buitenland 19 over hoge kosten Moslims boos over Nederlandse 'film' douchekop» meubelen kranen baden irlpools lucuewanden diverse stoomcabines 3,4 5 DECEMBER VAN 10:00 TOT 17:00 OOR donderdag 3 december 2009 C M O) "O po «agajgaaaa^sga 1.531 gesneuvelde soldaten Frankrijk 36 Verenigde Staten 926 Groot-Brittannië 236 Canada 133 - Duitsland 34 - Overig 145 "Nederland 21 wen de missie niet meer als een prioriteit. Obama beklemtoonde dat er nog steeds aanslagen wor den gepland vanuit Afghanistan, maar voor veel Amerikanen is de angst voor nieuwe terreur ruim acht jaar na 9/11 veel minder pro minent aanwezig. De prioriteiten liggen nu ergens anders. Uit alle peilingen blijkt dat Amerikanen op dit moment het meeste belang hechten aan het aanpakken van de economie en de enorme begrotingstekorten. Ook linkse partijgenoten van Obama gebruiken de wankele financiële si tuatie van Amerika als argument tegen de oorlog. „We kunnen de missie in Afghanistan niet ten kos te laten gaan van cruciale investe ringen in ons eigen onderwijs, werkgelegenheid, energievoorzie ning en gezondheidszorg", aldus de Democraat David Obey, een Congreslid dat al aankondigde te stemmen tegen de financiering van Obama's troepenuitbreiding. Amerika heeft meer dan een bil joen uitgegeven aan de missies in Irak en Afghanistan. Met dat geld hadden Obama's hervorming van de gezondheidszorg kunnen wor den betaald. De president erkende in zijn speech dat Amerika 'de prijs van deze oorlogen niet kan negeren', maar concrete maatrege len kondigde hij niet aan. Een 'oor logsbelasting', zoals enkele Demo craten willen, lijkt onhaalbaar. Het Republikeinse voorstel om te be zuinigingen op andere ministeries is evenmin realistisch. Obama speelde dinsdag de enige kaart die hij vooralsnog tot zijn beschikking heeft om de zorgen over de op lopende kosten weg te nemen: hij zal de oorlog zo snel mogelijk beëindigen. Te beginnen in 2011. door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - Moslims in Pakistan en in het Midden-Oosten zijn woe dend op Nederland en eisen de 'economische vernietiging' van ons land vanwege de publicatie van een anti-islamfilm, genaamd '786'. Probleem is echter; de film bestaat niet. Tientallen religieuze websites in de moslimwereld roepen deson danks sinds enkele weken op tot de economische boycot van Neder land vanwege '786'. Ook circuleert in Pakistan een kettingbrief met daarin een soortgelijke oproep. De kettingbrief wordt met name ver spreid via e-mail. Anderen hebben hem ontvangen via hun mobiele telefoon. Het is niet bekend wie de brief heeft geschreven. In Pakistan wordt de protestbrief onder meer rondgestuurd door de politieke partij Jamaat-e-Islami, die pro-Taliban is. Jamaat-e-Islami weigert te reageren op de vraag waarom ze ageert tegen een niet-bestaande Nederlandse film. In de Engelstalige kettingbrief staat letterlijk: 'Film '786' is een in Holland gemaakte film waarin on ze profeet (vrede zij met Hem) be lachelijk wordt gemaakt. 60 mil joen moslims kunnen de econo mie van Holland vernietigen door Nederlandse producten te boycot ten.' De brief roept vervolgens moslims op 'om vijf minuten van hun tijd te besteden aan het door sturen van dit bericht'. Vervolgens wordt de hoop uitgesproken dat 'God de verzender van de brief zal belonen'. Merkwaardigerwijs ein digt de brief met de zin 'Denemar ken is aan het verliezen'. Het getal 786 is met name voor moslims in Zuid-Azië een heilig getal. Het staat voor de numerieke waarden van de Arabische letters die bij elkaar optelt de zin: 'Bism'il- lah ir-Rahman ir-Rahiem' ('In de naam van God, de Barmhartige, _de Genadevolle'). Dit is de eerste zin van de Koran. Maar 786 is in de verste verte geen in Nederland gemaakte anti-islamfilm. Wel be staat er, in Almere, een rijschool met de naam '786'. Ook zijn er ver schillende moslimwebsites met de naam 786 in hun adres. Deze sites zijn echter allemaal pro-islam. „Het lijkt erop alsof iemand de Wilders-film Fitna en de Deense spotprenten door elkaar heeft ge haald", zegt Zia Muhammad Khan, een media-analist in Islama bad. Volgens Khan is het allemaal on zin. „Film 786 is een klassieke inter- netmythe", meent hij. „Heel verve lend voor Nederland, want velen hier zijn ervan overtuigd dat het waar is. En onderschat zoiets niet, want die kettingbrief wordt nog steeds rondgestuurd. Ik heb hem al twintig keer ontvangen." Militaire cadetten luisteren naar de toespraak die president Obama dinsdag hield over Afghanistan. foto Charles Dharapak/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9