io uit H Herkenning nieuwe exposities selectie donderdag 3 december 2009 Op zoek naar het beste wat Zeeland op kunstgebied te bieden heeft be zocht ik exposities in de Kunstuit leenTerneuzen en Galerie 45, West- dorpe. Daar is in de decembermaand kunst te zien en te koop die qua prijs ruim beneden het gemiddelde ligt. Geldt dat ook voor de kwaliteit et gaat om werk van bescheiden formaat. Dat zegt niets over de zeggingskracht. Die ligt in de mate waarin het ge toonde iets toevoegt aan de beel den en ervaringen die ik met mij meedraag. Overzie ik het ge heel, dan is er niet veel dat mij een andere kijk geeft op het on derwerp, het thema of het ver beelden zelf. Herkenning voert de boventoon, het beste is wat mij bijblijft Kijk ik naar wat er in de kunstuit leen geëxposeerd wordt, dan is daar de variatie groter dan in Gale rie 45. Daar zie ik werk van drie kunstenaars, in de kunstuitleen zijn het er al gauw een stuk of vijf tien. Het werk in Terneuzen is daarom gevarieerder qua materi aal, techniek en benadering. De glazen schalen van Marleen van Zwienen ogen verleidelijk. Ze staan dicht bij gebruiksvoorwer pen, maar zijn meer dan dat. Door hun vloeiende vormen, waarin je het werkprocédé kunt aflezen, en door hun intense kleur drukken ze een schoonheid uit die je als equivalent kunt zien van wat je in de natuur aantreft: een druppel, een bloem, de glans op het water. Zo overstijgt een gebruiksvoor werp zichzelf. Ook het glaswerk van Las en Cou- wenbergh ziet er prachtig uit, maar moet het minder hebben van de variatie aan vormen dan van de patronen die op de schalen zijn aangebracht. Als Marijan Las echter uit glas balancerende dan sers vormt, ontstaat er een meer waarde: het licht, het breekbare weerspiegelt het unieke moment van bewegen in tijd en ruimte. Dat verbindt haar werk met een klein bronzen tafereel van Frans Kegels, Folklore. Losjes geboetseer de figuurtjes roepen een volksdans gezelschap op, helemaal niet tut tig, maar charmant en raak. Zet ik daar de gestileerde paartjes van Danielle Orelio naast, dan mis ik spanning: gekunstelde vormen die net niet kloppen. Ik ben deze keer ook niet over tuigd door de tot een paar golven de vlakken gereduceerde laagwater- landschappen van Christel Wij- land. Als je heel weinig laat zien, moet wat overblijft zo intrigeren dat je je oog er niet vanaf kunt houden. Bijvoorbeeld omdat er on danks het in één keer kunnen over zien van de compositie je tegen iets aanloopt dat wringt. Zoiets Een enkele keer zoekt Johan van Waes het buiten zijn gebaande wegen en pakt het - met acryl - wat ruiger aan. Dan wordt zijn werk avontuurlijker. In Gallery Kotoun in Moriaanshoofd is een expositie begonnen met colliers van Linda Beuman uit Goes, keramiek van Ag- da de Jong uit Zwijndrecht en schilderijen van Kotoun zelf. De tentoonstelling loopt tot en met 20 december. Tekeningen van eigenaressen Nel en Co- rinne Westerweele, wolvilten accessoires van Angela van Steijn en beelden van Miep de Jong worden vanaf vandaag tot en met 20 december getoond in galerie De Kracht van Kunst aan het Noord- poortplein in Middelburg. In het kantoorgebouw van Covra in Vlis- singen-Oost (Spanjeweg 1wordt mor gen om 15.30 uur de tentoonstelling Be waard Gcht van Fotogroep Goes geopend. Deze is te bezoeken tot en met 31 janua ri 2010 tijdens kantooruren. In galerie 't Haentje te Paart in Middel burg begint zondag een tentoonstelling met schilderijen van Robert Ikin uit Tasmanië en ruimtelijk werk van zowel Mariëlle van den Bergh als Mels Dees uit Eindhoven. Te zien tot en met 17 januari 2010. De kunstenaars zijn zondagmiddag aanwezig. Galerie T in Middelburg luidt zondag, van 13.00 tot 17.00 uur een tentoonstel ling in met schilderijen van Barbara Hou wers, keramische beelden van Paz Sanz Fle, gemengde techniek van Antoinette Luyben en schilderijen van Ada Breed- veld. Te zien tot en met 9 januari 2010. Wethouder Frank Streng opent zondag om 14.00 uur een expositie met recent maritiem werk van Leendert van der Pool in GalleryMaritime in Middelburg. Ge opend tot en met 31 januari 2010. De uit Goes afkomstige Koen Vermeule exposeert tot en met 22 januari nieuwe schilderijen en gouaches bij CBK Zee land aan de Balans in Middelburg. Het nieuwe werk doet denken aan stills van een film. De