een creatieve oase of een spookstad? 23 Sponselee voelt zich nog verbonden met Hulst Terneuzen op tijd klaar met vergunningen Jurry Terneuzen b.v. m Axel heeft primeur kerstmarkten zaterdag 5 december 2009 „Laat de lege panden gebruiken door creatieve mensen. Maak van dat Stationskwartier een levendige, bazaarachtige omgeving." uksponseiee „Laat de Buutreedners daar hun oefenavonden houden of begin er onder begeleiding een brommer- en scooterwerkplaats", Luk spomeice door Harold de Puysseleijr Creatieve oase of spook stad. Dat laatste toe komstbeeld is een ge vaar dat voor Hulst op de loer ligt als niet snel wordt ingegrepen tegen leeg stand en verpaupering in het stad je. Oud-inwoner en regelmatige be zoeker Luk Sponselee (49) lucht er zijn hart over in een brief aan het gemeentebestuur. Bovendien draagt hij daarin oplossingen aan, die voortkomen uit de ervaringen met zijn kunstcollectief Zesde Ko- lonne in Eindhoven. „De afgelopen twintig jaar zie ik niet echt vooruitgang in de toeris tische ontwikkeling van Hulst. Neem nu De Statie, waarvan de len al jaren staan te verpauperen, terwijl het toch de entree van de vestingstad is. Lege panden staan er te wachten tot een projectont wikkelaar daar nieuwbouw gaat plegen, maar ik kan je verzekeren dat dat nog jaren gaat duren. We zijn namelijk nog lang niet uit de economische crisis. Integendeel, die begint pas. Het wordt nog veel erger." Sponselee stelt het gemeentebe stuur daarom voor er ernstig over na te denken om leegstaande pan den zoals hotel-restaurant Reynae- rtshof op de kop van de Statie (in ieder geval voorlopig) een tweede leven te geven. De constructie die hij in gedach ten heeft, heeft veel weg van het initiatief voor het Kunstkwartier dat sinds een jaar gestalte krijgt in lege panden in de omgeving van de basiliek. Daar maken beginnende kunste naars en ambachtslieden tegen aantrekkelijke voorwaarden (bruik leen) gebruik van deze gebouwen. zaarachtige omgeving, zodat de toerist Hulst binnen komt rijden en gelijk denkt; 'ja, in Hulst ge beurt wat'. Geef deze gebouwen daarom per direct terug aan de stad. Laat een beginnende winke lier er zijn winkel opbouwen. Laat jonge moeders met initiatieven ko men om er een creche te begin nen. Laat de Buutreedners daar hun oefenavonden houden. Laat een groep jongeren er hun hang plek maken, of begin er onder be geleiding en brommer- en scooter werkplaats", brainstormt Sponse lee er enthousiast op los. Liefst zou hij zien dat de projectontwik- „Geef deze gebouwen daarom per direct terug aan de stad." Luk Sponselee „Oude gebouwen zijn misschien versleten voor het gebruik waar voor ze ooit zijn gebouwd, maar kunnen met gemak een tweede - of zelfs derde leven krijgen. Laat de leegstaande panden aan de Sta tie gebruiken door creatieve men sen. Niet alleen kunstenaars en ate liers, maar ook door actieve bewo ners uit groot Hulst. Maak van dat Stationskwartier een levendige, ba- kelaar die de drie lege panden in handen heeft tot inkeer komt en kiest voor renovatie in plaats van sloop en nieuwbouw. De oud-Hul- stenaar heeft daarbij een construc tie voor ogen met een gradueel op lopende huur om het gebruik van de lege panden te stimuleren. „Eerst geef je ze in bruikleen, maar na anderhalfjaar laat je vijf tig procent van de huurprijs beta len. Na drie jaar moet de volledige huur worden betaald, die in de ja ren daarna verder oploopt gekop peld aan de omzet, want de huur schuld die in het verleden is opge bouwd moet immers wel afgelost worden." Sponselee hoopt met zijn brief aan het gemeentebestuur het pro ces in, gang te zetten. „Ik heb in Ne derland, maar ook in het buiten land gezien dat deze methode werkt", zegt hij. „Ik wil niet de bet weter uithangen en wil er zelfs wel in bemiddelen om samen op deze manier aan de slag te gaan. Mits de gemeente en de project ontwikkelaar dat zien zitten, uiter aard. Aan de