'Plasterkjournalisten' voor de kranten meningen! 15 Kliekjes- en vleesloze dag gaan samen Straatmuzikant heeft het zwaar in Breskens HEERLIJK AVÖNRJ6 Cor de Jonge Even Edith Postvak In zaterdag 5 december 2009 i m 0 kan onze vleescon- M sumptie echt nooit be- M doeld zijn. Varkens wor- m U den in hokken gepropt Van amper 0,7 vierkante meter per varken om consumenten van kar- bonaadjes en gehaktballen te voor- Zien. Wakker Dier zwengelde deze Week de discussie van de volle stal len aan. De organisatie had er lucht van gekregen dat varkenshou ders onder de afspraak uit wilden komen om in 2013 over te gaan naar één vierkante meter per var ken. Dat mag niet stilletjes beslo ten worden. Wakker Dier heeft mij wakkerge- schud. Al vind ik het strijdpunt, een schamele vierkante meter per vleesvarken, nog steeds maar mini maal. Het liefst zouden we de bees ten toch een fors veld geven waar ze naar hartelust kunnen wroeten en schuifelen. Beze week sprak ex-Beatle Paul Mc Cartney de europarlementa riërs toe. Mc Cartney is vegetariër en wil dat iedereen een vleesloze dag per week invoert. Een loffelijk streven dat toch echt niet te veel gevraagd is. Omdat dan de vlees consumptie afneemt zal de opwar ming van de aarde minder worden en zal er minder onnodig dieren leed zijn. CDA-europarlementariër Esther de Lange vindt echter Mc Cart- ney's boodschap te dogmatisch. Alsof het vegetarisme op alles een antwoord is. Op het klimaatpro bleem, het wereldvoedselpro bleem, de bioindustrie. Zelf eet ze niet alle dagen vlees, zei ze. Maar als ze een gehaktbal over heeft, dan eet ze die de andere dag op. Dat is ook een loffelijk streven. Zij wil dat we een 'kliekjesdag' in- vperen om alle restjes van de week op te eten, want de verspilling is een groot probleem. We gooien reet zijn allen twintig procent van 0 is eten weg. Dat is onbegrijpelijk 1 :el en die productie is slecht voor 1 :t milieu. Maar waarom katte ze c ;ze week Mc Cartney nu precies 1 Hij wil een vleesloze dag, zij 1 il een kliekjesdag. De varkens jui- c ien beide dagen toe. Lobbywerk heeft zin gehad. Nadat eind vorige maand een-meerderheid van de Tweede Kamer zich uit sprak tegen het plan van Plasterk om twee jaar lang zestig jonge jour nalisten op overheidskosten bij kranten te laten werken, kwam een lobby op gang uit de kranten wereld. Ook vanuit de Nederlandse Vereni ging voor Journalisten (NVJ) werd actie gevoerd. Ernst Jan Rozen- daal, chef multimedia van de PZC én voorzitter van de sectie dagblad van de NVJ schreef een brief aan leden van de Tweede Kamer. De verschillende pleidooien heb ben ertoe geleid dat een meerder heid van de TXveede Kamer het plan van Plasterk steunt. Binnen afzienbare tijd komt daar door geld vrij voor de aanstelling van zestig journalisten bij kran ten- en weekbladredacties. Ver moedelijk krijgt de PZC spoedig versterking van twee journalisten. Een mooi resultaat dat op geen be ter moment had kunnen komen. Het abonneebestand staat onder druk en de redacties krimpen, ter wijl de taken uitgebreider zijn ge worden. De Kamer vreesde aanvankelijk dat Plasterks steun de onafhanke lijkheid van de media in de weg zou zitten en ze was bang dat de oudere, duurdere journalisten door de regeling verdrongen zou den worden. Rozendaal weersprak die angst en verwees in zijn brief aan de Tweede Kamer naar de da gelijkse praktijk bij de PZC. „De re dactie is het afgelopen jaar alle journalisten met tijdelijke contrac ten kwijtgeraakt. Zij behoorden tot onze jongste collega's." Van de nieuwe 'Plasterk-journalisten wordt verwacht dat ze werkerva ringsplaatsen innemen, die boven op de sterkte van de huidige redac ties komen. „Er ontstaan bij elkaar opgeteld veel arbeidsplaatsen voor de afgestudeerden van journalistie ke opleidingen die onder de huidi ge omstandigheden weinig kans hebben op de arbeidsmarkt." De vrees dat kranten door subsi diëring afhankelijk de overheid minder kritisch zou volgen, is on gegrond. „Wordt bij de publieke omroepen staatsjournalistiek be dreven? Is het NOS Journaal niet onafhankelijk? Integendeel, het is een instituut van betrouwbare journalistiek. Vrijwel elk dagblad en tijdschrift werkt bovendien op basis van een redactiestatuut waar in de onafhankelijkheid van de re dactie is vastgelegd." De PZC maakt op het ogenblik niet alleen een volwaardig dag blad, er wordt ook een nieuwssite onderhouden en tweemaandelijks houdt de krant een debat over re gionale kwesties. De PZC wil zich onderscheiden en heeft daarvoor onderzoeksjour nalistiek als speerpunt benoemd. Die diepgravende journalistieke re portages kosten veel tijd. Lukt het de krant niet meer om ge meenteraadsvergaderingen of in spraakbijeenkomsten te volgen, dan doet niemand dat meer. „Dan ontstaan witte vlekken en wordt het democratische proces geweld aangedaan." Elke stad heeft wel straatmuzikanten. In woners neuriën de liedjes vaak mee. Het repertoire van de straatmuzikant is bekend en soms ook beperkt. Het is een vertrouwd beeld in veel centra. Zeker in de donkere dagen voor kerst is het toch aardig om de vrolijke deuntjes te horen. Kees den Braven uit Hoofdplaat mailde deze week naar de krant. Hij typeerde het straatbeeld in West Zeeuws-Vlaanderen als niet bepaald bruisend en hij was blij dat er op straat eindelijk iets te beleven viel. Wat hij daarmee precies bedoelde werd gaande weg zijn mail duidelijk. „Ik was afgelopen zon dag aangenaam verrast toen ik buiten op de stoep, net naast een supermarkt in Breskens, een vrolijke muzikant met accordeon aantrof, met uiteraard een uitnodiging om een kleine fi nanciële bijdrage te leveren." De muziek stemde hem vrolijk. Hoe vaak hoor je nu straatmuzikanten spelen in Breskens? „Haast onopgemerkt echter kwam vanuit de in gang van het winkelcomplex een medewerker van die supermarkt aanlopen", schrijft hij. „Al scheldend werd door deze medewerker de muzikant omver geduwd en werd de kleine doos voor hem, met enig kleingeld daarin, weg geschopt. Toen ik deze medewerker kwaad aan sprak over zo'n schandalig gedrag, werd dit ver klaard door een klacht over die muzikant van een klant van de supermarkt", alsof dit een ver klaring is voor zo'n actie. Den Bravens dag was in elk geval verpest. Het is 'helaas iets van deze tijd'. En dat is niet iets om trots op te zijn: „Lang leve de tolerantie en de latente afkeer van sommigen op mensen die uiterlijk niet op een nette Hollander gelijken", schrijft hij. De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15