tentoonstelling wordt zon dag om 15.00 uur geopend in aanwezig ontbreekt deze keer en dus blijft het werk vlak. Dan is Willem Behr beter op dreef. In zijn materieach tige landschappen vond hij een mooi evenwicht tussen voorstel ling en materiaalgebruik. Er is ook fotografie en grafiek. Els je van Ree en Hajo Hoffman zijn vaklieden pur sang, die het spel van licht en vorm perfect beheer sen en hun onderwerpen geraffi neerd voor het voetlicht brengen. Een kaal bed in een verlaten ka mer vertelt over de aanwezigheid van mensen die er niet meer zijn, een detail van een oude liftkoker doet iets vergelijkbaars. Maar ook het licht op zichzelf of zoals het op een bloem valt kan in hun han den al genoeg zijn voor een sterk beeld dat ruimte laat voor de fanta sie van de beschouwer. De linosnedes van Jorien Brug- mans blijven mij ook bij. De zwart-wit bladen met mensfigu ren zijn uitgewogen, de meer ge compliceerde stillevens in kleur knap en speels van compositie en uitvoering. Ook hier geldt dat het beeld de werkelijkheid evenaart. Daarmee heeft het bestaansrecht. Blijf je daaronder, dan kan het be ter niet gemaakt zijn. H oe zit dat in Galerie 45? Kan Johan van Waes mij meenemen in zijn met wa terverf geschilderde wereld? Soms wel en soms niet. Hij is een vak man, weet wat hij doet, heeft ge voel voor de uitdrukkingskracht van de combinatie water en verf Bossen in herfsttooi worden vaar dig vereeuwigd, net zoals zeeën met grootse luchten en bergland schappen. Het ziet er mooi uit, is echter ook wel voorspelbaar, ik zie het vaker zo. Een enkele keer zoekt Van Waes het buiten zijn gebaande wegen en pakt het - met acryl - wat rui ger aan. Dan wordt zijn werk avon tuurlijker. Daarvan zou ik wel eens meer willen zien en dan op wat groter formaat. Jeanine Lonneville is geboeid door klei en de natuur om zich heen. Het zien van een boomstronk of een pit kan haar aanzetten tot het vertalen ervan in klei. Maar zij maakt ook 'schatkisten' en fanta siedieren, alles in gedempte aarde- tinten geglazuurd. Ook zij verstaat haar vak en ook door haar zou ik wel wat meer willen worden ver rast. Dat lukt wat mij betreft Loes Müller prima. Haar kleine beeldjes van mensen, vooral vrouwen, zijn pretentieloos, plezierig. Juist door het speelse en bijna terloopse van haar aanpak spettert het van le ven, ook al omdat haar van het le ven genietende vrouwen met een lichte, liefdevolle ironie zijn weer gegeven. Al bij al is er op beide lo caties genoeg te zien wat de koop lust kan bevredigen. Kunstuitleen De Bevelanden in heid van de kunstenaar. Tegelijkertijd is werk van Vermeule te zien bij de Street- gallery in CSW-gebouw aan de Churchill- laan in Middelburg (vanaf vandaag t/m 22 januari) en in De Drukkerij in Middel burg (vanaf morgen t/m 15 januari). Bij Culi Consult Kookstudio aan de Nieuwendijk in Vlissingen begint zondag om 16.00 uur een expositie met werk van fotograaf Lex de Meester. In het pand Oude Markt 39 achter de He- ma in Vlissingen zijn dinsdag twee nieu we initiatieven van deWillem3. In het ka der van PEP (Pilot Expo Projects) laat Jean- ny Golembiewski gedurende enkele maanden (t/m 28 februari 2010) zien hoe Vlissingen haar aanzet tot het maken van schilderijen. Toon Truyens houdt om 19.30 uur open atelier. Hij zal aan de hand van diverse werken een toelichting geven op zijn werkperiode in Vlissingen. Truyens werkt aan zijn Olympic Spirit II. De resultaten worden in de zomer van 2010 geëxposeerd in deWillem3. Ton van Kints Ton van Kints zet de zaag in zijn werk en vindt een balans tussen aantasten en construeren. Dat leidt tot werken van eigenzinnige schoonheid. Stephanie Kratz toont ondermeer hoe tekeningen groeien. Zij vindt een perfect even wicht tussen beheersing en toeval. T/m 5/12. Ton van Kints en Stephanie Kratz, Galerie Van den Berge, Westwal 45, Goes. Do t/m za 12.00-17.00 uur. Jan Peter v. Opheusden Jan Peter van Opheusden laat vorm en kleur heftig spreken in spontaan opgezette composities met indrukken uit Bali en scènes met paarden als uitgangspunt. Be leving en vitaliteit staan centraal. T/m 6 december. Galerie de Cleene Houttuyn, Langeviele 45, Middelburg. Vr. 13.00-17.00 uur en 19.00-20.00 uur, za. 13.00-17.00 uur; Ie zo. v/d maand 13.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96