zeeland 125 Drietal beticht van nalatigheid Privacywaakhond wil ruimere bevoegdheden Lezing over muzikanten in Zeeuwse zeevaart Financiën Zeeuwse corporaties gezond Delta houdt vast aan storten onverpakt asbest HZ studenten maken film voor Thomas Cook NIEUWE WONINGTYPES NU EXTRA VOQROELIGIÏI vrijdag 4 december 2009 RECHTBANK 'Trio riep geen hulp in voor Bonte' door Ad Roos MIDDELBURG - Tegen een 54-jarige vrouw uit Terneuzen en een Mid delburgs echtpaar (hij 39 en zij 44) is gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen elk een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van vier maan den geëist. Het minder begaafd echtpaar moet van de officier van justitie ook onder toezicht van de reclassering komen te staan. Het trio was op 8 november vorig jaar betrokken bij de gewelddadige dood van de toen 44-jarige Terneu- zenaar Dick Bonte. De drie ver dachten wordt verweten dat zij hebben nagelaten medische hulp in te roepen toen dat noodzakelijk was. Bonte verbleef o,p dat mo ment in de woning van de Terneu- zense. Een dag eerder was het Middel burgse stel naar de Terneuzense ge gaan om verhaal te halen over een pinpasfraude. De Terneuzense was evenals Bonte en twee aanwezige Terneuzenaren die de dood op hun geweten hadden, ladderzat. Bonte was toen al volledig in el kaar geslagen en de vrouw had ook al de nodige klappen gehad. Het Middelburgse echtpaar ruim de de puinhoop in de kamer wat op en sleepte Bonte van de keu ken -naar de bank waar hij van de man nog een stomp kreeg. Ook werden emmers water over hem heengegoten om hem weer (tever geefs) bij zijn positieven te breng en. Vervolgens vertrokken de twee weer naar Middelburg. Een dag later kwamen zij weer te rug en troffen Bonte in erbarmelij ke toestand aan. Daarna vertrok ken ze opnieuw. De Terneuzense zei zich niets meer te herinneren omdat ze te dronken was geweest. De 42-jarige Terneuzenaar die me deverantwoordelijk is voor de dood van Bonte kreeg eerder een gevangenisstraf van vijfeneenhalf jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd. Zijn 34-jarige maat en plaatsgenoot werd toen veroor deeld tot een celstraf van zeven jaar. Uitspraak 16 december DEN HAAG - Delta houdt vast aan het plan om onverpakt asbest te storten op de Derde Merwedeha- ven. Dat zegt woordvoerder Peter Couwenberg van Delta. De provincie Zuid-Holland heeft een streep gehaald door het plan van Delta om op stortplaats Derde Merwedehaven in Dordrecht on verpakt asbest te storten. Volgens de provincie kan het bedrijf niet aantonen dat de manier waarop het asbest wordt verwerkt, veilig is. Peter Couwenberg: „Het is aan Del ta om een nieuw plan in te dienen bij de provincie. Delta gaat kijken of er een andere werkwijze moge lijk is om onverpakt asbest te kun nen storten. Dat doen we in over leg met Zuid-Holland." door Marcel Modde MIDDELBURG - „Mobiel banditisme en politioneel voyeurisme." Voor zitter Jakob Kohnstamm van het College Bescherming Persoonsge gevens (CBP) heeft niets op met het filmen van kentekens van alle passerende voertuigen op in- en uitgaande wegen. Hij wil een stren gere regulering van deze nieuwe praktijk afdwingen. De voormalig staatssecretaris zei dat gisteren op een bijeenkomst van het juristennetwerk De Zeeuwse Meesters in Middelburg. Het CPB is vooral beducht op mis bruik van de gegevens uit de lande lijke database. Volgens Kohn stamm wordt hiermee de wet over schreden. „Want alleen het simpe le gegeven dat ik op een bepaald moment langs Zwolle rijd, is geen verdacht feit." Het CPB onder zoekt deze praktijk en zinspeelt op 'handhavende acties' om de brede kentekenregistratie een halt toe te roepen. De onafhankelijke privacywaak hond houdt ook strak de vinger aan de pols bij de invoering van de kilometerheffing. „Ons schrik beeld was dat alle verplaatsingen van A naar B zouden worden ge volgd en geregistreerd. En ook hier geldt: gelegenheid maakt de dief Derden zouden zo precies kunnen nagaan waar, wanneer en hoe laat u ergens bent geweest." Vroegtijdi ge bemoeienis van het CPB heeft ertoe geleid dat de gegevensover dracht uit de auto straks wordt be perkt tot de meetpunten, die nood zakelijk zijn om het aantal afgeleg de kilometers te kunnen bereke nen. Een gedetailleerd overzicht is alleen uit te draaien door de eige naar van die auto zelf Nog zo'n breinbreker die het CPB bezighoudt: het Elektronisch Pa tiëntendossier. Het college vindt het