n 1 Argentijnse roofbaby's worden opnieuw geboren 7 spectrum 'Ik zit in een achtbaan van emoties' mm Zaterdag 5 december 2009 Maria Eugenia Sampailo Barragan laat foto's zien van haar echte ouders, Leonardo Ruben Sampallo (links) en Mirta Mable Barragan (rechts). foto's Martin Zabala, DyN/AP/GPD Maandag 2 november begon als 'een dag zoals vele in mijn leven', zou Jorge Mar- quez later zeggen. De ther mometer in Buenos Aires wees een aangename 25 graden aan. Men besprak het voetbal van het weekeinde en toen ging de telefoon. Of hij naar het kan toor van de Conadi (nationale commissie voor het recht op identiteit) wilde komen. Drie uur later bleek Marquez ineens Mar tin Amarillo Molfino te zijn, had hij drie oudere broers en voelde het 'alsof hij op nieuw was geboren'. Als Estella de Carlotto een dag later uitlegt hoe deze verwarrende geschiedenis tot stand is gekomen, straalt de 79-jarige presi dente van de 'Oma's van Plaza de Mayo' van vreugde. In haar kantoor vertelt ze over de zoektocht van Marquez, die er sinds zijn 15e aan twijfelde of hij was wie zijn 'ouders' zeiden dat hij was. Daarna ver telt ze over een andere zoektocht, die van de families Amarillo en Molfino. Marcela Amarillo en haar vriend Guillermo Molfi no werden in 1979 gevangen genomen en daarna nooit meer gezien. De twee zoektochten grepen ineens in el kaar toen bij de 'Oma's' een anonieme tip binnenkwam: Marcela Amarillo zou in ge vangenschap een kind hebben gebaard. De tip leidde tot bloedmonsters, DNA-analy- ses, telefoontjes. En tot een maandag zoals )orge Marquez het nooit meer zal meema ken: op 29-jarige leeftijd hoorde hij dat zijn werkelijke naam Martin Amarillo Mol fino is. Regelmatig kent Argentinië dit soort tafere len: jonge volwassenen van eind 20 die voor het eerst hun biologische familie ont moeten. Het is één van de meest zichtbare erfenissen van de militaire dictatuur uit de periode 1976-1983. Tijdens het 'Proces van Nationale Reorga nisatie' dat de militairen uitvoerden, ver dwenen niet alleen tussen de 9.000 en 30.000 Argentijnen, ook werden zo'n 500 baby's illegaal ter adoptie aangeboden. Of'geroofd', zoals de 'Oma's' zeggen. De meeste van deze kinderen kwamen ter wereld in clandestiene gevangenissen. Hun moeders werden daarna vermoord, de baby's gingen, inclusief vervalste ge boorteakten, naar kinderloze echtparen. Deze mensen, vaak politieagenten of mili tairen, moesten hen opvoeden volgens de christelijk-patriottische idealen van het re gime. Al vanaf 1977 zijn de 'Oma's van het Plazo de Mayo' op zoek naar deze 'levende ver misten'. Wat begon met de zoektocht naar eigen kleinkinderen, evolueerde tot een zoektocht naar alle kleinkinderen. Met ge documenteerde verdwijningen, getuigen verklaringen over gebeurtenissen in de clandestiene gevangenissen en DNA-analy- ses in de hand, speuren ze naar mensen die mogelijk een andere identiteit hebben gekregen. In 1979 vonden de 'Oma's' in Chili de eerste twee 'geroofde' kleinkinde ren terug. Dertig jaar later is Martin Amaril lo Molfino de 98e die zijn identiteit terug krijgt. Uit zelfbescherming is hij niet bij de persconferentie waar zijn 'vondst' bekend wordt gemaakt. Tussen alle familieleden - samengeperst achter een grote tafel, wat onwennig kijkend naar de zes came raploegen en talloze journalisten - staan wel diens broers Igna- cio (30), Joaquin (32) en Mauricio (34). „Hij heeft het stokje van me overgenomen", zegt Ignacio met glim mende ogen over het feit dat hij sinds 24 uur niet meer de jongste in de familie is. Alleen de krant 'Pagina t2' krijgt zijn broer tje te spreken. „Ik zit in een achtbaan van emoties", vertelt Martin Amarillo. „Woe de, desoriëntatie, er niets van begrijpen, veel vragen. De eerste nacht kon ik niet sla pen, de tweede was een hel." Een gebruikelijke reactie, weet Alicia Lo Glüdice. Ze is het hoofd van het team psy chologen van de 'Oma's' dat