oud uitvinding Nooit te voor een Eén conclusie durft Marcel Grauls wel te trekken na zijn expeditie in de wereld van uitvindingen en de mensen achter die vond sten: „Uitvinders hebben een geestelijke instelling die noch aan leeftijd, noch aan intelligentie gekoppeld is. Het zijn avonturiers, altijd op zoek naar iets nieuws. Die zoektocht geeft voldoening. Ze genieten ervan iets te verbeteren." Marcel Grauls uit het Belgische Diepen beek, in het dagelijks leven projectmana ger bij de krant Het Belang van Limburg, raakte vooral gefascineerd door wat hij 'het wordingsproces' van de uitvinding noemt. Vaak hangt dat nauw samen met de manier waarop de bedenker leefde, waar hij werkte of waaraan hij zich erger de. ii spectrum Ooit geweten dat de gehate flitspaal een Nederlandse uitvinding is? Of dat de babybuggy ontworpen is door een opa die zich ergerde aan de loodzware en stroef lopende kinderwagen van zijn kleinkind? In Gewoon Geniaal portretteert Marcel Grauls honderd uitvinders. Zaterdag 5 december 2009 foto Luc Daelemans Marcel Grauls. door Henk Schroen en Koen Snoekx Een mooi voorbeeld van dat laatste uit Grauls' boek Gewoon Geniaal: de flitspaal werd geboren in Overijssel, in het dorpje Balkbrug. Daar maakte de plaatselijke dien der er in de na-oorlogse jaren van de vori ge eeuw een hobby van de snelheid te me ten met een stopwatch en een paaltje too Voor zijn boek heeft Marcel Grauls zich verdiept in de verhalen achter talloze uit vindingen en hun bedenkers. Van aardap pelchips, condooms, de mp3, chemothera pie, tupperware, de kroonkurk tot de af standsbediening of zapper. Die laatste is overigens uitgevonden door Robert Adler. Diezelfde Adler vroeg op zijn 93e, een paar weken voor zijn dood, nog patent aan voor een aanpassing van het touchscreen. Marcel Grauls heeft gelijk: uitvinders heb ben een geestelijke drive die niet aan leef tijd is gebonden. Marcel Grauls - Gewoon geniaal. Hoe 100 uitvin ders op een schitterend idee kwamen. Uitgeverij Van Halewick, 367 pagina's, rijk geïllustreerd. Prijs: 22,50. euro. www.marcelgrauls.be reageren? spectrum@wegener.nl meter verderop. De internationaal beken de rallycoureur Maus Gatsonides woonde in de buurt en werd met regelmaat op de bon geslingerd. De coureur ergerde zich er gruwelijk aan en twijfelde aan de uitkom sten. Hij mat de afstand op en stelde vast dat die agent geen too, maar slechts 88 meter als controletraject had uitgezet. Als rallyrij der was Gatsonides ook altijd boos over de gebrekkige tijdregistraties tijdens wedstrij den. Vanuit die ergernis ontwikkelde de rallyrijder een systeem met twee slangetjes die op een afstand over de weg wer den gelegd en gekoppeld waren aan twee stop watches. Door de luchtver plaatsing in die slangetjes zetten de automobilisten de tijdmeting zélf in wer king. Maus Gatsonides start te in 1958 een eigen bedrijf, gespecialiseerd in snelheids meters. Zijn producten wor den nog altijd wereldwijd verkocht Waarmee de flitspaal is uitgevon den door een man die vooral bekend werd als hardrijder. Van dit soort voorbeelden heeft Marcel Grauls er honderd in kaart gebracht in Ge woon geniaal. Zoals de uitvinding van de babybuggy door Owen Finlay MacLaren, die decennialang werkte op de ontwerpaf deling van de Britse luchtmacht en daar zijn handtekening op het ontwerp van de Spitfire zette. Na zijn pensionering ergerde opa MacLaren zich aan de zware en stroeve kinderwagen van zijn kleinkind. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. Zijn kennis van landingsgestellen gebruikte MacLaren bij het ontwer pen van een inklapbare kin derwagen. De babybuggy werd een gigantisch succes. Tien jaar later had MacLa ren, met hulp van 20 vrou wen uit zijn dorp, 600.000 van deze buggy's geprodu ceerd. Rallycoureur Maus Gatsoni des stond aan de wieg van de flitspaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143