5 spectrum Ramses forever RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE bekijken Zaterdag 5 december 2009 Ach, we wisten wel dat het niet meer lang kon duren. Hij werd steeds bro zer en ook een beetje onsamenhangen der. Maar wanneer er een piano in zijn buurt stond, kroop hij er achter en hoewel zijn stem niet meer reikte, klonken de akkoor den in zijn hoogst persoonlijke klankkleur toch weer op. Hij werd en wordt kamerbreed her dacht, maar behalve dat treurige verhaal van de manier waarop hij door zijn moeder de wereld in werd gestuurd, hoorde je bijna niets over de tijd vóór het grote succes van zijn artistieke doorbraak met de Shaffycantate. In 1954 deed ik toelatingsexamen voor de Am sterdamse toneelschool. Van de tachtig geroepe nen werden er twaalf toegelaten. Ramses zat toen in de derde klas, de eindexamenklas. Hij woonde op een zolder op de Oudezijds Voor burgwal. Ik zocht ook een kamer, in het Amster dam van die jaren nauwelijks te vinden. Ik stap te op mijn fiets en reed voortdurend omhoogkij kend naar lege ramen zonder gordijnen langs de grachten en waarachtig, deze originele aanpak leidde tot een zolder, óók op de Oudezijds Voor burgwal! Ramses en ik waren de enige toneel schoolleerlingen met een heuse zolder! Mijn nieuw verblijf had water noch elekctriciteit, het was een bedrijfspand en voor mijn toiletgang moest ik een verdieping lager, waar ik mij kon wassen bij een fonteintje. Ik leefde bij kaarslicht ep zocht naar een loodgieter, die mij van die eer ste levensvoorwaarden kon voorzien. Wegens het nog niet bestaan van de pil raakte ik binnen drie weken zwanger, er werd getrouwd, we voe ren met een door een voormalige minnaar be taalde rondvaartboot plus accordeonist naar het stadhuis en daarna werd er met de hele toneel school feestgevierd in restaurant 'Le Chat qui pélote' op de kop van de Zeedijk, toen nog niet verpest door de drugs. Voor 50 gulden hadden wij een enorme hors d'oeuvre overgenomen van een voor zijn kandidaatsexamen gezakte stu dent, Ramses kroop achter de piano, speelde -en zong en onze bewegingsleraar Raden Mas Jodja- na (in de wandeling Oom loed genaamd) danste een Javaanse dans. Op de dag van het eerste overgangsexamen be viel ik van mijn eerste zoon. Aan mijn kraambed" zaten mijn klasgenoten, die mij verslag uitbrach ten van de hilarische misverstanden tijdens de voorstelling van de allereerste show van Ram ses: Olé le Margarita!, waarbij er nogal eens spra ke was van half ontblote medewerksters die per ongeluk in een volgspotje over het toneel ren den! Hierna deed ik auditie bij Wim Kan, waar bij ik werd begeleid door Ramses. We hadden samen enige improvisaties bedacht, die zo ...eh...- vernieuwend waren, dat Wim Kan zorgelijk toe keek en fluisterend tegen zijn vrouw Corrie Vonk sprak: „Corrie, hoefik dit meisje niet te ne men?" Waarop Corrie de historische woorden sprak: „Jawel! Zij is zielig! Zij heeft een kind!" Zo kwam ik dus, begeleid door een huilend van het lachen over de piano liggende Ramses, bij het cabaret terecht. Ramses ging na zijn eindexamen naar de Neder landse Comedie, waar hij een magnifieke rol speelde in Reigen van Schnitzler. Ach, hij was de gedroomde jeune premier! In al het herdenkings- geweld van dit moment wordt té weinig gespro ken over zijn prachtige acteursloopbaan. Het laatste wat ik van hem zag was Diner van André, waarin hij, bijgestaan door Hugo Koolschijn, een schitterende rol speelde. En zijn chansons zijn met de omhoogkijkende Sammy en het Biddend Werken en Bewonderen voorgoed in ons nationaal collectief geheugen opgeslagen. Ramses forever!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137