zich nog niet rijk sport i 39 11 Topper in eerste divisie onbeslist 'WK is voor Zuid-Afrika geschenk uit de hemel' o Edwin van der Sar genomineerd Raikkönen tekent rallycontract Italiaanse fiscus aast op Bettini Van Bronckhorst hoopt op veel oranje in stadions h De KNVB ontvangt voor de groeps wedstrijden van het Nederlands elf tal ongeveer 12 procent van de tick ets van de stadioncapaciteit. „We mogen deze landen zeker niet onderschatten." Bondscoach Bert van Marwijk vt Leeuwarden - De topper in de eer ste divisie tussen Cambuur Leeuwarden en koploper Go Ahead Eagles is gisteravond geëin digd in een gelijkspel: o-o. De nummer drie van de ranglijst schoot daarmee het minst op. De Graafschap profiteerde en nam de eerste plaats van Go Ahead over. De titelkandidaat uit Doetin- chem won voor eigen publiek moeiteloos van Veendam: 3-0. AGOW verspeelde terrein door in en van Eindhoven te verliezen: 3-1. De Brabanders, getraind door Jan Poortvliet, namen daarmee enige afstand van de belangrijkste degra datiekandidaten. Dat zijn Emmen en Haarlem. RBC Roosendaal verloor thuis van FC Omniworld. Het werd 1-2 voor de bezoekers. zaterdag 5 december 2009 Hans de Ridder, voormalig sport ambtenaar van de gemeente Goes, woont al enige tijd in Sun Valley, een voorstad van Kaap stad. Hij is tegenwoordig filmma ker en volgt de ontwikkelingen rond het WK voetbal in Zuid-Afrika op de voet. De Rid der zal de komende periode re gelmatig verslag uitbrengen. Van daag is de aftrap. Hans de Ridder heeft de afgelopen dagen de spanning in Zuid-Afrika zien oplopen. De loting voor het WK wierp zijn schaduw vooruit. „Het hele land is in extase", zegt De Ridder. „Het is voor Zuid-Afrika een histo risch evenement. Volgens mij zijn er in dit land nog nooit zoveel be roemdheden op één plaats bij el kaar gekomen. Ik woon aan zee en normaal komt er één keer per dag een vliegtuig over, maar de afgelo pen dagen vlogen de vliegtuigen af en aan. Bovendien waren er heel veel straaljagers in de lucht, vanwe ge de veiligheid." De veiligheid is een hot item, maar volgens De Ridder hoeven supporters zich komende zomer geen al te grote zorgen te maken over hun veiligheid. „Ik ben heus niet blind voor de situatie hier", zegt hij. „Natuurlijk is er criminali teit, maar dat gebeurt vaak onder ling, binnen de zwarte gemeen schap. Mijn ervaring is dat het nooit tegen toeristen of blanken is gericht. Mijn vrouw woont al 46 jaar in Zuid-Afrika en haar is nog nooit iets overkomen. En in 1996 is hier de World Cup rugby gehou den en daar is niks gebeurd. Trou wens rond de Confederations Cup is ook niks noemenswaardig ge beurd. Ik ga regelmatig de towns hips in om te flimen en mij is nog nooit iets overkomen. Ie kunt nooit iets garanderen, maar ik durf te zeggen dat de mensen met een gerust hart naar Zuid-Afrika kunnen komen." De Ridder: „Ik erger me een beet je aan al die negatieve verhalen en beelden. Er zijn hier journalisten op bezoek geweest en die weten na twee dagen al een bepaald beeld van het land te schetsen, zonder dat ze de daadwerkelijke verhoudingen kennen. Ik kan je vertellen dat de doorsnee Zuid-Afrikaan harstikke enthou siast is over het WK en maar wat graag wil laten zien hoe dit land in elkaar steekt. De integratie is een heikel punt in Nederland, maar wat dat betreft zouden de Neder landers hier hun licht eens moe- NYON Edwin van der Sar is door de Euro pese voetbalbond als enige Neder lander genomineerd voor het UE- FA-team van 2009. De 39-jarige doelman van Manches ter United heeft voor zijn positie concurrentie van Iker Casillas (Real Madrid), Victor Valdes (FC Barcelona), Julio Cesar (Internazio- nale) en Manuel Neurer (Schalke 04). Oud-Ajacied Thomas Vermaelen (Arsenal) staat op de shortlist van de centrale verdedigers. ten opsteken. Als er ergens sprake is van integratie, is het in Zuid-Afrika wel." Het WK voetbal heeft Zuid-Afrika de afgelopen periode in vuur en vlam gezet. In eerste