ze ouder worden, net als mensen' zg@ici?i(I 123 jaar moet er een gezonde groep van tachtig damherten zijn Bundel stadsgedichten Kok Zuidwester geeft les in pintxos maken Foto-expositie van Lex de Meester Feestkledingbeurs Het damhert voelt zich prima thuis in De Manteling. Zeker de hindes, die het natuurgebied vrijwel nooit verlaten. foto Chiel Jacobusse ningen stellen daar strikte voor waarden aan. Zo moet de provin cie een vergunning afgeven op grond van de Natuurbeschermings wet. Daarnaast moet er een onthef fing zijn van de Flora en Fauna wet. Aan de vergunning zijn extra voorwaarden gesteld om de na tuur te beschermen, omdat De Manteling is aangewezen als Natu- ra 2000-gebied. Binnen vijfjaar moet de totale po pulatie in De Manteling terugge bracht zijn tot tachtig dieren; veer tig bokken en veertig hindes in een leeftijdsopbouw van 1 tot 12 jaar. In De Manteling mogen tien jagers via de Faunabeheereenheid Zeeland in maximaai vijftig jacht dagen werken. Zij moeten dit twaalf uur voor de jachtdag mel den bij de provincie. Binnen het natuurgebied zeifis zeventig pro cent aangewezen als rustgebied. Daar mag niet geschoten worden. De zogeheten afschotzones liggen met name in de vlakke binnen- duinranden, inclusief de daar aan wezige bossen, en de buitenplaat sen Overduin, Zeeduin en Hoog duin. In het voorjaar van dit jaar be stond de groep uit 141 dieren: 24 meerjarige bokken, 15 spitsers (eenjarig), 23 bokkalveren en 41 meerjarige hindes, 17 smaldieren (jaarlingen) en 21 hindekalveren. In de periode 1 oktober 2008 tot 30 september 2009 zijn in totaal 88 dieren door afschot verdwenen. Najaar 2009 was de groep 182 die ren groot. Door reproductie groeit een populatie gemiddeld 30 tot 35 procent. Verkeersslachtoffers wor den ook bij de afschot gerekend. Jagers mogen alleen van novem ber tot maart het jaar daarop aan het werk in het natuurgebied. Daarbuiten mogen het hele jaar door loslopende damherten be schoten worden, behalve tussen 1 maart en 1 september. Dan mag niet op hindes geschoten worden in verband met dracht en zogen. Het damhert is groter dan een ree maar kleiner dan een edelhert. De lengte, zonder staart, ligt tussen de 130 en 170 cm. Het mannetje kan tot negentig kilo wegen en heeft een plat schoffelgewei. Het vrouwtje weegt maximaal vijftig kilo. De Kop van Schouwen is het tweede Zeeuwse leefgebied van het damhert. Daar wordt gestreefd naar een populatie van 325 dieren. zaterdag 5 december 2009 w MIDDELBURG Feestelijke pintxos leren maken. Dat kan op maandag 14 december bij de Zeeuwse Volksuniversiteit. Een pintxo is een geroosterd stukje Spaans brood, ingesmeerd met to maat en olie en (feestelijk) belegd. Belangrijk is dat het stokje, de pintxo, nooit mag ontbreken. De workshop wordt gegeven door de kok van het enige pintxosrestau- rant dat Zeeland ooit heeft gehad: Zuidwester in Middelburg. Vóór 10 december opgeven via 0118-634800 of zeeland@volksuniversiteit.nl. VLISSINGEN Werk van de Vlissingse fotograaf Lex de Meester is van 7 december tot 28 februari te zien in kookstu- dio Culi Consult aan de Nieuwen- dijk in Vlissingen. Lex de Meester heeft enkele boeken op zijn naam en hij heeft een eigen galerie in Vlissingen. Op de expositie in Culi Consult hangt nieuw, nog niet eer der vertoond werk naast oudere fo to's van onder meer strand en scheepshuiden. De kookstudio is vrijwel dagelijks open van 11.00 uur tot 15.00 uur. MIDDELBURG - Alle gedichten uit 2009 van de Middelburgse stads dichter Johannes Herman Buma zijn gebundeld. Ze verschijnen in boek en op dvd. Het eerste exem plaar van boek en dvd (de gedich ten uitgesproken op locatie) wordt morgen uitgereikt aan wethouder Frank Streng van cultuur. Buma is sinds dit jaar stadsdichter van Middelburg. Hij trad in janua ri aan. Ook in 2010 zal hij elke maand - en bij bijzondere gelegen heden - een gedicht over zijn stad schrijven. Buma is de vierde stads dichter; Chawwa Wijnberg (2003/4), Jan Kuipers (2005/6) en Marcel Koopman (2007/8) gingen hem voor. Buma heeft dit jaar 22 stadsgedich ten gepubliceerd; elke maand één en tien andere gedichten. De bun deling wordt morgenmiddag om 14.00 uur in Atelier Sandra van der Meulen in de Spuistraat 6 ge presenteerd. De stadsdichter leest daar dan ook het decembergedicht voor. JAGUAR Uw Regionaal Jaguar Centrum BÖQMm JAQUAM QOt§ ANTHONY FOKKERSTRAAT 77 4462 ES GOES T. 0113 271317 www.bogaers-iaguar.nl VLISSINGEN - CasAllijn houdt op 9 en 16 december een kledingbeurs voor de feestdagen. Naast de ge bruikelijke kleding wordt dan ook feestkleding verkocht aan de Pres. Rooseveltlaan 744 (13-16 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67