'Isoleren is hard nodig' 'Laten we mensen nou niet 41D n nu u CPB aarzelt over opbrengst AOW-plan VERBOUWINGS OPRUIMING a I %S 1 ai 1 DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR tot 70% korting op alle meubelen ook op zondag geopend MARKT 1 DOMBURG 0118-581120 Moordenaar van 12-jarige Robiënna veroordeeld tot twintig jaar c@f peter van straaten VERPLICHTING Huiseigenaren en bedrijven worden verplicht hun tochtige panden van isolatie te voorzien. Zo luidt althans het plan van de PvdA. Vrijblijvendheid en subsidies werken niet voldoende. tf Het nieuwe energielabel zaterdag 5 december 2009 DEN HAAG - Na de Raad van State oordeelt ook het Centraal Planbu reau (CPB) kritisch over het kabi netsplan om de AOW-leeftijd te verhogen. De rekenmeesters van het Planbu reau vinden, net als de Raad van State, dat de pensioenleeftijd te laat omhoog gaat. Ook hebben maatregelen om mensen met zwa re beroepen te ontzien 'een nega tief effect' op de gewenste bespa ringen. De verhoging van de pensioenleef- AMSTERDAM - Wegens moord op de twaalfjarige Robiënna uit Am sterdam is de 49-jarige Shelwin R. gisteren veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf Robiënna overleed op 28 mei, in haar woning, nadat R. haar keel doorsneed met een stanleymes. Haar moeder zag het gebeuren en liep in een worsteling met haar ex-vriend zelf steekwonden op. De rechtbank spreekt van een 'gru welijke'daad. „Het weerzinwek kende van zijn handelwijze schuilt onder meer in het feit dat hij zich heeft afgereageerd op een weer loos en onschuldig kind van twaalf." Het motief moet volgens de rechters worden gezocht in zijn frustraties en emoties over het feit dat Robiënna's moeder de relatie had beëindigd en hem eerder die dag te kennen had gegeven dat hij het huis definitief moest verlaten. tijd zou volgens het CPB in princi pe de gewenste 4 miljard euro op leveren. Maar in een gisteren gepu bliceerde doorrekening van het Planbureau zijn de rekenmeesters kritisch over het plan om in 2020 te beginnen met het verhogen van de AOW-leeftijd van 65 naar 66 en in 2025 naar 67 jaar. 'Een betekenisvolle eerste stap' zou uiterlijk in 2015 gezet moeten worden om te voorkomen dat een nieuw kabinet de plannen later nog ongedaan kan maken. door Jan Trommelen Het is uit met de vrijblij vendheid. Wie zijn tochtende gebouw niet uit zichzelf isoleert, wordt gedwongen. Bedrijven die in een energieslurpend gebouw zit ten, krijgen vanaf 2015 geen ver gunning meer. En ook voor de 200.000 particulieren met een onzuinig huis is er een stok achter de deur. Ze mogen hun huis pas verkopen, als ze eerst isoleren. Tweede Kamerlid Die- derik Samsom (PvdA) krijgt steun voor dit voorstel van een krappe meerderheid in de Kamer. Is dit nu wel nodig, het grootste deel van de Nederlandse woningen is toch al redelijk geïsoleerd? Samsom: „Dat klopt. De grootste klapper is dan ook te maken bij be drijfspanden, veel kantoren zijn slecht geïsoleerd. Bijvoorbeeld bij advocatenkantoren, daar spelen de stookkosten doorgaans geen enke le rol in de bedrijfsvoering. Maar er zijn ook nog veel huurwonin gen waar de eigenaar niets doet. Hier in Leiden zie ik studentenhui zen, die zijn zo slecht geïsoleerd, daar kunnen ze net zo goed de ra men openzetten. Zo'n 200.000 wo ningen hebben het allerslechtste energielabel, G, en nog een mil joen het label F. Daar moet de iso latieplicht in 2020 gaan gelden. Die stok achter de deur is hard no dig, want de vrijwilligheid zet geen zoden aan de dijk." De Vereniging Eigen Huis (VEH) is tegen de verplichting om eerst te moeten isoleren, voordat het huis kan worden verkocht, want de koper van zo'n oud huis gaat toch slopen en verbouwen. „De VEH zoekt spijkers op laag wa