vastleggen' Liefdesverbod op werk is in Nederland uniek HEEFT U AL EEN NOODPAKKET? 'Onnodig veel Q-koorts-zieken' Dagen vast met scootmobiel zaterdag 5 december 2009 In 2009 en 2010 zijn er subsidieregelingen om het investeren in energiebesparende maatregelen aantrek kelijker te maken. Het vernieuwde energielabel is per 1 januari 2010 beschikbaar. foto Ton Borsboom/ANP Isoleren schuin dak, verwarmde zolder Eenmalige investering: 4.200,- Subsidie/korting: €510,- Besparing€435,- per jaar Combi-ketel met Hoog Rendement* Eenm. investering: 2.200,-/€ 3.500,- Subsidie/korting: - Besparing: 250,- per jaar Vervanging enkel glas door HR++ glas Eenmalige investering: 4.100,- Subsidie/korting: 700,- Besparing: €250,- per jaar Isoleren spouwmuur rijtjeswoning Eenmalige investering: 640,- Subsidie/korting: max. €80,- Besparing: €220,- per jaar Isoleren vloer van begane grond Eenmalige investering: 1.500,- Subsidie/korting: max. €180,- Besparing: €120,- per jaar Bij vervanging van de gewone combi-ketel door een HR combi-ketel. Genoemde besparingen zijn gemiddeld over een jaar berekend en slechts ter indicatie. infograpluc: CRW bron: Milieu Centraal, VROM plichting niet, omdat huiseigena ren volop isoleren. „Elke subsidie regeling is onmiddellijk overte- kend." Ook Kamerlid Hein Pieper van het CDA heeft zich negatief over het plan uitgelaten: „Laten we mensen nou niet vastleggen. We hoeven niet allemaal in het maoïs tische pakje van Diederik Samsom te lopen. Creativiteit zal een waaier van oplossingen aandra gen, en zal nieuwe ideeën aandra gen voor onze export-economie. We hebben juist die creativiteit om nieuwe producten te beden ken." De Christenunie, D66, SP, GroenLinks en de Partij voor de Dieren zijn ook voor dwang. De overgrote meerderheid van de zeven miljoen Nederlandse wonin gen is al goed geïsoleerd. Nieuwe huizen worden zo gebouwd, om dat sinds de jaren zeventig de over heid regelmatig subsidie geeft op isolatie. De effectiefste maatrege len zijn volgens de Vereniging Ei gen Huis het plaatsen van een hoogrendementsketel, dubbel glas en isolatie van spouwmuren. De terugverdientijd ligt daarbij rond de vijfjaar. JUNGHANS door Stefan Vermeulen DEN HAAG - Een liefdesaffaire komt bij elk bedrijf wel eens voor. In eens besluiten twee collega's el kaar op een andere manier te le ren kennen dan overdag bij de kof- fieautomaat. Zo'n affaire kan best stiekem beginnen na afloop van de vrijdagmiddagborrel, maar als de relatie een tijdje standhoudt, ko men collega's er vroeg of laat ach ter. Ook de baas zal het merken. De vraag is: hoe gaat hij daarmee om? Bij de Limburgse regionale om roep Li gelden sinds deze week strenge liefdesregels. De directie verbiedt haar werknemers voortaan om een relatie met een collega van dezelfde afdeling aan te gaan. Een relatie met iemand van een andere afdeling mag, zo lang het werk er maar niet onder lijdt. In Nederland is een dergelijk liefdesverbod uniek, menen des kundigen. Nederlandse bedrijven hebben meestal geen concrete regels voor relaties op de werkvloer, laat staan dat ze liefde tussen werknemers verbieden. Als ze al regels opstel len, gebeurt dat vaak via een alge mene gedragscode, legt Muel Kap- tein van adviesorganisatie KPMG Integriteit uit. „Daarin staat vooral hoe werknemers er op de vloer mee om moeten gaan, en hoe ze het bij de baas kunnen melden. Op die manier maak je het be spreekbaar." De regels van de Lim burgse omroep zijn volgens Kap- tein 'extreem' te noemen. Volgens werkgeversvereniging AW- VN is liefde op de werkvloer 'in het algemeen' niet zo'n onder werp voor werkgevers. Een woord voerder: „Als de arbeidsrelatie goed is, komen de werkgever en de verliefde werknemers daar zelf wel uit." Personeelsbeleidspecialist Jacco van den Berg denkt er net zo over. „Het komt niet zo vaak voor dat werkgevers relaties op het werk in het reglement opnemen. Waar schijnlijk denken veel werkgevers: zolang de relatie het werk niet schaadt, moeten mensen hun gang kunnen gaan." Daar komt bij dat het liefdesver bod van Li juridisch totaal geen stand houdt. Een hele rare richt lijn, noemt advocaat en arbeids rechtspecialist Daniël Maats het. „Als de relatie niet tot concrete problemen leidt, is dit voor de rechter absoluut niet hard te ma ken." En als de relatie wel voor ge doe op de werkvloer zorgt, is de werkgever volgens Maats verplicht om eerst te kijken naar andere op lossingen. Zo kan het bedrijf een van de collega's overplaatsen of harde afspraken maken over hoe de twee zich op de werkvloer die nen te gedragen. „Een werknemer ontslaan is pas de uiterste oplos sing." Het lijkt dus best te kunnen, wat beginnen met een collega. Toch hebben de kenners een paar aanbe velingen. Begin geen relatie met een hoger- of lagergeplaatste, om dat dat altijd tot afhankelijkheid leidt. Doe tijdens het werk geen dingen waar andere collega's aan stoot aan kunnen nemen en meld de relatie bij je baas. Dat hoeft niet bij de eerste knipoog, maar kan be ter wel als de liefde wat vastere vor men begint aan te nemen. WW\\.HuTJBNSBT.)lr.LSMEp6RIJ.COM In Nederland zijn onnodig veel mensen zwaar ziek geworden door de Qjkoorts. Dat stellen GGD-artsen en microbiologen morgen in tv-programma Zembla. Zij menen dat de belangen van de geitenboeren zwaarder wogen dan de volksgezondheid. Het overheidsbeleid zou negatieve invloed hebben gehad op de uit- braakbestrijding. ALMERE - In een greppel bij de Noorderpiassen in Almere is gisterochtend een vrouw gevon den die sinds woensdag werd ver mist. Een voorbijganger merkte de ernstig onderkoelde 51-jarige Al- meerse op. De invalide vrouw had woensdag op haar scootmobiel haar woning verlaten. Zij was met het voertuig vast komen te zitten in de greppel. Omdat zij afhankelijk was van me dicatie werd donderdag nog een opsporingsbericht verspreid. Om privacyredenen wil de politie geen verdere informatie geven over de gebeurtenissen. Het noodpakket is één van de manieren om u voor te befliden op eelt noodsituatie. Want ook in Nederland kan het gebeuren dat we ons bijvoorbeeld een tijdje zonder elektriciteit of stromend water moeten zien te redden. Dan komen de spullen uit een noodpakket goed van pas. Zoals een radio op batterijen, waarmee u altijd kunt horen wat er aan de hand is. Kijk voor meer informatie over het noodpakket en hoe u zich verder kunt voorbereiden op www.denkvooruit.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5