teruggevon den kleinkinderen behandelt. „Meestal hebben ze drie vragen: waarom moet mij dit overkomen, waarom hebben mijn ouders tegen me gelogen en hoe verwerk je het verlies van je biologische ouders als je ze nooit hebt gekend?" Maar geen verhaal is hetzelfde, benadrukt Lo Glüdice. Dat blijkt ook uit het boek Te rug naar Huis. Daarin tekende Analia Ar- gento tien levensverhalen op van terugge vonden kleinkinderen. De belangrijkste va rianten, volgens Argento: zij die door de 'Oma's' worden geconfronteerd met een zo goed als afgerond onderzoek, zij die van hun ouders te horen krijgen dat ze geadop teerd zijn en zich bij de 'Oma's' melden en zij die vermoeden Hat er iets niet in de haak is en zelf op onderzoek uitgaan. Dat laatste gold voor Martin Amarillo. Zijn 'moeder' was 50 toen hij werd geboren, zijn vader was inlichtingenofficier in het leger. Op zijn geboorteakte stond 'Campo de Mayo', een beruchte, clandestiene ge vangenis van het regime. Amarillo meldde zich in 2007 bij de 'Oma's' om een zoek tocht te beginnen. Ondanks het zwijgen over zijn 'adoptie' was Amarillo's eerste reactie dat hij zijn moeder nog steeds beschouwt als 'de moe der in mijn hart'. Over zijn al lang geleden overleden 'vader' zegt hij: „Als ik boos ben, is dat op hem, degene die mij gevan gen heeft genomen." Nu hij is teruggevonden, treedt een mecha- nisme in werking dat veel kleinkinderen als pijnlijk ervaren. Nu uit DNA-analyse het bewijs is geleverd dat de vrouw die Amarillo opvoedde niet zijn moeder is en dat zijn geboorteakte werd vervalst, begint de Argentijnse justitie een zaak tegen haar wegens 'toe-eigening van kinderen'. De strafeis varieert van 5 tot 25 jaar. Argento beschrijft in haar boek hoe de meeste kinderen hun opvoeders trouw op zoeken in de gevangenis, terwijl het con tact met de biologische familie lang niet al tijd voorspoedig verloopt. „Daar gaat de discussie altijd over", zegt Argento. „Kun je liefde blijven voelen voor degenen die je hebben opgevoed, maar je al die tijd heb ben voorgelogen?" De naam Jorge Marquez is gefingeerd omdat de 'Oma's' de identiteit van teruggevonden kleinkinderen geheim houden. reageren? spectrum@wegener.nl Omstreden wet moet terugvinden kinderen gemakkelijker maken Argentinië heeft vorige week een omstreden wet aangeno men, die het terugvinden van verdwenen kleinkinderen gemak kelijker moet maken. Indien een rechter vermoedt dat iemand il legaal geadopteerd is, kan deze persoon gedwongen worden DNA af te staan. Het wetsvoorstel kwam van par lementslid Victoria Donda. Zij werd opgevoed door Antonio Azic, één van de beruchtste mar telaars in de clandestiene gevan genis Esma. Op 29-jarige leeftijd kwam ze er achter dat hij niet haar biologische vader was. Omdat het laten analyseren van het DNA gelijk kan staan aan het beginnen van een strafrechterlij ke procedure tegen hun opvoe ders - hun lichaam is het 'bewijs materiaal' voor het delict van toe-eigening - leidt de beslis sing daartoe vaak tot hoofdbre kens bij de kleinkinderen. Donda: „Veel mensen die zich voor de wet hebben uitgespro ken, hebben dat zelf meege maakt. Met deze wet halen we de keuze weg bij de kleinkinde ren, zodat ze zich niet langer schuldig hoeven te voelen." Bij haar duurde het acht maan den voordat ze zich ertoe kon zetten de DNA-analyse te laten uitvoeren, die zou leiden tot de procedure tegen de vrouw die haar had opgevoed. Azic zat toen al vast wegens ernstige mensenrechtenschendingen. De Argentijnse oppositie meent dat met de wet 'mensenrechten schendingen opgelost worden door mensenrechten te schen den' en dat elke persoon zelf moet mogen beslissen de DNA-analyse die zijn werkelijke identiteit kan blootleggen, te ondergaan. Maria Eugenia Sampallo Barraga (links) in gesprek met Estella de Carlotto (rechts), dente van de 'Oma's van Plaza de Mayo'. de presi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139