vooruit op belofte van inpassing zeelandI 23 Foefjes om plek met kassen te verfraaien Aanpassingen nodig voor veilige waterjump Inbraak in bedrijfspand Renesse Inbraak in auto zaterdag 5 december 2009 lo willen we de aanleg en het beheer waarborgen' 'We willen laten zien dat we het anders gaan doen' door Esme Soesman Presentatie zus, rondleiding zo. Nog voor er ook maar een tomaat, paprika of au bergine meer in de kassen bij Sirjansland groeit, hebben de glastuinbouwers van Sir United zich al het vuur uit de sloffen gelo pen om bekendheid aan hun uit breidingsplannen te geven. Woensdag 9 december volgt een eerste concrete actie. Die dag plan ten de glastuinders samen met leerlingen van de basisschool Sir jansland een stuk of-20 jonge bo men. Voorafgaand daaraan sluit Sir United een convenant met de plaatselijke dorpsraad. Niet dat er al groen licht voor uit voering van de plannen is gege ven. „We hebben absoluut nog geen zekerheid dat het doorgaat, maar we willen toch alvast wat doen", zegt Dick van Noord van Sir United, de club waarin de tuin ders zich verenigd hebben. „Zo kunnen we laten zien dat we het echt anders gaan doen." De vijf tuinders ten zuidoosten van Sirjansland (Van Noord, Meer Camp, Droppert, De Grevelingen en Van Duijn) willen gezamenlijk met ongeveer 25 procent groeien. Het kassenoppervlak breidt vol gens de plannen uit van 40 tot 51,5 hectare. Hoe omvangrijk dat ook lijkt, in de praktijk zal het waar schijnlijk - dat is althans de bedoe ling - anders worden ervaren. Het nieuwe glas wordt binnen de huidige grenzen van het met glas gevulde gebied gebouwd. Dat is mogelijk door de ruimte tussen de kassen - grofweg gelegen aan de Noord Hogeweg, Ringweg en Bre- deweg - optimaal te benutten. Le- geeft de ondernemer aan. Evenals goed overleg met de dorpsraad, ge meente Schouwen-Duiveland, pro vincie Zeeland en andere betrok ken instanties. Meerdere malen hebben de tuin ders hun plannen toegelicht. Scep tici werden nog eens een keer extra uitgenodigd om een kijkje te komen nemen. Het plan is twee weken geleden zelfs aan de Vereniging Stad en Lande gepresenteerd. Stad en Lan de verzet zich, via een procedure 'Er zit ook oud zeer. Dan moet je er wat harder aan trekken' tuinder Dick van Noord ge, nu in feite nutteloze ruimten worden opgevuld. Een varkensstal tussen twee andere kassen komt te vervallen. Er is eigenlijk geen sprake van uit breiding maar van inbreiding, be vestigt Van Noord. Het totale plan wordt bovendien landschappelijk ingepast, met groensingels, flinke waterpartijen en grondsculpturen. Ook is in een wandelpad voor dorpsbewoners voorzien. Instem ming van die dorpsbewoners is voor Sir United van groot belang, bij de Raad van State, tegen de in de uitbreidingsplannen voorziene hoogte van de bouwwerken. Ge pleit wordt in de plannen voor een verhoging van de maximaal toegestane goothoogte tot 9 meter en nokhoogte tot 11 meter, om de juiste klimatologische omstandig heden te kunnen creëren. Ook is het de bedoeling warmtebuffers bij de kassen te plaatsen tot een maximale bouwhoogte van 12 me ter. Daarin wordt het hete water opgeslagen dat vrijkomt bij de elek triciteitsproductie. Van Noord over de inspanningen van Sir Uni ted om die plannen toe te lichten: „Het is niet meer zoals vroeger. De samenleving is veranderd. Mensen willen meer betrokkenheid. En er zit ook oud zeer. Dan moet je er wel wat harder aan trekken." De glastuinder doelt op beloften die in het verleden zijn gemaakt om uitbreiding van het glas 'land schappelijk in te passen'. In de praktijk zijn die beloften nooit na gekomen. Sir United plukt daar nu de wrange vruchten van. De Sirse boomplantochtend vol gende week moet wat van het res terende wantrouwen wegnemen. „We willen ons goede gedrag to nen door nu al met inpassen te be ginnen", zoals Van Noord het zegt. Maar ook het convenant dat tuinders en dorpsraad samen