zeeland 13 over het dak lopen? Het grote geheim hoort bij de magie Isoleren commentaar Kees van Beveren gedeputeerde BoekmTzomer 2010 en prof zaterdag 5 december 2009 Zo oud denkt Marit Vollenberg (7) dat Sin terklaas is. 'Ik zou het lekker aan het kind zelf overlaten. Je merkt wel wanneer de twijfel binnensluipt en ze een beetje gaan zoeken naar antwoorden' Tischa Neve, kinderpsycholoog en opvoedkundige én een oorlogsvliegtuig in mijn schoen. Die heb ik al helemaal in elkaar gezet. Ik stop altijd een wor tel in mijn schoen voor het paard, 's Ochtends zat er een briefje in mijn schoen: 'Amerigo heeft er heerlijk van gesmuld', stond erop. Mijn schoen staat altijd bij de voor deur. Wij hebben geen schoor steen, dus Sinterklaas propt de ca deautjes door onze brievenbus." Raquel van de Ven (8) uit groep vier kreeg gisterochtend een ca deau van de sint, terwijl ze niet Raquel van de Ven (8): „Oma zit op de hobbyclub. Daar heeft ze tegen Sinterklaas ge zegd dat we bij haar thuis zijn." eens haar schoen gezet had. „Het lag er gewoon in eens! Het was een fototoestel met hele mooie lichtjes. Ik weet ook niet hoe Sin terklaas wist dat ik dat wilde heb ben", zegt ze. „Op pakjesavond komt Sinterklaas bij mijn oma." Hoe Sinterklaas dan weet dat ze niet thuis is? „Oma zit op'de hobbyclub. Daar heeft ze tegen Sin terklaas gezegd dat we bij haar thuis zijn. Sinterklaas legt de ca deautjes altijd in de kofferbak van de auto." Maar hoe kan Sinterklaas dan op één avond cadeaus breng en bij alle kinderen? „Hij heeft ge woon héél veel pieten die 'm hel pen", denkt Raquel. Volgens haar klasgenootje Marit Vollenberg (8) bestaan er ook hulpsinterklazen. „Sinterklaas heeft hulp nodig, om dat hij al zo oud is. Ik denk dat hij tweehonderd is!" Hoe dat kan? „Omdat Sinterklaas gewoon een heel bijzonder iemand is." De Sinterklaas die in de klas Chris Carpentier (6): „Wij heb ben geen schoorsteen, dus Sin terklaas propt de cadeautjes door onze brievenbus." kwam, was een hulpsinterklaas, be weert Marit. „Ik weet namelijk pre cies hoe de échte Sinterklaas eruit ziet. Dat zie ik elke dag in het Sinter klaasjournaal op te levisie. Op de mij ter van de echte Sinterklaas staan rondjes en zijn baard is veel langer. Bij de intocht in Middelburg was wel de échte sinter klaas", weet Marit zeker. „Dat zag ik aan z'n mijter." In groep vier twij felt een gedeelte van de kinderen of Sinterklaas wel echt bestaat, weet lerares Henny Reekers. „Vanochtend hoorde ik twee jongens tegen elkaar zeggen: 'wie zouden die pieten zijn?' Maar daar hoefje bijna niks over te zeg gen tegen de kinderen. Je knip oogt eens of zegt 'sssst'. Dat is ge noeg. Ze hebben van hun ouders gehoord dat het een geheimpje is. Daar houden ze zich aan. Ze vin den het een heel leuk spelletje." In groep 5 is het vaak afgelopen met het 'grote geheim', weet Ree kers. „Dan hoor je niet meer in Sinterklaas te geloven. Maar dat hoeven we niet eens te zeggen. We leren de kinderen breder naar de wereld te kijken. We laten ze bijvoorbeeld uitrekenen hoe lang je erover doet om naar Amster dam te reizen. Ze zijn niet gek. Ze moeten alleen even de bevestiging krijgen. Ik vind dat kinderen van hun opvoeders op aan moeten kunnen. Kleine kinderen leven deels in een fantasiewereld, maar bij oudere kinderen werkt dat an ders. Ze moeten weten dat wat de juffrouw zegt waarheid is." Marit Vollenberg (7): „Sinterklaas heeft hulp nodig, omdat hij al zo oud is. Ik denk dat hij tweehonderd is!" door Marcel Modde Tot een jaar of acht is het voor kinderen volstrekt nor maal dat kikkers verande ren in prinsen, dieren kunnen pra ten en Sinterklaas met zijn paard over de daken galoppeert. Zijn gro te geheim hoort bij het ouder wor den. Het moment waarop een kind niet meer gelooft in de Sint, is heel individueel, zegt de Amster damse kinderpsycholoog en op- voedcoach Tischa Neve. Ze is on der meer bekend van het ouderma gazine J/M en het televisiepro gramma Schatjes. Ouders moeten de ontrafeling van die magie niet opleggen, vindt Neve. „Dus vooral niet zeggen, je zit in groep zoveel, dus nu moet het maar eens