m renzeradJwegeDueir.iiull Ireizen I 024-3650360 Zaterdag 5 december 2009 Kashmir: het paradijs Crote foto: Het Oalmeer bij Srinagar. Linksonder: Het dak van de Jama Masjidmoskee in Srinagar wordt gedragen door 380 houten pilaren Midden: Veel Kashmiri hebben schamele bezittingen, maar lijken heel gelukkig. Rechts: Het landschap doet aan Zwitserland denken, de ruiter be slist niet. foto's Joost Bosman keert terug op aarde mannen bijeen om de laatste rod dels uit te wisselen. Hier bevindt zich ook de Jama Masjidmoskee uit de veertiende eeuw, een onge looflijke architectonische prestatie: alle bijna 380 houten pilaren die het dak dragen, zijn gemaakt uit enkele boomstammen. Een ma nier van bouwen die alleen de ar chitecten in Kashmir destijds be heersten. In de vroege ochtend is het binnen vredig en stil. Enkele gelovigen sluipen het godshuis bin nen, knielen en prevelen devoot hun gebeden. Op twee uur rijden van Srinagar begint de Himalaya al. De tocht verloopt langs vlak land met on waarschijnlijk groene rijstvelden en lommerrijke wegen, geflan keerd door populieren. Daarna gaat het met haarspeldbochten om hoog en krijgt de omgeving een be dwelmende schoonheid. De ber gen groeien, in de dalen zwellen de beken aan tot woeste stromen en reusachtige dennen lijken zich van de rotswanden naar beneden te storten. De strakblauwe hemel met sneeuwwitte wolken overspant het adembenemende uitzicht. Het is als Zwitserland, maar hoger, weidser en helderder. Tijdens een driedaagse trektocht naar de Kolahoigletsjer krijgt de bezoeker een vleugje van het berg- leven mee. Langs de route nodigen schaapherders je binnen in.hun hutten en bieden je tegen betaling van een paar roepies thee en vers gebakken chapati, Indiase panne koekjes, aan. Hun uit hout en ste nen opgetrokken onderkomens zijn schamel (geen elektriciteit, geen gas, geen meubels), maar ze lijken er gelukkig. Gids Rafi (23) kent de bergbewoners goed en vol gens hem willen ze niet echt an ders leven. Al vindt hij wel dat ze hun kinderen naar school moeten sturen. Dat gebeurt, dankzij over heidsprogramma's, in toenemen de mate. De route naar de Kolahoigletsjer voert langs idyllische, groene wei landen, waar de rivier in woest heid toeneemt en meibomen en wilgen de dan nog frisse wande laar met hun schaduwen strelen. Allengs wordt het gebied ruiger en verdwijnt het groen. De berghellingen lijken nu kampvuur en bereidt hij in zijn provisorische tent een voortreffelij ke vega-maaltijd. De duisternis valt, het wordt kouder, maar het vuur en de thee houden de reizi gers warm. Op de achtergrond ruist de bergrivier, de hoge den nen steken als donkere, reusach tige wachters boven ons uit. Rafi is geboren en getogen in de bergen van Kashmir. Hij sombert over het wegblijven van toeristen „Waar om toch? Het is hier zó mooi. En veilig. Kijk om je heen, hier is toch geen gevaar?" We zijn sterk ge neigd hem gelijk te geven. Kashmir verdient het. - Pakistaans Kashmir CHINA PAKISTAN Indiaas Kashmir New Delhi INDIA Arabische Co|fvan ee Bengalen Niet veel reisbureaus verzorgen vanuit Nederland reizen naar Kashmir. Maar het is echt niet moeilijk te organiseren. Vanuit New Delhi kan een vlucht wor den geboekt bij een van de tallo ze reisbureautjes of zelf via inter net. Je bent er in ongeveer 2,5 uur. Voor de bisdgettoeristemi rij den er (slaap)bussen tussen Del hi en Soiiraagair, maar die doen er zo'n 24 uur over. Je kunt ook de trein naar Jammu nemen en van daaruit een (gedeelde) jeep voor zo'n 300 roepies (4,30 eu ro) per persoon. De auto doet er zo'n tien uur over. Het is een lange, maar mooie rit door berg achtig gebied. Verblijf in Kashmir is redelijk goedkoop. De prijzen voor ho telboten in Srinagar variëren van 500 roepies (ruim 7 euro) voor een eenvoudige schuit, tot 3.000 roepies (ruim 42 euro) per nacht voor een luxe-boot met hoogpolig tapijt en ontbijt. Voor 600 roepies heb je in Pa- halgam (waar ten oosten van Sri nagar de bergen beginnen) een eenvoudige, maar prima hotelka mer met eigen (warme) douche en toilet. Trektochten zijn ook niet duur. Wie een beetje goed onderhandelt, kan voor omgere kend 70 euro drie dagen geheel verzorgd op reis (drie maaltijden per dag, water, twee gidsen, paarden om de spullen te dra gen en een eigen tent). op grijze decordoeken die aan weerskanten van de vallei omlaag glijden,, de hoogte van het land schap neemt toe en de ongeveer driehonderd jaar oude gletsjer komt in zicht. De wonderlijk, streepsgewijs besneeuwde top van de berg erachter steekt er majes tueus bovenuit. Een wandeling tegen de gletsjer op is niet geheel zonder gevaar. Als je tenminste onbezonnen bent. Dat is één van de drie India se toeristen die zijn meegereisd. Hij pakt een zware kei en werpt die richting het midden. De steen ploft neer en met een donderend geraas stort een stuk van de glet sjer in. De gids rent direct naar de zijkant en gebaart mij hetzelfde te doen. Er gebeurt verder niets, maar geschrokken zetten we de terugtocht in. 's Avonds maakt Rafi een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107