Verzet tegen uitbreiding van Nisse zeeland 25 Plan woonzorgcomplex aan Biezelingsestraat ingrijpend aangepast WONINGBOUW Vrees aantasting landschap Enige travalje in groot Goes wacht op redding Zorgverzekeraar Alle aandacht zaterdag 5 december 2009 B door Raymond de Frel NISSE - De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) vindt dat het plan voor de uitbrei ding van Nisse landschappelijke en cultuurhistorische waarden aan tast. Op een inspraakavond over het plan om volgend jaar aan de Van der Poest Clementstraat en Aker- weg vier starterswoningen, twee twee-onder-eenkappers, twee hoekwoningen en vier vrijstaande huizen te bouwen, klonk vorige week nagenoeg geen onvertogen woord. De huizen worden alle maal gerealiseerd in een Zeeuwse boerenstijl. Al vijftig mensen toon den belangstelling. BZZB is op zich niet tegen nieuw bouw, maar pleit in een inspraak reactie op het voorontwerp-be stemmingsplan voor een kleinscha liger plan, dat binnen de huidige bebouwde kom blijft. „Wij vinden dat de nieuwbouw beperkt moet blijven tot maximaal zes starters woningen en één twee-on- der-een-kapwoning. Ook denken wij dat er gunstigere locaties zijn om te bouwen, zoals aan de Zwaakweg. Dat is trouwens ook door het provinciaal kwaliteits team, dat onderzoek deed naar de bouwkansen in Nisse, als een goe de en ruimere mogelijkheid aange duid", aldus BZZB-secretaris Maat je van der Stel. Het Akerwegje, uit de veertiende eeuw, wordt omgeven door een landschap van 'hollebollige wei den', dat wordt omgrensd door Zeeuwse hagen. Zo'n locatie vraagt om zorgvuldigheid en res pect, stelt de BZZB. De stichting stoort zich vooral aan de bouw van vrijstaande woningen, omdat die buiten de bebouwde kom zijn bedacht. Dat verstoort de authen tieke entree van het dorp. „Het plan voor de Van der Poest Cle mentstraat verstoort het nog onge schonden historische buitenge bied", meldt Van der Stel. 'S-HEER ARENDSKERKE - Hoewel ze vroeger overal moe ten hebben gestaan, is er in de héle gemeente Goes nog maar eentje, een travalje: zo'n houten constructie waarin een fors werkpaard kan worden beslagen. Het travalje aan de Vermetstraat in 's-Heer Arendskerke stamt uit de negentiende eeuw en is bij drie generaties van de familie Butler in gebruik geweest. De weduwe van de laatste smid, J. Butler, woont nog bij de oude smederij. Zij bevestigt wat de stichting Behoud de Zeeuwse Travaljes heeft aangekaart: het is hoog tijd dat het travalje van 's Heer Arendskerke wordt gerestau reerd, anders gaat het cultuurhistorische juweel verlo ren. De stichting heeft bij de gemeente Goes subsidie aangevraagd. Dat deed Butler 25 jaar geleden ook al eens, maar kreeg toen nul op het rekest. „Hij heeft het toen maar zelf gedaan", zegt zijn weduwe. „Al had het toen al geen zakelijk belang meer. De werkpaarden wa ren nagenoeg verdwenen en voor rijpaarden gingen de hoefsmeden aan huis." Een degelijk reddingsplan voor het travalje is inmiddels ingediend bij de gemeente Goes, die heeft laten weten er welwillend naar te zullen kijken. foto Willem Mieras door Luc Oggel KAPELLE - Het plan voor een woon zorgcomplex aan de Biezeling sestraat 59 in Kapelle is op een aan tal punten ingrijpend gewijzigd. Dat hebben ontwikkelaar Marsaki en de gemeente besloten naar aan leiding van opmerkingen van de gemeenteraad en enkele bezwaar makers. Belangrijkste aanpassingen zijn dat aan de zijde van het Groene- woud de vierde bouwlaag vervalt, er geen fysiotherapiepraktijk meer in het gebouw komt en de stal lingsgarage onder het pand wordt geschrapt. Door het schrappen van de vierde bouwlaag zal het ge bouw niet meer zo massaal ogen, aldus wethouder Jon Herselman. In de plaats van de fysiotherapie praktijk komen er twee extra ap partementen. Herselman: „Sommi ge raadsleden vonden het niet zo handig om een praktijk in het ge bouw te vestigen, terwijl er een eindje verderop ook één zit." Groepspraktijk Fysio Kapelle, de fysiotherapiepraktijk die nu nog aan het Jagtlust zit, wilde eigenlijk naar het nieuwe complex. Op de huidige stek heeft de praktijk te weinig ruimte. Herselman: „We zullen met hen in gesprek gaan over een andere locatie." Ontwikkelaar Marsaki werkt in het plan samen met woningcorpo ratie RWS en de Stichting voor Re gionale Zorgverlening SVRZ. Het nieuwe gebouw komt op de plek van het voormalige verzorgingste huis De Toevlucht, dat zal worden gesloopt. Op maandag 11 januari is er in dorpshuis De Vroone een inloop avond voor omwonenden, waar de gewijzigde plannen ter inzage liggen. Die begint om 18.30 uur. De projectleider van Marsaki, de architect en een vertegenwoordi ger van de gemeente zullen aanwe zig zijn om vragen te beantwoor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55