afgelo pen zijn met die onzin. Wat dat wordt een enorme teleurstelling. Ik zou het lekker aan het kind zelf overlaten. ]e merkt wel wanneer de twijfel binnensluipt en ze een beetje gaan zoeken naar antwoor den. Wanneer je kind thuiskomt met het verhaal dat het buurjonge tje heeft gezegd dat Sinterklaas niet bestaat, denk je als ouder: help! Het beste wat je dan volgens mij kunt doen, is een wedervraag stellen. Wat denk je zelf? Wan neer ze reageren met 'ja, want ik krijg toch allerlei cadeautjes', laat je het gewoon nog even zitten. Een beetje belazerd voelen sommi gen zich wel zodra ze het écht ont dekken. Maar het allerbelangrijk ste vinden ze ook dan toch dat die cadeautjes doorgaan. Wat vooral helpt, is kinderen vervolgens deel genoot te maken van het grote ge heim. Laat ze helpen bij het ma ken van surprises, met het kopen van de cadeaus. Dan komt er iets voor in de plaats. Vanaf dat mo ment horen ze bij 'de groten' en niet meer bij die kleintjes die nog in sprookjes geloven." Diederik Samsom is een beetje te enthou siast bezig. Het Tweede Kamerlid van de Partij van de Arbeid wil een goede isolatie van wonin gen en bedrijfspanden afdwin gen met het belemmeren van de verkoop of via het weigeren van vergunningen. De drift van Samsom is sympathiek, want het terugdringen van het ener gieverbruik is hard nodig. Maar zijn aanpak is ongelukkig. Samsoms partijgenote minister Jacqueline Cramer van Milieu reageerde gisteren nogal voor zichtig. Dat zal te maken heb ben met haar ervaring met het energielabel. De invoering van dat buitengewoon nuttige keur merk loopt in het honderd om dat veel huiseigenaren zich het label niet laten opdringen. In 2010 volgt een nieuwe poging om het energielabel toch nog hard te maken. Dwang werkt dus slecht. Dat zou ook Samsom moeten we ten. Al tijdens de energiecrisis van 1973 onder het kabinet-Den Uyl zag de toenmalige minister van Economische Zaken Ruud Lubbers in, dat het verstandiger is de mensen slechts te vragen om de gordijnen een uurtje eer der dicht te doen. Samsom moet op zoek naar een subtiele benadering waarbij niet meteen de vraag rijst hoe ver de overheid zich met het ei gendom en het gedrag van haar burgers mag bemoeien. essmass^mssseBB middelburg - Kees van Beveren wordt de nieuwe CDA-gedeputeer- de van Zeeland. Hij volgt Toine Poppelaars op, die onlangs is be noemd als dijkgraaf van het Water schap Scheldestromen. Van Beveren is sinds 2003 voorzit ter van de CDA-Statenfractie. Die zelfde fractie heeft donderdag una niem besloten om hem voor te dragen als gedeputeerde. Van Beveren stopt als directeur van de Kredietbank Walcheren. Directeur ]an Helmond van de So ciale Dienst Walcheren volgt hem op. Een logische stap omdat de or ganisaties verregaand samenwer ken. .v. Geldig t/m 31 december 2009 Bovenop de allerhoogste vroegboékkortingen tot wé! 350,- Kijk op www.pzc.nl/foto voor hon derden lezersfoto's. www.pzc.mobi PZC-nieuws op je mobiel Berichten op de website van de PZC bekijken waar je ook bent? Ga naar www.pzc.mobi WEBLOCS Kijk op www.pzc.nl/blogs voor weblogs over wielrennen, hardlopen, Indonesië, voetbalcijfers, politiek. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl I Vind jij het leuk om video's te maken en te monteren of heb je een vlotte pen en ben je altijd op zoek naar uitdagingen? Dan is de PZC op zoek naar jou! Voor een project is de PZC op zoek naar jonge mensen, die aan de slag willen op onze nieuwe jongerensite. Eentje I voor en door jongeren, een vrijplaats op het internet. Je wordt begeleid door ervaren journalisten die je wegwijs zullen maken in het journalistieke speelveld. Voor de werkzaamheden wordt mét betaald, maar daarentegen is het een mooie kans om kennis te maken met de journalistiek. Ben jij tussen de 16 en 27 en lijkt het je een uitdaging om samen met een grote groep enthousiaste jongeren naar nieuws te speuren en video's te maken? Stuur dan een e-mail met een korte motivering naar Maurice Steketee: m.steketee@pzc.nl Ervaring is geen vereiste, nieuwsgierigheid wel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3