Mooiste speelplaats van de stad de Stedenstunt Istanbul X 198 □§3 MM 1940 27 bouwput en auto's erop' Middelburg 4-daagse vliegreis Postduivenshow Laagste prijzen ooit. q nooit eerder vertoond Hotel Ersu*** REIZEN zaterdag 5 december 2009 w door Maurits Sep MIDDELBURG - De belangenvereni ging voor omwonenden van de theaterput in Middelburg, Van A tot Z, maakt bezwaar tegen het plan om appartementen op de put te bouwen. Gooi die put voorlopig vol met zand en gebruik hem tijde lijk als parkeerplaats', adviseert de vereniging in een reactie op het ontwerp-bestemmingsplan van de gemeente Middelburg. Van A tot Z heeft tal van bezwa ren tegen de wijziging van het be stemmingsplan om het bouwplan voor de theaterput mogelijk te ma ken. Om er een paar te noemen: het complex wordt te hoog ten op zichte van andere woningen in de omgeving; er verdwijnen te veel parkeerplaatsen, terwijl daar nu al een gebrek aan is; de verkeerssitua tie wordt gevaarlijker. Bovendien is het definitieve ontwerp voor het bouwplan nog niet beschikbaar en dat maakt een goede afweging niet mogelijk, klaagt Van A tot Z. Daarom wil zij dat het ont werp-bestemmingsplan wordt in getrokken. Gebeurt dat niet, dan zal de vereniging zeker bezwaar maken. WEST-SOUBURG - De Combinatie uit Middelburg laat zaterdag 12 de cember haar mooiste postduiven zien. De tentoonstelling in de sportzaal aan de Van Doornlaan 33 in West-Souburg is vanaf 15.00 uur gratis te bezoeken. Er draait een Rad van Avontuur. Om 16.00 uur is de prijsuitreiking van de Walcherse Lierduivencompetitie. herinneren en levendig vertellen over lampionoptochten, knikke ren, sleetje rijden en petjebal. Petjebal? „We legden dan onze mutsen en petten schuin tegen de muur. Soms lagen er wel tien op een rij. Eén van ons gooide er dan een balletje naartoe. Degene in wiens pet het kwam, pakte het bal letje en probeerde dat dan weer te gen degene te gooien die het eerst gegooid had." Lies Simonse heeft ook warme her inneringen aan 'de man van Kareis thee'. „Waar nu koffiehuis Sint John zit, in de Sint Janstraat, was toen een kruidenierswinkel. Regel matig kwam daar een vertegen woordiger van Kareis thee en kof fie om zijn waar te brengen. Die nam ook altijd van die spaarplaat- jes mee. Wij wisten wanneer-ie kwam - dat hadden we dan ge vraagd in de winkel - en wachtten hem op. We zongen dan: 'En Kar eis thee gaat nooit verloren!'. De vertegenwoordiger klom op zijn auto en sloeg de maat. Daarna strooide hij de plaatjes naar bene den. Het was zo'n leuke man. Ik zou 'm nog uit een hele rij kun nen kiezen." De kinderen van de Vismarkt gin gen vervolgens op de bank onder de luifel de dubbele plaatjes rui len. „Spelen op de Vismarkt was zo ontzettend leuk", zegt Simonse, ondanks de armoede die op die plek soms schrijnend zichtbaar was. „Wij hadden het niet arm, maar anderen wel. Vooral op het Wagenplein woonden verschrikke lijk arme mensen." Ze vertelt dat op de Vismarkt altijd een vrouw in klederdracht kwam om de etensresten te halen die anderen bij de lindebomen weggooiden Prentbriefkaart van de Vismarkt, omstreeks 1925. illustratie Beeldbank Zeeland/Zeeuwse Bibliotheek Reacties op deze rubriek kunt u sturen naar: Redactie PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Per e-mail naar: middelburgl 940@pzc.nl. Eigenlijk is er in bijna honderd jaar niets veran derd op de Vismarkt in Middelburg. Ook de oor log liet het pleintje ach ter de Turfkaai ongemoeid. En toch was alles er anders, vertelt Lies Simonse (1914). Ze bracht haar kinderjaren door op de Vis markt: „Een fantastisch speelplein, zonder auto's, want die waren er toen nog niet. Maar er was ook veel armoede. Lies Simonse woonde van 1914 tot 1928 op de hoek van de Turfkaai en de Vismarkt. Haar ouders had den daar een café. Zo vaak het kon, was ze op de Vismarkt te vin den, net als de andere kinderen uit de buurt. Ook haar broertje Jan speelde er. Lies en Jan waren de twee jongsten in het gezin met ne gen kinderen. Ze kan zich haar kin dertijd op de Vismarkt nog goed Lies Simonse (rechts) met haar zus Joke en broertje Jan, omstreeks 1920. Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg verwoest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl/middelburg1940 la ten de stad van toen herle ven. door Carla van de Merbel voor de vogels. „Dat vonden we al tijd zo zonde voor haar." Maar de Vismarkt was natuurlijk toen ook nog gewoon vismarkt. „Er waren geen vaste tijden dat er vis ver kocht werd. Dat werd 's morgens bekendgemaakt door de omroeper van de visafslag, die met een bel door de buurt ging. 'Hedenavond om vijf uur vis', riep hij dan. De mensen kwamen dan 's avonds met zelfgemaakte katoenen zakjes en gingen voor het hek staan. De vis werd met een auto of op een kar vanuit Arnemuiden of Veere gebracht in grote manden. In de muur van de visafslag zat een luik en daarin zat de omroeper die de vis ging veilen. Die riep 'één gul den stil, 95 cent, 90 cent, 85 cent'. Wie de vis (bijvoorbeeld een kilo) voor die prijs wilde hebben, riep 'mijn' en gooide het zakje over het hek. De vrouw van de omroeper moest dan kijken wie het eerst was en die kreeg de vis. De man den met vis gingen altijd leeg." „Ja, nergens was er zo'n mooie en leuke speelplaats als de Vismarkt", verzucht Lies Simonse weer. „En als we een cent kregen, gingen naar het snoepwinkeltje in de Sint Janstraat. Daar kon je voor één cent acht dropjes kopen." KINDEROPVANG OP Dagopvang 0 tot a jaar Buitenschools® opvang 4 tot 12 Jaar V/oekendopvang O tot 12 jaar -Tel 0115-686100 Locaties: Axel Goes Hulst Philippine Sehoondijke Terneuren Vlissingen Zaamslag Zulddorpe langs van maandag t/m zondag 19.00 uur www.juultje.nl van 33e Pgf Persoon Sfeervol hotel met een centrale ligging Aya Sofia, Blauwe Moskee,Topkapi paleis en de Bosporus op loopafstand" Reisnummers:CVIS90-02 Amsterdam CVIS91-02 Brussel CVIS92-02 Düsseldorf Prijs is ind. 3 overnachtingen (2 pers. bezetting) ö.b.v. logies en ontbijt, in de maanden jan. t/m mrt., luchthavenbelasting, brandstof en veiligheidstoeslagen en transfer van luchthaven-hotel en v.v. U vliegt met Pegasus vanaf Amsterdam, Brussel of Düsseldorf rechtstreeks naar Istanbul. Exclusief calamiteitenfonds. www.oad.nl/steden 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau m <gk KWAUTEITS 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71