wonen 26 - m Kastanjes Wollig licht Zaterdag 5 december 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Foto boven: tamme kastanjes. foto GPD foto GPD Wat is lekkerder dan een wollen deken, zeker nu de kou weer in aantocht is? Het dekbed heeft de wollen deken dan misschien ver stoten van ons bed, maar in an dere vormen duikt de authen tieke deken steeds vaker op. Bijvoorbeeld als lamp. Het Neder landse kunstenaarskoppel Beel denbouwers maakt unieke lam pen van tweedehands wollen de kens. De productie van de Wool- light-lampen is van begin tot eind handwerk en wordt door de Beeldenbouwers zelf gedaan. Ze behandelen het wollen weef sel zo, dat het lichtdoorlatend wordt en een vaste vorm krijgt. De Woollight-lampen - de col- lecttie telt drie hangende en een staand exemplaar - zijn te koop vanaf 130 euro. Voor meer info en een overzicht van verkooppunten (ook webshop), zie: www.woollight.nl 1: Ontwerper van Tres Tintas BCN aan het werk. 2: Porseleinbehang van Studio Ditte (135 euro). 3: Behang Antoinette, van Barbara Hulanicki (Graham&Brown, vanaf 75 euro) 4: Wall-art Tropical Thunder uit digital-muralslijn van Graham&Brown (vanaf 89,95 euro). 5: Lintenbehang uit de Ribbonslijn van Studio Ditte (135 euro). Mijn stukjes in de krant genereren veel vra gen. Die gaan over het bestrijden van insecten, mollen en mos. Niet mijn favoriete vragen: chemische oorlog is geen speerpunt van mijn rubriek. Een van de leukste vragen van de laatste tijd kwam van een schoolhoofd. Hij vroeg suggesties voor een nieuwe boom op het schoolplein. De klassieke 'schoolpleinboom' is natuurlijk de wilde of paardenkastanje, een boom met een majestueuze kroon, een spectaculaire bloei en glimmende kastanjes in het najaar. Wie heeft er als kind niet met zo'n gladde kastanje in zijn broekzak rondgelopen? Maar ja, dat w." vroeger. De kastanjebomen van nu worden aange tast door een mineermotje, waardoor hun blad in juli al bruin wordt. Ze gaan er niet dood aan, maar mooi is anders. Kastanjebomen gaan wel dood aan de bloedingsziekte. In nog geen tien jaar tijd is een groot van onze kastanjebomen aangetast. Onze schoolplei nen zullen er voortaan anders uitzien, want nu nog een paardenkastanje planten, is de go den verzoeken. Gelukkig hebben we ook de tamme kastanje. Die heet weliswaar kastanje, maar behoort tot een heel andere familie en heeft daardoor ook geen last van de plagen die de paardenkas tanje teisteren. Ook de tamme kastanje heeft glim mende vruchten, in dit geval eetbaar. Als de tamme kastanje de ruimte heeft, kan deze boom een impo sante kruin ontwikkelen. De bloei is later en min der spectaculair dan die van de paardenkastanje, maar de eetbare vruchten maken veel goed. Als het mijn schoolplein was, zou ik voor deze boom kie zen. Ik zou Castanea sativa Glabra nemen, een vorm met een brede kroon en glimmend donker groen blad. De meeste lezers hebben geen tuin ter grootte van een schoolplein, maar ook in kleine tuinen zijn kas tanjes toe te passen. De gewone paardenkastanje, Aesculus hippocastanum, is een boom voor pleinen en dreven, maar er bestaan kleinere. Aesculusflava Vestita is een boom van 3 meter hoog met bloemen die het midden houden tussen geel en roze. De vruchten zijn niet eetbaar. Eekhoorns zijn er wel dol op. Een tweede, kleinblijvende kastanjesoort is Aesculus pavia Koehnei, een kastanje die meer op een struik lijkt, maar die op een onderstam kan worden geënt als een boompje ge wenst is. De bloei is opvallend, met zalmkleurige kaarsen in het voorjaar. En het mooiste: de mineermotten en ziektes die de grote kastanjes aantasten, laten deze dwerg met rust. Van de tamme kastanje zijn geen dwergvormen bekend, maar ook deze boom kan in kleine tuinen worden toege past. De tamme kastanje kun je namelijk afzagen als hij te groot wordt, waarna de boom weer opnieuw uitloopt. Liefhebbers van bont blad zouden Castanea sativa Argenteo- variegata kunnen kiezen, een vorm met witbont blad. De afgezaagde takken kunt u gebruiken als bonenstaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 120