'Herten veranderen als Berg instrumenten voor kinderen Midden-Oosten Binnen vijf 22 €199,00 Leefgebied damhert Zwarte pieten bezorgen cadeaus bij kinderen van thuiszorgcliënten zaterdag 5 december 2009 m 10 m w Bij de Muziekschool zijn 32 instrumenten ingeleverd. foto Ruben Oreel door SeSma Osman MIDDELBURG - Maar liefst 32 instru menten heeft de actie voor 'Music in ME' opgeleverd bij de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg. Een mooi resultaat, want landelijk haal de de stichting deze week 250 in strumenten op. De Zeeuwse Muziekschool kreeg blokfluiten, accordeons, trompet ten, klarinetten, maar ook een akoestische gitaar, een keyboard en een hobo. Die laatste is best bij zonder, want de hobo is een moei lijk instrument dat maar door wei nig mensen wordt bespeeld. Met het resultaat van de actie wordt kinderen in het Mid den-Oosten weer een plezier ge daan. Music in ME (ME staat voor Middle East) haalt de instrumen ten volgende week op om ze ver volgens naar Syrië, Jordanië, Liba non en de Palestijnse gebieden te brengen. Daar worden deze ge bruikt voor muzieklessen aan jon geren. Aan traditionele instrumen ten is in het Midden-Oosten geen gebrek, wel aan Westerse. Het viel Betty van de Straat van de Zeeuwse Muziekschool op, dat er aardig wat mensen zijn die aan een hobby beginnen, die vervol gens tegenvalt. „En dan staat zo'n instrument soms jaren op zolder." Ze vindt het mooi dat er nu kinde ren mee worden blijgemaakt. „Want muziek is niet alleen ont spanning, maar ook beleving." Wie dat wenst, krijgt later bericht waar zijn instrument terecht is ge komen. Toch werden de meeste in strumenten anoniem geschonken. HAAR VAN BOVEN Oiittala TEEMA STARTSET 4 platte borden 0 26 cm, 4 platte borden 0 21 cm. 4 diepe borden 0 21 cm, 4 schaaltjes 0 15 cm ZIJ VAN B van 251,20 voor mmmmmmmmisMimmmimgammim mm mmm Hun voorouders liepen ooit in een hertenkampje op de buitenplaats Zeeduin. Grazen op stand was dat. Nu leeft het damhert in de hele Manteling. Met een gevarieerd menu en af en toe een bezoekje aan de buitenplaats. door Annemarie Zevenbergen Ondanks de oorlog werd in de donkere ok toberdagen van '44 toch gedacht aan het welzijn van dieren. Dus werden na de inundatie van Walcheren de hekken van het hertenkamp bij buitenplaats Zeeduin opengezet om de beesten te redden van een gewisse verdrinkingsdood. Dat groepje, van zo'n tien tot vijf tien stuks, vormde de basis van de huidige damhertenpopulatie in het natuurgebied De Manteling. Die populatie moet echter binnen de perken blijven, letterlijk en fi guurlijk. Vandaar dat de provincie populatiebeheer nastreeft. De Fau na Beheer Eenheid Zeeland voert dat uit en heeft inmiddels voor de tweede keer een beheersplan opge steld. Het 'oude' plan (2005-2009) loopt tot eind december. Volgend jaar gaat het nieuwe plan in, op nieuw voor vijfjaar. In grote lijnen wordt het beheersbeleid voortge- - zet. Dat betekent afschot van over tollige dieren, zowel binnen het na tuurgebied als erbuiten. In De Manteling leven ook reeën, die verdreven zouden worden als er te veel damherten zijn. Verkeers veiligheid, landbouwschade en overlast voor omwonenden zijn andere overwegingen. Tuinen zijn geliefd bij het damhert, zelfs rozen staan op het menu. Het is de be doeling dat het damhert in De Manteling blijft eu niet gaat uit- zwerven. Dat geldt met name voor de bokken, hindes blijven meestal keurig thuis, in het natuurgebied. Lo Polvliet, voorzitter van de Hoefdiercommissie Walche ren en Schouwen, kent de populatie in het gebied goed. Hij loopt dagelijks door De Manteling. „De groep bleef door de jaren heen redelijk binnen de perken. Maar toen de jachtwet