ter. Natuurlijk kan de verkoper die isolatieplicht ook overdragen op de koper, tegen een vergoeding." Woningisolatie is binnen vijfjaar te rug te verdienen. Waarom doen men sen het dan niet? „De investering is hoog." Wie gaat dit controleren, de isolatie- politie? „Nee, we hoeven hier niets inge wikkelds voor op te tuigen. De me ting voor het energielabel moet so wieso gebeuren voordat een huis verkocht mag worden. Dat staat ge registreerd bij het kadaster. En we gaan geen mensen uit hun huis ja gen. Wie in een onzuinig huis zit, kan er gewoon blijven wonen." fa - Met isolatie is nog veel te winnen. Diederik Samsom Vanaf 1 januari 2010 wordt er een nieuw energielabel voor wonin gen ingevoerd. Dit label laat, duide lijker dan het oude, zien dat de la- belklasse (A tot en met G) alleen gebruikt kan worden om huizen van hetzelfde type met elkaar te vergelijken. Bij het nieuwe label ligt het accent meer op energiebesparende maatregelen en is het energiever bruik gesplitst in elektriciteit, gas en/of warmte. Ook is de bepalings methodiek verbeterd. 9 Het energielabel is verplicht. Eige naars moeten het label bij verkoop van hun huis overhandigen, tenzij de koper het niet hoeft. Onder meer huizen jonger dan tien jaar, monumenten, industriële gebou wen en kerken en moskeeën heb ben geen labelplicht. Er staat geen straf op het niet ver strekken van een energielabel, maar sanctie- en handhaving wor den wel door het ministerie van Vrom onderzocht. Behalve hoe zuinig de woning is, staat ook het standaard energie gebruik voor de woning op het energielabel. Dat is de energie die nodig is voor verwarming, verlich ting en ventilatie van het huis. Dit wordt uitgedrukt in megajoules. Met dit getal kun je verschillende type woningen wél met elkaar ver gelijken: een rijtjeshuis en een vrij staande woning kunnen allebei het label A hebben, maar het energie gebruik zal bij een vrijstaande wo ning groter zijn dan bij een rijtjes huis. Het energielabel is maximaal tien jaar geldig en kost gemiddeld 200 euro. Makelaars zijn niet verplicht het energielabel te vermelden. we po&N gIJ ons l&ClCifï. NIET SIN 7ERC±AAS f DEN HAAG - Een onzinnig plan, zo vinden niet alleen de Vereniging Eigen Huis en de NVM-malcelaars. Ook de Kamerfracties van de PVV, WD en CDA zijn fel gekant tegen het plan van Samsom om huiseige naren en bedrijven te verplichten hun oude tochtige panden te isole ren. Iedereen is op zich wel voor ener- giebesparing, maar vooral die ver plichting valt bij de tegenstanders in het verkeerde keelegat. „Waar om sanctioneren? Stimuleren werkt veel beter. Dat geldt voor de opvoeding van je kinderen. Maar dat geldt hier ook", is de reactie van de NVM-makelaars. De VVD reageert soortgelijk: „Wij houden niet van verbieden en be dreigen." Kamerlid Brigitte van der Burg vindt dit weer een ty pisch voorbeeld van betutteling door de overheid. „Er zijn tal van positieve stimuleringsmaatregelen voor het isoleren van huizen waar burgers van kunnen profiteren. Dat werkt veel beter." Toch steunt een meerderheid in de Tweede Kamer het voorstel van PvdA'er Diederik Samsom om oude tochtige huizen eerst te isole ren en dan pas in de verkoop te doen. Minister Cramer heeft al la ten weten dat zij de maatregel se rieus zal bekijken. Zij sluit verplich tende maatregelen niet uit. De Vereniging Eigen Huis vindt het PvdA-voorstel niet slim. „Dit betreft oude, vooroorlogse wonin gen. Als die verkocht worden, gaat de nieuwe eigenaar flink verbou wen. Dan is het zonde om eerst de oude eigenaar te verplichten te iso leren, waarna de koper weer gaat slopen", aldus woordvoerder Hans Andre de la Porte! Hij ziet de noodzaak van de ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4