61 buitenland Bonussen Royal Bank i T 1- -1 of Scotland onder vuur Spijtoptant laat Italië de Louvre en Versailles dicht door staking m^XsZ[Zo%THa^n Poetin en Medvedev ZnlïktZt 20W iS SChenke" MAFFIAPROCES Belusconi wil van nestbevuüende Kamervoorzitter af Drie ministers dood bij aanslag Somalië Netwerk Notarissen vrijdag 4 december 2009 door onze correspondent Yolanda Bobeidijk LONDEN - Bijna 82 miljard éuro spendeerde de Britse regering aan het redden van de financiële sec tor, per Brits huishouden bijna 5000 euro. Gevolg: een torenhoge staatsschuld en onvermijdelijke be zuinigingen in de komende jaren. Geen wonder dat de Britten fu rieus reageren op het bericht dat de bankiers in de Londense City dit jaar ongeveer zes miljard pond aan bonussen hebben te verdelen. Tenminste vijfduizend bankiers zullen een bonus van meer dan 1 miljoen pond krijgen. Vooral Royal Bank of Scotland ligt onder vuur. De bank, die 53,5 mil jard pond uit de belastingpot kreeg en voor 70 procent in han den is van de staat, deelt bonussen ter waarde van 1,5 miljard pond uit. Onacceptabel, vindt de Britse regering. Minister Alistair Darling (Financiën) zit echter in een lastig parket. Hij moet zowel de belangen van de belastingbetaler als die van de bank behartigen. De top van de bank maakt het hem niet gemakke lijk. Ze dreigt op te stappen als de minister de bonuspot met een ve to verbiedt. En dat kan RBS, een van de zogenoemde systeemban- ken, zich niet permitteren. Chaos en instabiliteit is wel het laatste wat de financiële kolos kan heb ben. Volgens de politieke opposi tie moet de Labourregering zich niet laten chanteren. Maar volgens RBS dreigen de bes te bankiers te vertrekken naar de concurrentie. Zoals Barclays, dat 22.000 werknemers een salarisver hoging van 150 procent belooft. Vooraanstaande economen zijn verdeeld. Sommigen waarschuwen voor een braindrain bij RBS, ande ren denken dat het wel meevalt. Er zijn genoeg werkloze bankiers in de City, waar door de crisis 49.000 banen verloren zijn ge gaan. „Bankiers zijn nu erg impo pulair en dus zal de Britse regering hard optreden", vermoedt An drew Oswald, hoogleraar econo mie aan de Universiteit van War wick. „Met de landelijke verkiezin gen in het vooruitzicht wil men de kiezer tevredenstellen." door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het Parijse Louvre en het Chateau de Versailles moesten gis teren hun poorten sluiten, nadat een deel van het personeel in sta king was gegaan. Eerder was al een aantal kleinere musea dichtge gaan. Aanleiding voor de staking was een plan voor personeelsin krimping. Het Louvre en het Chateau de Versailles behoren tot de grootste en meest bezochte musea ter we reld. De stakingsactie komt op een moment waarop de stad zich ge reedmaakt voor de kerstvakantie, een periode waarin traditioneel veel toeristen naar Parijs gaan. De stakingen begonnen op 23 no vember in het Centre Pompidou, een museum voor moderne kunst in het hart van de stad. Sindsdien Nog voor een spijtoptant van de maffia vandaag ge tuigt in een proces tegen de rechterhand van Silvio Ber lusconi, schreeuwt rechts Ita lië moord en brand. door onze correspondent Eelco van der Lind Een atoombom. Gianfranco Fini, Kamervoorzitter en tweede man van Italiaans rechts, heeft geen twijfel: de verklaring die Gaspare Spatuz- za vandaag zal afleggen, kan voor zijn 'baas' Silvio Berlusconi desas treuze gevolgen hebben. Italië houdt de adem in. Spatuzza is een van de meest bloeddorstige moordenaars van Cosa Nostra, maar vandaag een theologie stude rende 'spijtoptant'. Hij geldt als ge loofwaardig en heeft de onder zoeksrechters verteld dat Berlusco ni en diens terechtstaande vertrou weling Marcello Dell'Utri vanaf 1993 