essentieel dat alleen geautori seerde hulpverleners bij die gege vens kunnen komen. Om dat te controleren, is het volgens Kohn stamm absoluut noodzakelijk dat iedere raadpleging (wie, wanneer en waarom) wordt geregistreerd. „Zo kunnen wij ook nagaan wie in de database kijkt en of dat wel rechtmatig is." Volgende week houdt de Eerste Kamer een hoor zitting over de invoering van het Elektronisch Patiëntendossier. Kohnstamm wil de bevoegheden van zijn organisatie graag ver ruimd zien. Nu kan het CPB bij vaststelling van wettelijke overtre dingen alleen een dwangsom aan kondigen. „Maar direct een pittige boete uitschrijven werkt beter." De minister heeft daartoe een wetsvoorstel in voorbereiding, al dus Kohnstamm. De hele privacy wetgeving draait volgens hem om vertrouwen. „Dat persoonlijk infor matie niet wordt gebruikt als daar geen reden voor is. Doet de over heid dat wel, dan ontstaat er een enorm probleem." Jakob Kohnstamm MIDDELBURG - Drs. Ralph Henssen vertelt vrijdag 18 december in het oude stadhuis in Middelburg over trompetters en tamboers in de Zeeuwse zeevaart. Voor zijn pro motieonderzoek over dit onder werp bestudeerde hij de periode t6io tot 1795. Henssen licht het on derwerp toe vanuit de (mari- tiem)historische én vanuit de mu ziekwetenschappelijke hoek. De onderzoeker spreekt op uitno diging van de Werkgroep Cultuur historie, die in samenwerking met de Roosevelt Academy en met steun van de provincie twee keer per jaar een Ronde Tafel Conferen tie houdt waarbij promovendi hun (Zeeuwse) onderwerpen uit eenzetten en eventuele vraagte kens, knelpunten en problemen voorleggen aan een panel van des kundigen. Het panel bestaat dit maal uit prof dr. J. Bruijn (emeritus hoogleraar maritieme geschiedenis, Leiden), prof dr. F. Grijzenhout (hoogle raar cultuurgeschiedenis UvA), dr. I. De Keyser (muziekwetenschap per) en dr. R. Paesie (maritiem his toricus). Voorzitter is drs. A. Me ijer van het Zeeuws Archief Het is de bedoeling dat discussie ontstaat, waarop ook het publiek kan reageren. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Aanmelden (vereist) via: fortune@zeelandnet.nl VLISSINGEN - Vijf studenten van de Hogeschool Zeeland gaan een voorlichtingsfilm maken voor de reisleiders van de Thomas Cook reisorganisatie. In die film wordt gewezen op de risico's die reislei ders kunnen ondervinden in hun beroep. Ook moet worden aange geven hoe die risico's verkleind of voorkomen kunnen worden. De studenten volgen de cursus Veilig heid, Gezondheid en Welzijn van de opleiding Personeel Arbeid. De groep van vijf tweedejaarsstu denten en een medewerker van de HZ vertrekken dinsdag 8 decem ber naar Hotel Iberostar Royal Cristina in Palma de Mallorca. Hier zullen de opnames plaatsvin den. door René Schrier MIDDELBURG - De financiële situa tie van de Zeeuwse woningbouw corporaties geeft geen aanleiding tot zorgen. Dat blijkt uit de zogehe ten oordeelsbrieven die het minis terie van Vrom van alle corpora ties heeft laten maken. Uit die brieven komt het beeld naar voren dat de Zeeuwse corpo raties een zodanig financieel be leid voeren, dat hun voortbestaan niet wordt bedreigd. Slechts op een enkel punt worden woning bouwcorporaties op hun vingers getikt. Zo verkoopt de RWS in Goes woningen uit haar bestand, voor een bedrag dat onder de 90 procent van de taxatiewaarde ligt. Dat moet de RWS aan het ministe rie toelichten. Ook moeten de stuk ken die ter controle worden opge stuurd volledig zijn. Zeeuwland in Zierikzee moet toelichten waarom de netto bedrijfslasten de afgelo pen jaren bovenmatig zijn geste gen. De financiële situatie van de woningbouwcorporaties is actueel geworden na berichten over forse tekorten. Dat blijkt in Zeeland niet aan de orde. Het Centraal Fonds Volkshuisves ting heeft op verzoek van het mi nisterie de boeken van de corpora ties bekeken. De minister heeft wel alle corporaties gemaand goed op de nettokosten te letten. iïis BROCHURE 54B~53'7555 ÜV. SELEKTHUIS.NL AMERSFOORT I MOORDRECHT I RUSSEN Zaterdag 5 december van 9.00 -12.00 uur. bent van harte welkom aan de Noordschans 8 te Klundert (modelwoning type jungfrau). ^ÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊKÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Dinsdag 8 december van 16.00- 20.00 uur. U bent van harte wel kom aan dë Brouwerij wég 30 D te Domburg (woningtype Arosa)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69