instantie was er veel scepsis over de infrastruc tuur en de bouw van de stadions, maar een half jaar voor het begin van de strijd, ligt men op schema. „Het stadion in Durban is al geo- pend en in Kaapstad is het stadion ook zo goed als klaar. Het WK is voor Zuid-Afrika een geschenk uit de hemel. Alles is de afgelopen pe riode op de schop gegaan. Er zijn nieuwe wegen aangelegd, de vlieg velden zijn opgeknapt en uitge breid en de infrastructuur rond in ternet Is sterk verbeterd. Dit WK heeft zo'n enorme impact. Het zorgt voor een enorme boost." De Ridder: „En weet je wat ook zo mooi is...Het wemelt nu van aller lei sociale projecten. Er worden ve- r le initiatieven ontplooid, voor kin deren (www.bafanakids.org) en de armen. Het is dus niet alleen cham pagne drinken. Men wil graag ook iets doen aan de achterstand van de zwarte gemeenschap." De Ridder moest gisteravond de lo ting aan zich voorbij laten gaan in verband met drukke werkzaamhe den. „Maar ik neem alles op en kijk het later terug. Ik heb vooraf al wel gezien dat het speelschema knettergek in elkaar zit. Je vliegt je straks een slag in de rondte. De ene wedstrijd is in Johannesburg, de andere in Durban en de derde in Kaapstad. Dan praat je over af- standen van 1200 tot 1500 kilome ter." „Ik heb laatst een mailtje van Jan Baart uit Goes gekregen. Hij is ie mand die Oranje overal achterna reist. Hij wil er dus in Zuid-Afrika ook bij zijn en heeft gevraagd of ik hem een beetje wil helpen. Dat wil ik best, maar het is bijna niet te doen om alle wedstrijden te be zoeken. Volgens mij beseffen maar heel weinig mensen dat op dit mo- ment, maar ik weet zeker dat mor gen (zaterdag) de paniek uit breekt." „Ik vraag me af waarom de organi satie voor een dergelijke opzet heeft gekozen. Eigenlijk kan ik maar één reden bedenken en dat is om de vliegmaatschappij aan wat extra geld te helpen. South African Airways is een staatsbe drijf Er zullen ook van die Greyhound bussen ingezet wor den, maar die doen er 17 uur over en dus ben je helemaal gesloopt als je aankomt in een speelstad." voor video's van Hans de Ridder tik op YouTube hansderid in. LONDEN Kimi Raikkönen neemt volgend jaar in een Citroën C4 deel aan het wereldkampioenschap rallyrijden. De Franse autofabrikant meldde gisteren dat de 30-jarige Finse oud-wereldkampioen in de Formu le 1 een contract van één jaar te kent bij het tweede team. „Een nieuwe en fascinerende uitda ging", zei Raikkönen, die in 2007 de wereldtitel in de Formule 1 vero verde in een Ferrari. Hij verliet aan het einde van dit seizoen de Itali aanse renstal. ROME De Italiaanse fiscus heeft oud-wiel renner Paolo Bettini op de korrel. De voormalig wereld- en olym pisch kampioen zou voor 11 mil joen euro aan belastingen hebben ontdoken. Dat meldde de Italiaanse politie gis teren. Bettini kocht destijds een huis in belastingparadijs Monaco, maar bleef gewoon in Italië wonen. Hij ontweek daarmee het betalen van belasting aan de Italiaanse over heid. Onmiddellijk na de loting van het WK voetbal sprak aanvoerder Gio vanni van Bronckhorst van Neder land de hoop uit dat de stadions in Zuid-Afrika oranje zullen kleuren. „Veel Nederlandse supporters bete kenen voor ons een belangrijke steun." Van Bronckhorst sprak verder van een mooie poule. „Maar tegenstan ders als Denemarken, Japan en Ka meroen mogen we zeker niet on derschatten. Laten we nog niet te enthousiast zijn. Eerst maar eens zien dat we de groepsfase overle ven." Het sprak Van Bronckhorst ook aan dat hij enkele (oud-)ploeggenoten gaat tegenkomen. Bijvoorbeeld de Deen Jon Dahl Tomasson, met wie hij samenspeelt bij Feyenoord. „En met Eto'o van Kameroen heb ik een verleden bij Barcelona." Veel verder dan de eerste ronde wil Van Bronckhorst niet kijken. „Het is belangrijk om groepswin naar te worden." De bondscoach vindt dat Oranje in een 'gevaarlijke' groep zit. foto Kim Ludbrook/EPA -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59