slui ten, is gewijd aan de belofte van landschappelijke inpassing. „Zo willen we de aanleg en het beheer waarborgen." De kinderen planten om 11.15 uur bomen aan de Noord Hogeweg en Bredeweg. Het gaat om de groe pen 6,7 en 8. Daarvoor wordt bij kwekerij Meer Camp het conve nant getekend. In samenwerking met ZLTO is een eerste plan voor landschap pelijke inpassing opgesteld. Bosch Slabbers Landschapsarchi tecten Middelburg heeft zich ver volgens over de materie gebogen. „Bosch Slabbers heeft de puntjes op de i gezet. Landschapsarchitec ten hebben van die foefjes waar mee je een gebied mooier kunt maken", licht Dick van Noord toe. Zo wordt bijvoorbeeld gestreefd naar een bepaalde symmetrie. Zo wel de entree aan de Noord Hoge weg als aan de Ringweg wordt voorzien van een 'gestileerd grond- lichaam' waarin watertanks zijn opgenomen. Grondsculpturen, legt de kassen- man de opzet nader uit. De zwarte bassins die normaal gesproken zijn te zien worden grotendeels RENESSE - Inbrekers hebben tussen donderdagavond 18.00 uur en vrij dagochtend 07.00 uur hun slag ge slagen in een bedrijfspand. Uit het pand op bedrijventerrein Duinzoom is gereedschap met on bekende waarde weggenomen. De dieven zijn binnengekomen door een raam open te breken. Het tota le schadebedrag is onbekend. HAAR VAN BOVEN Oiittala TEEMA STARTSET 4 platte borden 0 26 cm, 4 platte borden 0 21 cm, 4 diepe borden 0 21 cm, 4 schaaltjes 015 cm ZIJ VAN BE van 251,20 voor €199,00 orraad strek!. met grond - waarop knotwilgen worden geplant - bedekt. Die ont nemen meteen ook weer wat zicht op de kassen. Veel waarde wordt daarnaast aan waterpartijen gehecht. Watergan gen worden verbreed en van na tuurvriendelijke oevers voorzien. Ook worden diverse waterpartijen afgegraven. Kleureenheid in warm tebuffers, singelbeplanting en een wandelpad maken het plaatje com pleet. Volgens Van Noord is uitbreiding hard nodig om als sector toekomst perspectief te hebben. „Heb je geen toekomst, dan krijg je hier straks een verpauperd gebied. Dat is niet goed. Uitbreiding is nodig. Maar als je daar dan ook nog wat moois van kan maken, waarom niet?" door David Duijnmayer BROUWERSDAM - Om de water- jump bij surf- en zeilcentrum Brouwersdam aan alle veiligheids eisen te laten voldoen, worden de ze maand de nodige aanpassingen aan de springschans uitgevoerd. Dat betekent dat de totale kosten voor het plaatsen van de schans hoger uitvallen dan oorspronkelijk geraamd was. Het gaat om extra kosten 'in de orde van grootte van 10.000 euro', volgens Groenservice Zuid-Holland (GZH), die de repa raties uitvoert. Die kosten zijn voor rekening van Natuur- en recreatieschap Grevelin- BBBHI B B Z3%s<iZ>\ gen, waar ook de gemeente Schou wen-Duiveland en provincie Zee land in vertegenwoordigd zijn. De waterjump moet voldoen aan de wettelijke veiligheidseisen voor attractie- en speeltoestellen. De keuring, bij de opening in mei, wees uit dat daarvoor nog aanpas singen nodig waren. Volgens Pieternel van der Linde van Surf- en Zeilcentrum Brou wersdam was de jump te steil, waardoor het voor beginners iets te risicovol was. Ook moet er een hekwerk aan de zijkant komen, zo dat kinderen er niet opklimmen. De waterjump moet 1 januari weer gebruiksklaar zijn. RENESSE - In een auto die stond ge parkeerd aan de Jan van Renesse- weg in Renesse is vrijdagmiddag ingebroken. De eigenaar had om 14.00 uur de auto afgesloten achtergelaten op het parkeerterrein. Toen hij een kwartier later terug kwam, zag hij dat er was ingebroken. Een ruit was vernield en uit de auto was een tas weggenomen met persoon lijke spullen. I AGUAR Uw Regionaal Jaguar Centrum BOGAERS JAGUAR GOES ANTHONY FOKKERSTRAAT 77 4462 ES GOES T. 0113 - 271 817 www.bogaers-jaguar nl Felix Binicewicz, Donja Odijk bron Sir United foto's Sir United/ANP huidige kassencomplex in Sirjansland, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39