'Herten veranderen, net als mensen' barman zeeland25 moet toch zitten Musea in Goes en Kapelle krijgen jaar respijt van Borsele MANTELING Populatie moet binnen de perken blijven zaterdag 5 december 2009 S Hun voorouders liepen ooit in een hertenkampje op de buitenplaats Zeeduin. Grazen op stand was dat. Nu leeft het damhert in de hele Manteling. door Annemarie Zevenbergen Ondanks de oorlog werd in de donkere ok toberdagen van '44 toch gedacht aan het welzijn van dieren. Dus werden na de inundatie van Walcheren de hekken van het hertenkamp bij buitenplaats Zeeduin opengezet om de beesten te redden van een gewisse verdrinkingsdood. Dat groepje, van zo'n tien tot vijf tien stuks, vormde de basis van de huidige damhertenpopulatie in het natuurgebied De Manteling. Die populatie moet echter binnen de perken blijven, letterlijk en fi guurlijk. Vandaar dat de provincie popula- tiebeheer nastreeft. De Fauna Be heer Eenheid Zeeland voert dat uit. Dat betekent afschot van over tollige dieren, zowel binnen het na tuurgebied als erbuiten. In De Manteling leven ook reeën, die verdreven zouden worden als Damherten in De Manteling. er te veel damherten zijn. Verkeers veiligheid, landbouwschade en overlast voor omwonenden zijn andere overwegingen. Tuinen zijn geliefd bij het damhert, zelfs rozen keurig thuis, in het natuurgebied. Lo Polvliet, voorzitter van de Hoef diercommissie Walcheren en Schouwen, kent de populatie in het gebied goed. Hij loopt dage lijks door De Manteling. „De groep bleef door de jaren heen re delijk binnen de perken. Maar toen de jachtwet in 1998 van kracht werd, groeide de populatie explosief Een damhert heeft; na melijk een zeer groot reproductief vermogen. Een groep groeit gemid deld 30 tot 35 procent per jaar." De groep herten moet ook een evenwichtige leeftijdsopbouw heb ben. Volgens Lo Polvliet kan een ken ner de leeftijd van een dier opma ken uit de bouw en, alleen bij het mannetje, het gewei. „Een wat oudere bok heeft een buikje en hangt aan de voorkant iets meer in. Je kunt het niet op een dag nauwkeurig zeggen, maar je zit er nooit jaren naast. Herten verande ren ook als ze ouder worden, net als mensen. Dus dat is herkenbaar. Zeker voor een jager met kennis van zaken." Lo Polvliet ziet de herten vrijwel dagelijks, dus hij weet ongeveer wel waar ze te vinden zijn. „In de bronstperiode bijvoorbeeld is het makkelijk. De bokken komen dan naar een bepaalde bronsplek en daar trekken de vrouwtjes dan ook naar toe." DEN HAAG - Een tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelde Zie- rikzeese barman (22) van Feestcafé De Zoom in Renesse moet zijn straf gewoon uitzitten. De Middelburgse rechtbank had de man veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf omdat hij in de uitgaansbadplaats Renesse de onderkaak van een bezoeker had gebroken. Twee weken geleden vroeg hij in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag of de straf kon wor den omgezet in een werkstraf De barman deelde de rechtse direc te volgens eigen zeggen uit omdat de bezoeker aan het klieren was. De Zierikzeeënaar vertelde het hof dat hij momenteel wordt behan deld voor zijn agressie, op vrijwilli ge basis. Ook had hij het slachtoffer al dui zend euro overgemaakt, zo bleek uit een reipi. Maar de aanklaagster bij het hof had zich tegen een mildere straf verzet omdat de barman al twee maal eerder voor geweldsdelicten was veroordeeld. Het hof besliste gisteren conform de eis van het Openbaar Ministe rie. foto Chiel Jacobusse staan op het menu. Het is de be doeling dat het damhert in De Manteling blijft en niet gaat uit- zwerven. Dat geldt met name voor de bokken, hindes blijven meestal f: rij". door Raymond de Frel HEINKENSZAND - Historisch Mu seum De Bevelander» in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle krijgen van de gemeente Borsele nog een jaar respijt om orde op za ken te stellen. De verschillende fracties willen de stekker er nu nog niet uittrekken. Voldoet het bestuur en de directie volgend jaar december nog niet aan een aantal eisen, dan stapt Bor sele per 1 januari 2011 alsnog uit de gemeenschappelijke regeling Mu seum Zuid- en Noord-Beveland. Zo moet de bestuursopzet dan zijn omgezet in een stichtings vorm, zodat het eenvoudiger is om subsidiegeld binnen te halen. Dat traject is inmiddels ingezet. Ook moet er samenwerking worden ge zocht met het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp en de Stoomtrein Goes-Borsele. Het Borselse college wilde uit de gemeenschappelijke regeling (met Goes, Kapelle en Noord-Beveland) stappen, omdat de kosten voor het Historisch Museum en Fruitteelt museum in Kapelle jaarlijks stij gen en de musea te weinig vooruit gang boeken. Museumvoorzitter Joost Adriaanse verwacht dat aan de meeste voor waarden kan worden voldaan. „Wij hebben al sinds 2006 de in tentie om een stichting te vormen, maar dat traject werd opgeschort in verband met het inwerken van een nieuwe directeur. Met het Be vrijdingsmuseum zijn ook al ge sprekken gevoerd, maar dat wilde nog even wachten tot het volledig was ingericht. De Stoomtrein richt zich op een ander soort toeristen. Samenwerking, bijvoorbeeld in de vorm van arrangementen, is moge lijk. Maar of de Stoomtrein ook in de nieuwe stichting thuishoort, vraag ik mij af"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41