spectrum 6 Eland <nni s Tijdens de laatste militaire dictatuur in Argentinië (1976-1983) gaven de machthebbers baby's van vermoorde gevangenen aan kinderloze echtparen. Van bijna honderd van deze kinderen is inmiddels de werkelijke identiteit achterhaald. „Het voelde alsof ik opnieuw werd geboren." Zaterdag 5 december 2009 JL n STANDPLAATS door Windy Kester adaa... een lekkere verse elandbief stuk. Vorige week door onze buur man geschoten." Trots presenteer ik bezoekende familieleden de avondmaaltijd. Ervan overtuigd dat 'zelf geschoten' een kwaliteitsstempel is. Aan de wit wegtrekken de gezichten en beleefde kleine hapjes te zien, maakt onze jagende buurman inder daad indruk op de Nederlanders. Sinds we verhuisd zijn naar het Noorse plat teland, komt niet al ons eten meer uit de su permarkt We zijn selfsupporting wat be treft aardappels, boerenkool, courgettes, pruimen, appels en kersen. Paddenstoelen, bosbessen en frambozen komen uit eigen bos. En de buurman komt dus wel eens langs met een doosje biefstuk, rollade en gehakt van de eland. Want alleen krijgt hij die honderden kilo's natuur lijk niet weggekauwd. De koning van het woud is met een melancholische glimlach rond zijn bek, grote gewei en die trouwe ogen de mascotte van Scandinavië. De 'Eland in zonsondergang' hangt aan veel muren als een lokale variant op het kitscherige schilderij 'Zigeuner meisje met de traan'. Het logge, hertachtige creatuur roept emoties op. Zo was Lille- hammer onlangs in de ban van een moedereland die zich samen nfet haar twee kalfjes regelmatig in de be bouwde kom liet zien. Voor standers van deze 'stads- elanden' zagen een toeris tische attractie met een ho ge aaibaarheidsfactor. Te genstanders wezen op hun onvoorspelbare karakter en meenden wandelaars te moeten beschermen. Twee dagen na het begin van het jachtseizoen legden de mensenvrienden het loodje. Met name dronken elanden willen nog wel eens amok maken in een winkelstraat of een zandbak met spelende kinderen. In de herfst vullen ze hun eenzijdige dieet van boom schors en twijgjes namelijk graag aan met appeltjes die mensen in hun tuin laten han gen. En elke alcoholbeluste eland weet dat appels die lang hangen, gaan gisten. Wildexperts menen dat er veel te veel elan den in Noorwegen wonen. Hun aantal wordt geschat op zo'n 150.000. Ze bedreigen de biologische diversiteit van de bossen en trekken om eten te vinden steeds dichter naar de bewoonde wereld. Met alle gevolgen van dien. Ze zijn verant woordelijk voor een reeks verkeersongeval len, waarvan enkele met dodelijke afloop. Ook de eland komt er slecht vanaf: jaarlijks komen 1.500 stuks aan hun einde na een ont moeting met een auto of trein. De schade die ze aanrichten, kost de samenleving tien tallen miljoenen euro's. Dus wordt elke herfst de jacht geopend. Eén op de vijf Noorse mannen heeft een jachtli- centie. Afgelopen seizoen schoten zij samen 35.000 elanden. Slechts enkele hiervan be landden in de supermarkt, want de meeste jagers hebben een extra grote vrieskist en de len het vlees met vrienden en familie. Of met de buren. Elandvlees is populair, want vetarm. Traditioneel wordt het geserveerd met (zelfgeplukte) veenbessen met suiker en aardappels. Eten uit de natuur is hier de normaalste zaak van de wereld. En het went snel: ik ben al vergeten dat mijn Nederlandse familie het liefst gelooft dat 'vlees van Albert Heijn groeit'. Zoals mijn familie een gefokte struis vogelbiefstuk die de halve wereld is overge vlogen, meer acceptabel vindt dan een door mijn buurman om de hoek geschoten eland. door Robert-Jan Friele foto Ivan Franco/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138