Nog even 29 wonen S3 De esdoorndie voor bolacacia aangezien werd, is er heel slecht aan toe. Wat te doen? Hoe kan ik de de deur van de douchecabine soepeler en zonder al die herrie laten sluiten. wonen@wegener.iml 024-3650509 Zaterdag 5 december 2009 Gloeilamp Goedkoop in aanschaf (onge veer 1 euro), maar hoogste energieverbruik. Gaat gemid deld een jaar mee. De halogeen lamp is afgeleid van de gloei lamp. Er is nu een op de gloei lamp lijkende lamp te koop die 2 jaar brandt met 30 procent minder energieverbruik. Onder meer te koop bij Albert Heijn voor 1,49 euro. Spaarlamp Vrij prijzig (circa 10 euro), maar gaat zo'n vijfjaar mee en verbruikt minder energie dan een gloeilamp. Spaarlampen zijn fluorescentielampen, een soort opgevouwen TL-lampje. In spaarlampen zit een beetje kwik, daarom zijn kapotte spaarlampen klein chemisch af val. Onder meer Philips en Osram werken aan spaarlam pen waarin het kwik wordt vervangen door het edelgas xenon. Spaarlampen zjin min der geschikt voor kort gebruik (kelder, garage, wc) omdat ze in enkele minuten op volle sterkte komen. Philips heeft diverse soorten spaarlampen die tussen de 30 en 85 procent zuiniger zijn dan de gloeilamp. Er zijn ook dimbare en softto- ne-lampen (zie www.philips.nl/ spaarlamp). Ledlamp Laagste energieverbruik en langste levensduur. Maar prijzig in aanschaf en vanwege het fel le licht vooral toegepast in kan toren, openbare ruimten, als straatverlichting, in platte beeldschermen en camera's. Ledlampen zijn er in diverse kleuren. Bij oververhitting gaat de levensduur snel achteruit. Ook de kwaliteit van de elektro nica speelt een rol. De gloeilamp verdwijnt, maar sfeervolle alternatieven zijn er nog niet volop. Dus wordt er gehamsterd én geëxperimenteerd, door Alice Plekkenpol Een kennis demonstreert trots haar pas aangeschaf te kroonluchter in de hal. „Kijk, de ledverlichting kan op rood." Net een bordeel. „En op blauw." Een jun- kenhol. „Wit licht is het beste." Maar veel te fel. Een miskoop dus, want ledverlichting in huis is nog verre van warm en uitnodigend. Dat beaamt Sico Poortvliet van Lichtland Verlichting in Middel burg. „Wat energiezuinige lampen betreft, zijn er wel enkele redelijk sfeervolle alternatieven verkrijg baar, maar zeker nog niet één op één. Wij krijgen er veel vragen van klanten over en zien ook dat klan ten gloeilampen hamsteren totdat er meer keuze is." Volgens Poort vliet Wordt wel hard gewerkt aan de ontwikkeling van sfeervollere spaar- en led-verlichting. Energiezuinige lampen zijn duur der in aanschafj maar ze gaan veel langer mee. Consumenten lijken er uiteindelijk wel meer voor te be talen dan voor gloeilampen. Ook de winkelier levert in. „Klanten die eerst elk jaar nieuwe lampen kochten, zie je nu misschien maar eens in de vijfjaar. Dat scheelt om zet", aldus Poortvliet. Ben Adolfs van Adolf Verlichting in Hengelo (Ov.) meent dat de gloeilampen iets te vroeg verdwij nen. „Zeker in de winter willen consumenten sfeervolle verlich ting in de woonkamer. Dat bereik je nog steeds het beste met gloei lampen. Wij hebben dan ook het magazijn vol liggen, want negen van de tien klanten die hier advies vragen, gaan er uiteindelijk mee naar huis. „Onlangs bezocht ik de Philips- fabriek in België, daar ontwikke len ze 'warmere' spaarlampen. Maar het is nu nog niet optimaal. Een dimmer bijvoorbeeld geeft geen zachter licht, het licht wordt juist blauwer en killer." Het aanschaffen van nieuwe arma tuur en dan vooral een dichtere kap, kan het felle witte licht slechts deels verdoezelen. Het bes te lijkt dan ook nog even te wach ten op betere alternatieven. De Europese Unie besloot een jaar geleden dat er na 1 september 2012 geen gloeilampen meer gemaakt mogen worden in Europa. De pro ductie van de sterkste lampen is reeds gestaakt. Halogeenlampen van 12 Volt verdwijnen in 2016. De voornaamste reden is milieube scherming. Sico Poortvliet staat daar helemaal achter. „Een keer per jaar ga ik bergen beklimmen in de Alpen. Telkens zie ik de glet sjers kleiner worden. Dan sprin gen mij de tranen in de ogen." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De verschillen door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Beeld zegt vaak meer dan taal. Dus om er zeker van te zijn dat zijn bol- acacia's wel bolacacia's zijn, zond J. Bosman foto's mee. Wat blijkt? „Het zijn esdoorns", zegt tuindes- kundige Romke van de Kaa. Van de twee esdoorns, die zich nu nog bol acacia's wanen, is er één slecht aan toe. In de tuin op het zuiden vangt hij veel zon en amper wind. Dat lijkt riant, toch is aan de noordzijde de bast deels verdwenen en gebarsten. Van de Kaa: „De oorzaak kan een oude beschadiging zijn, met schim melinfectie als gevolg. Er lijkt niets anders op te zitten dan afwachten of de wond vanzelf heelt. Al zou ik zelf een nieuwe planten. Het is ook niet verstandig bomen te gebruiken om symmetrie te brengen in je tuin. Er gaat er geheid één dood. Vaste planten of struiken zijn sneller te vervangen." Maar mogelijk herstelt de esdoorn nog. Al is er het gevaar dat de vermeende bolacacia nu ten prooi valt aan een identiteitscrisis. Douchen is voor velen een genot, maar kan ook tot ergernis leiden. Zoals bij L. Magdelyns, die een apar te cabine heeft om zich te kuisen. De rubberen sluitranden van de deur laten doorgaans geen water door, dat is het goede nieuws. Maar het over elkaar heentrekken van die randen gaat stroef, maakt een hoop kabaal én: „Volgens mij bekort het ook de levensduur aanzienlijk. Hoe kan ik de randen soepeler laten zijn, zodat het glijden ook beter gaat?" „De deur", zegt C. van Ham van de Baderie na bestudering van mail en meegestuurde foto, „staat te laag af gesteld. Daardoor komt er inder daad geen water door, maar treedt wel het probleem op van stroef slui ten en veel herrie. De douchewand iets hoger afstellen, moet afdoende zijn. Dat kan in de bevestiging aan de wand. Ook de strips invetten of iets omhoog drukken, kan helpen." Zodat Madelyns voortaan weer rus tig kan genieten onder de douche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123