Statie kan Hulst zich profileren als een creatieve oase in de meest'Vlaamse stad van Neder land." Belangrijk ook is samenwer king, vindt Sponselee. Hij denkt in dat opzicht aan de Verbeke Foun dation in Stekene. Daar is een kunstverzamelaar een museum be gonnen dat inmiddels internatio nale bekendheid geniet. „We gaan eerst naar het museum en dan naar de binnenstad van Hulst om een pint te vatten en ons culinair en cultureel te laten verrassen", schetst hij. door Harold de Puysseleijr ANTWERPEN - Luk Sponselee (49) is al sinds zijn achttiende jaar weg uit zijn geboorteplaats Hulst, maar hij komt er nog steeds regelmatig omdat zijn ouders er wonen. „Voor mijn werk is het onlogisch om hier te wonen. Ik woon sinds een aantal jaren in Antwerpen, na lang in Eindhoven te hebben ge woond, maar daar werk ik nog steeds. Ik voel me echter ook nog steeds verbonden met Hulst." Van origine is Sponselee filmma ker, maar de laatste jaren houdt hij zich met zijn kunstcollectief Zesde Kolonne als 'kwartiermaker' en or ganisator van culturele projecten bezig met de herontwikkeling van gebouwen. „Wij zitten met onze stichting in een voormalige autoga rage in de Eindhovense slaapwijk Vaartbroek, die aan zijn vierde le ven bezig is. Ooit heeft het pand ook nog dienstgedaan als postkan toor en sanitairwinkel. Momenteel is het een verzamelgebouw waar sport, kunst, vormgeving, muziek, dans en cultuur bij elkaar komen." Sponselee houdt zich verder bezig met internettelevisie en lokale tele visie in Eindhoven, waar hij ver der een galerie voor beginnende kunstenaars runt. „Nu ben ik ook in Antwerpen be zig kunstenaars neer te zetten en van daaruit was het een kleine sprong om eens te kijken wat er in Hulst allemaal mogelijk is", ver klaart hij zijn brief aan het ge meentebestuur van Hulst. Die gaat over de leegstand aan de Hulster Statie. projektinrichting, kantoormeubilair Mr. F.J. Haarmanweg 46, 4538 AS Terneuzen Tel. (0115)69 59 51 Fax (0115) 69 59 53 Homepage www.jurry.nl E-mail info@jurry.nl door Frank van Cooten AXEL - Axel heeft donderdag 10 december de primeur van de eerste kerst markt. Vanaf 18.00 uur baadt het centrum in sfeervol licht van lampjes en vuurkorven. Middenstanders, verenigingen en handelaren bieden in kraampjes hun kerstwaar aan. De brandweer verzorgt demonstratie en streekmuseum Het Land van Axel zet haar deuren open. Er zijn oliebollen, wafels, erw tensoep, warme chocolademelk en glühwein en de kerstman komt een kijkje nemen. TERNEUZEN - Inwoners en onderne mers van de gemeente Terneuzen krijgen vanaf volgend jaar hun ge vraagde vergunning stipt op tijd. Dat is in de geest van de invoering van 'Lex Silencio Positivo' (vrij ver taald: zorg dat je op tijd klaar bent) voor een aantal vergunning stelsels. De regeling en de invoering hier van is een van de maatregelen die door het kabinet wordt genomen om de regeldruk voor het bedrijfs leven terug te dringen. De leden van de raadscommissie bestuur en middelen complimenteerden het college donderdagavond met de in voering van 'lex silencio' maar vol gens Erik Beumer (WD) ging het nog niet ver genoeg. Het college verklaart het principe immers al leen van toepassing voor de ver gunningstelsels uit de Marktveror- dening, de Afvalstoffenverorde- ning, de standplaats- en snuffel- marktvergunningen. Die kunnen 'stilzwijgend' worden verleend. Dat geldt echter volgens wethou der Van Schaik niet voor bijvoor beeld de speelautomatenverorde- ning waar anders te veel risico's aan vast zitten. Daar is de raad nog altijd zelf bij, betoogde Beumer. Luk Sponselee voor de lege panden aan de Statie in Hulst, die hij zo snel mogelijk een nieuw leven wil geven. foto Peter Nicolai KINDEROPVANG OP OS99PVÖH3 0 tót 4 OpvBnv «i Wt 12 Wttfc»woovtng.o M 12 i«V Philippine Schcondijlte Ternemen Zaamsbg Zuiddorpe langs mssn&99 t/m jsoöag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25