in 1998 van kracht werd, groeide de populatie explosief. Een damhert heeft na melijk een zeer groot reproductief vermogen. Een groep groeit gemid deld 30 tot 35 procent per jaar." Dat onderschrijft Jan Ramondt, voorzitter van Fauna Beheer Een heid. „Het is absoluut noodzake lijk dat er aan beheer gedaan wordt. Ik weet dat het mensen aan het hart gaat, maar er is geen ande re manier om die groep op aantal en gezond te houden." Reductie betekent niet dat er wild groei aan gewassen en grassen ont staat in het natuurgebied. Runde ren zorgen daar voor een gestuur de begrazing. De groep herten moet ook een evenwichtige leeftijdsopbouw heb ben. Volgens Lo Polvliet kan een kenner de leeftijd van een dier op maken uit de bouw en, alleen bij het mannetje, het gewei. „Een wat oudere bok heeft een buikje en hangt aan de voorkant iets meer in. Je kunt het niet op een dag nauwkeurig zeggen, maar je zit er nooit jaren naast. Herten verande ren ook als ze ouder worden, net als mensen. Dus dat is herkenbaar. Zeker voor een jager met kennis van zaken." De jagers moeten alles wat ze afge schoten hebben, tonen aan de Hoefdiercommissie. Ook dieren die een genadeschot krijgen na een verkeersongeval of verstrik king in een van de vele prikkel draadafscheidingen van particulie ren en landbouwers in de omge ving. „Dat is niet omdat we de ja gers niet vertrouwen, maar om goed bij te houden wat er is afge schoten." Aan de hand van tellingen wordt bijgehouden hoeveel dieren de groep telt. Lo Polvliet ziet de her ten vrijwel dagelijks, dus hij weet ongeveer wel waar ze te vinden zijn. „In de bronsperiode bijvoor beeld is het makkelijk. De bokken komen dan naar een bepaalde bronsplek en daar trekken de vrouwtjes dan ook naartoe." Ouderdomsverschijnselen zijn dus niet de enige overeenkomsten tus sen damhert en mens. Het damhert heeft vijf leefgebie den in ons land: op de Veluwe, in de Amsterdamse waterleidingdui nen, het nationaal park Zuid-Ken- nemerland, de Kop van Schou wen en De Manteling. De Manteling is sinds 1988 een be schermd Staatsnatuurmonument. Het Natuurmonument omvat on geveer 500 hectare met gronden in eigendom van particulieren, ge meente en provincie. Terreinbeheerders zijn Staatsbosbe heer en Delta nv. Het Staatsmonument is ongeveer 250 hectare groot. middelburg - Vier zwarte pieten hebben gistermiddag namens de stichting Vrienden van de Thuis zorg sinterklaascadeaus bezorgd bij de kinderen van thuiszorgcliën ten. Ze deden dat op 38 adressen in Middelburg, Vlissingen en Oost-Souburg. Vrienden van de Thuiszorg is een stichting die medewerkers van thuiszorginstellingen in Nederland helpt meer te doen voor hun cliën ten. Als het nodig is, springt de stichting bij met materiële hulp en door Annemarie Zevenbergen Het is en blijft een heet hangijzer. Het afschie ten van gezonde dieren om populatiebeheer te kunnen uitvoeren. Populatiebe heer houdt in dat zowel het aantal dieren als de samenstelling van de groep gereguleerd wordt. Dat betekent echter niet dat jagers in het wilde weg damherten kun nen afschieten. Wetten en vergun- activiteiten op het gebied van zorg en welzijn. In Middelburg plantte een ludieke Sinterklaas gistermiddag namens de stichting Tuin van Zeeland een rode meidoorn in het parkje ach ter het beeld van koningin Emma bij het Damplein. De rode meidoom is een groen ca deau aan alle kinderen van Middel burg. De vier meter hoge boom vervangt zijn dode soortgenoot, die twee weken geleden moest worden gerooid. MEEST CELEZEN 1Geen levende kerststal 2. Onduidelijkheid over bevoegdheid onderzoeksbureau in zaak Toth 3. Moskee is in 2011 klaar STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66