Hi ARNOLD HEERTJE spectrum 8 Arnold Heertje, de bekendste econoom van Nederland, is 75 en springlevend. Scherpte en een vurig debat houden hem op de been. Zaterdag 5 december 2009 &saismm®m6B8£ W at betekent economie voor Arnold Heertje? Een lastige vraag, blijkt aan het slot van het vraaggesprek. Er volgt een lange stilte. Dan vertelt Heertje, niet voor het eerst, over zijn onderduiktijd. „Ik was ïo jaar, zat bij een gereformeerd gezin en kwam daar in aanraking met armoede. Aan een hulppredikant, Wim Deenick, vroeg ik waar die armoede vandaan kwam. 'Dat heeft te maken met economie', was zijn antwoord. Hij kon dat niet toelichten, maar voor mij stond op dat moment vast dat ik later economie wilde gaan studeren. „Pas sinds anderhalfjaar weet ik hoe Dee nick aan zijn antwoord was gekomen: hij blijkt een goede jeugdvriend te zijn ge weest van Joop den Uyl, die economie had gestudeerd en net als Deenick uit een gere soneerd gezin kwam. Ik las het in de bio grafie over Den Uyl van Anet Bleich. Zelf leerde ik Den Uyl pas jaren later kennen bij de Wiardi Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Hij was daar directeur. Joop heeft nooit geweten dat ik indirect door hem economie ben gaan doen." De studiekeuze bleek achteraf een goede zet. De naam Heertje staat in Nederland al tientallen jaren synoniem voor economie. Duizenden scholieren groeiden met 'hem' door Sa! Stam op. In evenzoveel boekenkasten staat wel een exemplaar van De kern van de econo mie, waarmee de naam Heertje voor altijd blijft verbonden. Oud-minister Jo Ritzen van Onderwijs noemde hem ooit 'de va der van de economie'. Op 11 december krijgt Heertje de prestigieuze Mr. N.G. Pier- sonpenning uitgereikt, onder meer voor zijn baanbrekend onderzoek naar de gevol gen van technische ontwikkeling voor de economie. Zijn verdiensten liggen verder in de vormgeving van het begrip welvaart. Welvaart, zo leren we van Heertje, draait niet alleen om geld, het-gaat ook om de be hoeften van mensen, de kwaliteit van het leven, luchtkwaliteit, ruimte. Zaken waar geen prijskaartje aan hangt, maar die toch waarde hebben. „Jarenlang draaide alles alleen maar om geld, bij banken al helemaal. Het ging om perverse prikkels die tot betere prestaties moesten leiden. Kosten en baten werden alleen maar in geld uitgedrukt. Ik ging er al vroeg tegenin. Nu, door de kredietcrisis, zie je dat het ruimere welvaartsbegrip ein delijk aanslaat. Veel van mijn vakgenoten hebben geprobeerd het idee onder het ta- pijt te vegen, maar het is ze niet gelukt." Tegen de stroom in, dat is Heertje ten voe- .ten uit. Zijn welvaartstheorie leidde in de jaren negentig al tot gefronste wenkbrau wen, ook in zijn eigen PvdA-kring. Hij ver telt dat hij ooit een debat bijwoonde over de 24-uurseconomie, waarvan Heertje de eerste pleitbezorger was. „Een van de aan wezigen daar was Lodewijk de Waal (toen malig voorzitter van de FNV, red). Hij moest helemaal niets hebben van die 24-uurseconomie en zei letterlijk: 'Dus jij vindt dat wij zo moeten gaan werken, dat jij 's nachts om twee uur een biefstuk kunt gaan eten?' Ik heb Lodewijk toen duidelijk gemaakt dat hij twee rollen door elkaar haalde. Iemand-kan als consument een ont wikkeling heel anders beleven dan als werknemer. Ten tweede deed hij net alsof iedereen van 9 tot 5 wilde werken. Dat is allang niet meer zo." Gelijk krijgen, was nooit een doel op zich voor Heertje. Het debat aanzwengelen en mensen prikkelen, zijn dat wel. Hij gaat er van glunderen..Terwijl hij het verhaal over De Waal vertelt, is hij zichtbaar in zijn ele ment. „Ik probeer mensen aan het denken te zetten door bepaalde feiten en verban den bloot te leggen. Dat valt wel eens ver keerd, want als het moet, noem ik het beestje bij de naam. Zoals met de Betuwe lijn, die er nooit had mogen komen. „Ik hield ooit een lezing over genieën in de economie. Wat blijkt: er zijn opmerke lijk veel joden die een Nobelprijs hebben gekregen en in de economie al helemaal. Dat is gewoon een feit. Toen ik dat zei,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 140