het aanspreekpunt van de maffia waren. Voor Berlusconi en zijn aanhang is de aanklacht zo grotesk, dat ieder een die er aandacht aan schenkt voor eeuwig uit de gratie is. Spa tuzza is een moordenaar in de han den van magistraten die Berlusco ni willen laten vallen, is de stel- ling. Op het moment dat de baas eist de rijen te sluiten, spreekt uitgere kend Gianfranco Fini van een atoombom die op ontploffen staat. Dat niet alleen. In het tijdens een maffiaherdenking opgevangen gesprek, dat deze week naar buiten kwam, zegt Fini tegen een magis traat dat Berlusconi zich gedraagt als een absoluut monarch die geen boodschap heeft aan 'contrage- wichten' zoals de president, het parlement en de magistratuur. Het resultaat staat gelijk aan tien politieke atoombommen. De rela tie tussen de voormalige neofascis- hebben de acties zich als een olie vlek verspreid. Tot de gesloten mu sea en monumenten behoren het Musée d'Orsay, de Are de Triomp- he, het Rodinmuseum en het Gust- ave Moreaumuseum. Verscheidene theaters waren ook gesloten. De stakingen lijken bovendien over te slaan tot buiten Parijs. In de Loire- vallei bleef het kasteel Azay-Le-Ri- deau gisteren dicht. De inkrimping bij de musea is een gevolg van een verkiezingsbelofte van president Sarkozy uit 2007. Volgens de belofte wordt van elke twee ambtenaren die met pen sioen gaan, er maar één vervan gen. Aanvankelijk betrof de maatre gel alleen ministeries, maar nu lig gen ook staatsinstellingen zoals musea onder het mes. Beraad tussen de minister van Cul tuur, Frédéric Mitterrand, en de vakbonden leverde niets op. MOGADISHU - Het ontzielde lichaam van de minister van Onderwijs van Somalië wordt weggedragen door omstanders. De minister was één van de 15 slachtoffers die gisteren om het leven kwamen bij een bom aanslag tijdens een buluitreiking aan 43 studenten medicijnen in een hotel in de Somalische hoofdstad Mogadishu. Onder de slachtoffers waren ook de ministers van Hoger Onderwijs en Volksgezondheid en drie journalis ten. Om het belang van onderwijs te on- bh mms hbs m J['ktu eens aan het schend Denkt u eens aan het schenk |n2e website e'"dejaar^ Qaat u naar extra GOES Frantzen Et Van Sisseren Notarissen www.notaris-zeeland.nl MIDDELBURG Janse de Jonge Et Van Wouwe Notarissen www.jm wnota rissen, com THOLEN Knook Et Schot Notarissen www.knookschot.nl ZIERIKZEE Klaassen Notarissen www.klaassennotarissen.nl door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - De 'hotline' stond giste ren weer open, het jaarlijks terugke rend mediafenomeen waarin pre mier Poetin direct antwoord geeft op vragen van burgers. Hij begon met de aanslag op de Nevsky-Ex- press, de trein die afgelopen week end door een aanslag ontspoorde. „We hebben al een hoop gedaan, maar de dreiging van terrorisme is de kop nog niet ingedrukt. Iedere burger moet zich daarvan bewust zijn", zei de premier. Hij behandel de in de strak georganiseerde show ook veel economische thema's. Op de vraag of premier Poetin en president Medvedev goed met el kaar samenwerken antwoordde hij dat hun relatie zeer 'effectief is. „We kennen elkaar vele jaren, we hebben aan dezelfde universiteit ge zeten en hadden dezelfde leraren, die ons dezelfde principes bijbrach ten." Terwijl Medvedev allerlei hervor mingen wil doorvoeren is het Poe tin die de beslissingen neemt. Lang zaam tekent zich een scenario af. Medvedev is vooral voor de buiten landse consumptie en beeldvor ming. Poetin neemt de belangrijke besluiten. In Rusland gaat er dan ook geen week voorbij of president Dimitri Medvedev verklaart wel er gens de oorlog aan. Er zit een pa troon in, tijdens conferenties of speciale gelegenheden laat Medve-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6