Slapen in de paardenstal Overnachten in een graanpakhuis, een oude pastorie of een voormalig klooster. Erfgoed Logies biedt bijzondere adressen aan. Hans Hoekstra ging in het noorden slapen op de maalzolder van een molen en in het zuiden in een paardenstal. m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 Zaterdag 5 december 2009 Molen Hunsingo, Uiterdijk 4, Onderdendam (Groningen). 125 euro per nacht voor twee personen, inclusief ontbijt. www.molenhunsingo.nl Huis Nederhoven, Nieuwstraat 65, Beegden (Limburg), wordt al leen aan één gezelschap tegelijk verhuurd: 37,50 euro per per soon, inclusief ontbijt (70 euro p.p. bij twee overnachtingen), kinderen half geld, www.landgoednederhoven.nl Voor Erfgoed Logies kijkt u op www.erfgoedlogies.nl ;n Hunsingo m Onderdendan irieur van de Molen Hunsingc n in Beegden. foto's GP Historisch erfgoed om in te logeren: varië rend van luxueuze sui tes tot voorname hui zen voor grote gezel schappen. In de gids van Erfgoed Logies staan 190 van die adressen in Nederland, België en het Duitse Oost-Friesland. Er zijn slaapplaatsen in een voor malige bloemfabriek, een klooster, een oude pastorie, een stadsloge- ment in een verlaten smederij. Maar ook in een sluiswachterswo ning, een tramlokaal of bij een veerpont in het veerhuis. Pakhuis Handelslust, een voorma lig graanpakhuis in Gorinchem, is ook een mogelijkheid, net als een oud postkantoor in Brummen, waar de bestellerszaal is veranderd in een ontbijtzaal. Bij overnachting in de Postoari, een oude pastorie op Terschelling (in Hoorn), valt op dat de vier ka mers vernoemd zijn naar de domi nees die er ooit woonden. Een Am sterdams grachtenpand biedt de Prinsenkamer aan: een souterrain aan de Prinsengracht. Het is moeilijk kiezen uit al deze adressen. Uiteindelijk komen we terecht in een rijksmonument: Mo len Hunsingo in het plaatsje On derdendam, 14 kilometer ten noor den van Groningen. De onder bouw van deze in 1855 gebouwde koren- en pelmolen herbergt op de voormalige maalzolder twee vierpersoons logemen ten. De molen, in 1939 tot de on derbouw toe afgebroken, werd afgelopen voorjaar weer opgebouwd met 48®: kap en wieken van de molen Slaghekke uit Rijssen. Veel eerder was de mo lenromp al gerestaureerd, er groeien nu mooie, kleine boom pjes uit het voegwerk. Op de begane grond van de molen is voor ontbijt, lunch en diner een restaurant. Het is geopend van woensdag tot en met zondag, dus op maandag maar op de bus ge stapt om in het nabijgelegen Be- dum bij Chinees-Indisch restau rant De Lange Muur te eten. De volgende ochtend wordt in de molen wél eten geserveerd. Ik ben de enige gast en mag er lekker ont bijten. Molen Hunsingo ligt aan het wa ter, het Boterdiep. Ooit voeren hier trekschuiten. Naast de molen is nog het oude veerhuis Vaart zicht te vinden, geflankeerd door paardenschuur Snikstal. De naam verwijst naar de Groninger snik, een trekschuit die werd 'gejaagd'. Dat betekent dat hij vanaf de oever werd voortgetrokken door een paard, maar soms ook wel door mensen. Het jaagtouw werd bevestigd aan de mast. Op de derde zolder van de molen is een expositie ingericht over de geschiedenis van de trek- en beurt vaart in en rond Onderdendam. De in de molen ter beschikking ge stelde wandelroute leert dat de oude rolpaal langs het Winsumer- diep diende om de trekschuiten in de bochten van de oever af te hou den. De lijn tussen de trekschuit en trekker werd bij het nemen van scherpe bochten om een rolpaal gelegd. Bij een brug over het Boterdiep staat 't Jagertje, een beeld van een schippersvrouw met een trekband om haar bovenlijf. Zo sleepte een scheepsjager de trekschuit voort. De omgeving leent zich heel goed voor wandelingen of fietstochten. Het is een wierdenlandschap met pittoreske dorpjes. Wierden, of ter pen, zijn woonheuvels die dateren uit de periode van voor de bedij king. Rond Onderdendam bevindt zich een wierdenzwerm, een groep van zes wierden. De wier den en de wierdencultuur komen alleen voor in het noorden van Ne derland en Duitsland, het Friese en Nederduitse taalgebied. In een heel ander deel van Neder land is het goed toeven in voorma lige paardenstallen. Die zijn nu èen gastenverblijf van Huis Neder hoven, een jachthuis uit de zeven tiende eeuw in Beegden, aan de rand van het Limburgse Maasdal. Dit jachthuis werd in 1887 gekocht door de Roermondse koopman Reinier Dahmen, die op zoek was naar een zomerverblijf Momen teel wordt het jachthuis, in Beeg den 'het Kasteeltje' genoemd, be woond door zijn achterkleindoch ter, Johanna Dahmen en haar echt genoot Eugène van Basten Baten burg. De paardenstallen werden in 1969 verbouwd tot gastenverblijf en het koetshuis wordt exclusief ver huurd aan één gezelschap tegelijk. Het maximum is acht personen. Het verblijf wordt centraal ver warmd en de zitkamer heeft een open haard. In de keuken staat een AGA-fornuis. Een open trap leidt naar de slaapruimtes. Voor gasten wordt het ontbijt in het jachthuis verzorgd door de bewo ners van het Kasteeltje zelf. De openslaande deuren van het koets huis komen uit op een terrasje aan de prachtige gracht. De eikenlanen van het landgoed zijn opgenomen in de knooppun tenroute, een netwerk van fietsrou tes, en er kan worden gewandeld op de Beegderhei, het Leudal en Nationaal Park De Groote Peel. Beegden, gelegen tussen Horn en het witte stadje Thorn, was ooit de hoofdstad van een vorstendom. Het nabijgelegen Roermond be stond reeds in de tijd van de Ro meinen en was een Hanzestad. Roermond is ook een etappeplaats van het Pieterpad. Wie in stijl wil blijven, kan lun chen of dineren in Kasteeltje Hat- tem, gelegen in het Roermondse stadspark. Aan het hoge plafond van het restaurant hangen koets lantaarns. Die zorgen ervoor dat de overgang bij terugkeer in de voormalige paardenstallen in Beeg den niet al te groot is. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111