De nieuwe Sonja doet alles anders spectrum 4 Alles moet anders, vindt Sonja Bakker. Niet meer duizend dingen tegelijk aanpakken. Niet langer groter en méér. „Ik wil niet langer het decor van mijn eigen merk zijn." 1Mijn lijf gaf het ook op. De stress vrat aan me' Zaterdag 5 december 2009 Tijdens het gesprek over de om slag in haar leven en de reden om acuut te stoppen met haar afslankbedrijf, begint Sonja Bakker zelf over haar vermeen de verkering met Rik Felderhof Ze ont kent alles maar weer eens. Fel: „We zijn vrienden. Meer niet." In de hal van haar nieuwe huis staat een tafel vol magazines die ze het afgelopen jaar uitbracht. Overal haar gezicht op de cover. De symbolen van haar succes. Van ieder exemplaar gingen er ruim 100.000 over de toonbank. Van haar boeken wer den er 2,5 miljoen verkocht. Haar tv-pro- gramma's over afvallen trokken een mil joen kijkers. Alles leek goud. Toch stopte ze abrupt, in september. De scheiding van haar man Koen leek het breekpunt. Die privé-situatie en de keerzijde van haar im mense succes eisen hun tol, stond in een verklaring die ze destijds rondstuurde. Daarna hulde ze zich maanden in stilzwij gen, nu wil ze vertellen hoe het zit. „Ik was leeg, opge brand. Het pijnlijke was dat naarmate het ons zakelijk be ter ging, ik ons privé-geluk iedere dag een beetje tussen mijn vingers voelde wegglip pen. Koen en ik groeiden uit elkaar. De bedreiging was een sluipmoordenaar, want ik zag het niet aankomen." Een overvolle agenda was één van de oorzaken van de breuk. „De druk werd steeds groter. Eerst waren er alleen de boeken, later moest er steeds weer een magazine komen. Voor het tv-pro- gramma was ik veertig draai dagen met een cameraploeg onderweg. Ik deed lezingen en we hadden het online-af- slankprogramma waaraan honderden mensen meede den. Een vrije dag kon niet meer. Alles draaide om het merk Sonja Bakker, terwijl de mens Sonja Bakker com pleet ondersneeuwde. „Koen en ik veranderden al lebei. Hij is een fantastische zakenman, met een scherp oog voor groei en omzet. Hij dacht steeds groter, waar bij er ook steeds grotere ver wachtingen kwamen. Ook bij de buitenwereld. Van mijn eerste magazine waren er bijna 200.000 verkocht. Toen de cijfers van de twee de en de derde daaronder bleven, leek het bijna slecht. Terwijl het geweldig was meer dan 100.000 exempla ren te verkopen van een nieuw blad. Maar als het minder was, kreeg ik bijna een schuldgevoel. Als ik een vrije middag voor mezelf en voor de kinderen wilde, leek het alsof ik het bedrijf daarmee tekort deed. „Ik genoot van mijn werk, maar wilde ook op reis voor mijn foundation, dat projecten in arme landen ondersteunt. Koen had an dere prioriteiten, wilde ons bedrijf uitbou wen en vond dat ik me daar op moest rich ten. Maar ik had er genoeg van iedere dag het uithangbord van de Sonja Bakker BV te zijn. Koen wilde groter, ik wilde kleiner. Mijn lijf gaf het ook op. De stress vrat aan me. Voor mijn gevoel deed ik dingen die niet meer bij me pasten. Dan ontstaat er een verwijdering. Mijn ouders zijn geschei den, dat drukte een zwaar stempel op mijn jeugd. Ik zei altijd: dat gaat mij niet overkomen. En dan gebeurt het tóch, na acht jaar huwelijk. Dat voelt als falen. Vooral ten opzichte van onze zoontjes." Ze ging verder met uitgeverij De Zonne straal, ex-man Koen richtte zijn eigen uitge verij De Wijsheid op. „We kwamen zon der advocaat uit de scheiding, dat getuigt van respect. We willen niet dat de kinde ren er de dupe van worden. Ze worden ook niet voor de deur afgezet, maar we eten nu weer regelmatig met zijn vieren." Sonja Bakker laat zich nu begeleiden door een coach, om haar gevoelens te kanalise ren. „Hij leert me de scheiding te accepte ren, hield me voor dat je niet alles in de hand hebt en dat je nu eenmaal mensen hebt die buiten de lijntjes kleuren. Ik leef met uitschieters. Daar heb ik mijn succes en dit huis aan te danken. Pas afgelopen jaar merkte ik dat daar ook een gevoelsma tig prijskaartje aan vast zit." Laat ze door te stoppen haar medewerkers en vaste aanhang van lijners niet in de steek? „Ik doe niemand iets tekort. Op de redactie werkte ik vooral met freelancers. Die wisten dat het zó voorbij kon zijn. Op kantoor had ik drie vaste medewerkers. Zij krijgen een prima af vloeiingsregeling. En het on- line-afvalprogramma wordt keurig afgebouwd." Ze had kunnen scheiden en toch de zakelijke samenwer king met haar man en uitge ver kunnen voortzetten. Zo zit ze niet in elkaar, zegt ze. „Als het niet meer klopt, moet je lijnen durven door te snijden. Als ik terugga, verandert er niks. Ik besef dat ik met deze stap een gouden kraan dichtdraai, maar geld doet me niks. Dat was altijd alleen een leuke bijzaak. Door te stoppen, liet ik zien dat ik los van geld kan denken. Dat lever de ook bewondering op. Door afstand te nemen van succes, maak ik mijn geest leeg. Ik moest een oude droom loslaten om plaats te maken voor een nieuwe." Om die nieuwe droom te realiseren, wil ze terug naar zichzelf „Geen zakelijke toe standen meer, alleen creatie ve dingen waar ik blij van word. Ik schrijf weer. Iedere dag heb ik ideeën. Mijn erva ringen en alle ontmoetin gen van de afgelopen jaren zijn te mooi om die niet in boeken te verwerken." Zij en haar ex-man zijn co- ouders van hun zoons: de kinderen zijn om beurten bij hun vader en moeder. „Dat geeft mij de kans veel te reizen. Afgelopen jaar was ik zeven keer in Afrika. Het was goed er op mezelf teruggeworpen te worden. Ik bezocht projecten voor mijn foundation, ik ondersteun een me disch kinderdagverblijf op de Filippijnen en projecten voor ondervoede en gehandi capte kinderen in Afrika. In Tanzania ben ik niet de Sonja van de boeken en tv, maar de Sonja die de helpende hand biedt." Het afstand nemen, gaf nieuwe inzichten. „Vanaf nu geef ik duidelijk mijn grenzen aan. Tot hier en niet verder. Ik wil alleen nog de stem van mijn gevoel volgen. Bij mijn nieuwe werk wil ik mijn fantasie prik kelen zonder productiedwang. „Het grote voordeel van Afrika was ook dat ik er onvindbaar was voor de roddel pers. Die bleef maar schrijven dat ik iets met Rik Felderhof had. Complete onzin. We zijn goede vrienden en hebben een hoop lol met elkaar. Wat de toekomst ver der brengt, zien we wel. Nu past er even geen man in mijn leven. Laat me eerst maar rouwen met mezelf. Terug naar de kern en dan weer opnieuw beginnen." reageren? spectrum@wegener.nl door Jan Vriend foto's Nick van Ormondt/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 136