf 942 Genoemde prijzen zijn per persoon en o.b.v. 2 personen. Inclusief vlucht Economy Class (U/X-klasse), luchthavenbelasting en brandstoftoeslagen, excl. andere toeslagen. Ga voor de voorwaarden naar uw reisbureau. Op=Op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. World of \j TUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7