8| klimaattop In Kopenhagen begint volgende week de kli maattop. Wereldleiders moeten nieuwe klimaat afspraken maken. Vol gens wetenschappers moet het nü gebeuren, om grote rampen te voorkomen. En de con sument? Die blijft ko pen en vliegen. vrijdag 4 december 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Een Amerikaanse baby gaat in zijn leven evenveel biocapaciteit verbruiken als... ...twee Europese baby's... ...of als 6,7 Afrikaanse baby's. De westerse mens door Dylan de Cruijl infografiek Jos Diender foto's Brunostock en CPD Wat een geleuter", bromt Peter Timmerman van Bubbelbad-kopen.nl door de telefoon. Kom bij hem niet aan met het verwijt dat opblaas bare jacuzzi's verwerpelijke, decadente ener gieverspillers zijn. „De industrie, die ver bruikt pas veel energie. Die paar bubbelba den in de achtertuin maken toch niets uit." Hij verkoopt er zo'n drieduizend per jaar, vanaf zeshonderd euro. En volgens Timmer man is iedere klant enthousiast. Het 'bubbel- badgevoel' is namelijk 'ge-wèl-dig'. In zijn ei gen achtertuin staat er ook eentje. Hij plonst er na een lange werkdag steevast even in. Diederik Samsom, PvdA-Kamerlid en kli maatspecialist, hoort het gelaten aan. In 2007 diende hij nog een motie in tegen 'de waan zin van de opblaasjacuzzi'. Hij wildé een maatschappelijk debat over verspillend consu mentisme. De Kamer steunde hem, en ook minister lacqüeline Cramer (Milieu) was op getogen. Daarna bleef het stil. „Het heeft te weinig opgeleverd", blikt hij terug. „De poli tiek kan mensen niet aansporen tot ander ge drag of een andere mentaliteit." Waarom is het voor ons zo moeilijk om de zucht naar instant genot in te ruilen voor duurzaam gedrag? De aarde warmt volgens deskundigen gevaar lijk snel op, oceanen worden leeggevist en oerwouden weggekapt. Maar de Nederlandse consument piekert er niet over om te mati gen. Zo verdubbelde het aantal vliegvakanties in tien jaar naar 6,3 miljoen en steeg het aantal personenauto's vorig jaar tot 7,5 miljoen stuks. Thuis verbruiken we meer energie dan ooit door wasdrogers en computers en we eten geen hap rundvlees minder. In 2008 verorber de een gemiddelde Nederlander bijna twin tig kilo koe en kalf) op een totaal van ruim tachtig kilo vlees. De mens stemt zijn handelen niet af op vage risico's in de verre toekomst, zoals klimaatver andering. „Over het algemeen vindt iedereen het milieu heel belangrijk", zegt Linda Steg, adjunct-hoogleraar omgevingspsychologie in Groningen en gespecialiseerd in duurzaam ge drag. „Maar een aankoop wordt in de eerste plaats bepaald doordat iets comfort oplevert, geld of tijd bespaart of omdat iets leuk is." 'Onze omgeving is ook zo ingericht dat supermarkten altijd vol liggen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8