81 buitenland Het is einde oefening in Kamp Holland In VS vooral zorg inpakken en weg geven! Iran laat wedstrijdzeilers gaan .11 £iP duidelijk t telecom Oost-Jeruzalem taboe voor veel Palestijnen Italië pakt opniew maffiabaas op 'Aanslag trein Rusland was werk Tsjetsjenen' Echtpaar woont in openbaar toilet Parlementsgebouw Frankrijk ontruimd Demjanjuk ziek: zaak twee weken geschorst AFGHANISTAN President Obama wil 30.000 extra mili tairen naar Afghanistan sturen en over 1,5 jaar beginnen met terugtrekken leger. Toezegging per land Duidelijk donderdag 3 december 2009 TEHERAN - Iran heeft gisteren vijf Britse zeilers vrijgelaten die een week eerder dicht bij de Iraanse kust waren aangehouden. De groep was op weg van Bahrein naar Dubai voor een zeilwedstrijd. De autoriteiten in Teheran kwa men naar eigen zeggen tot de con clusie dat de zeilboot niet opzette lijk in de Iraanse territoriale wate ren was terechtgekomen. Het jacht werd naar internationale wateren gesleept, zodat de Britten de tocht konden voortzetten. In de avond legden de zeilers aan in Dubai. Ze zijn 'heel billijk' behan deld, zeiden familieleden van de zeilers in Groot-Brittannië. De vrijlating viel samen met een oproep van bijna tachtig gerespec teerde figuren uit heel de wereld aan de Iraanse president Ahmadi- nejad om drie Amerikaanse toeris ten vrij te laten. De drie, twee van 27 en een van 31 jaar oud, werden 31 juli opgepakt toen ze op een tocht door de bergen van Iraaks Koerdistan kennelijk onwetend op Iraanse bodem verzeild raakten. Ze zitten apart opgesloten in de Evin-gevangenis in Teheran en zijn voor zover bekend nog ner gens van beschuldigd. Ze hebben geen contact met de buitenwereld. De zaak speelt op het moment dat het Westen in de clinch ligt met Iran over diens atoomprogramma. Het Westen vreest dat. Iran werkt aan een kernwapen. JERUZALEM Het Israëlische ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft in 2008 een zeer groot aantal Arabische of Pa lestijnse inwoners van Oost-Jeruza- lem zijn verblijfsvergunning ont zegd. Het ministerie trok het woon- recht in van 4577 Palestijnse inwo ners van het betwiste stadsdeel, ruim twintig maal zoveel als het jaarlijkse gemiddelde in de voor gaande veertig jaar. ROME De Italiaanse politie heeft gisteren opnieuw een maffiabaas in de kraag gevat Het is de 55-jarige Fran cesco de Vita. De politie wist hem in de buurt van de havenstad Mar sala op Sicilië te pakken te krijgen, meldde het Italiaanse persbureau Ansa. De Vita was al negen jaar op de vlucht voor de autoriteiten. Hij stond" op de lijst van de honderd meestgezochte criminelen in Italië. MOSKOU De aanslag op Russische trein Nevs- ki-Express, waarbij vorige week 26 doden en tientallen gewonden vie len, werd gepleegd door Tsjetsjeen se rebellen. Dat meldt een website die de separatisten gunstig gezind is. Op de website Kavkazcenter. com werd gisteren een brief gepu bliceerd die zou zijn geschreven door de Tsjetsjeense rebellenleider Dokoe Oemarov. PARIJS Een Frans echtpaar leeft al ruim een jaar in een openbaar toilet aan de Cöte d'Azur. De vrouw was door de verhuurder uit het apparte ment van het paar gezet toen haar man in het ziekenhuis lag. De 62-ja- rige vrouw werkt al twaalf jaar in het toilet. Het paar richtte een ruimte voor poetsmiddelen in als woning, compleet met bedden, for nuis en wasmachine. PARIJS Het Franse parlementsgebouw is gisteren enkele uren ontruimd ge weest na een bommelding, die ach teraf vals bleek. De zitting van het parlement kon 's avonds worden hervat. De politie trof geen explo sief aan. Voor de bommelding wa ren activisten van milieuorganisa tie Greenpeace het gebouw binnen gedrongen. Wie achter de bommel ding zit, is nog niet duidelijk. MÜNCHEN Het proces tegen John Demjanjuk in München is gisteren stilgelegd wegens ziekte van de 89-jarige be klaagde. De in Oekraïne geboren Demjanjuk wordt ervan beschul digd medeplichtig te zijn aan mas samoorden op joodse Europeanen, met name tiendduizenden Neder landers. Die werden in het Poolse vernietigingskamp Sobibor de dood ingejaagd. door Lianne Sleufjes Vanuit Amerika is de laat ste dagen driftig gebeld met Nederland. Premier Balkenende kreeg een belletje van vicepresident Joe Bi- den, minister Hillary Clinton telefo neerde met collega Maxime Verha gen, Robert Gates (Defensie) sprak zijn Nederlandse collega Eimert van Middelkoop toe. Om mee te delen dat Amerika nog eens 30.000 militairen naar Afghanistan stuurt om de strijd snel te beslechten. Vanaf 2011 begint Amerika met de terugtrekking van zijn troepen. Maar de Amerikanen hadden ook een verzoek: blijf in Uruzgan. Eind 2010 draagt Nederland de lei ding over aan een ander Na- vo-land. Welk land, is onduidelijk, want niemand staat te trappelen. Uiterlijk voor 1 maart moet het ka binet bekendmaken wat daarna ge beurt. Ondanks de afspraken die Nederland met de Navo heeft ge maakt om eind volgend jaar weg te zijn, blijft Washington de druk op voeren om toch te blijven. De Amerikanen schromen daarbij niet om Nederland lof toe te zwaaien voor zijn manier van wer ken in Afghanistan: verdediging, di plomatie en ontwikkeling. Die slaat aan bij de plaatselijke bevol king. Moraal van de lof: die presta ties kun je toch niet uit je handen laten glippen door te vertrekken. In de Tweede Kamer is echter een stevige meerderheid die alle Neder landse militairen uit Uruzgan wil hebben. De missie in Uruzgan kost te 21 Nederlandse militairen het le ven. Onder aanvoering van twee van de drie coalitiepartijen - Chris tenunie en PvdA - heeft de Kamer hierover een motie aangenomen. Nederland heeft genoeg gedaan, is de breed gedragen opvatting. Nu zijn andere Navo-landen aan de beurt. Een kleine missie, bij voor keur elders in Afghanistan, is be spreekbaar. Meer niet. Formeel heeft het kabinet geen in stemming van de Kamer nodig om militairen uit te zenden. Maar de ri sico's van dergelijke missies zijn zo groot, dat het kabinet niet zonder parlementair draagvlak kan. Nu het verzet ook nog uit eigen gelede ren komt, is verlenging nagenoeg uitgesloten. Het kabinet kan wei nig anders doen dan de druk van de Amerikanen en de Navo weer staan en de breed gedragen motie uitvoeren. Eind 20to is het einde oefening in Kamp Holland. Maar daarmee is Nederland nog niet he lemaal weg uit Afghanistan. Weinig landen deden toezeggin gen na de toespraak van presi dent Barack Obam'a. Hieronder volgen ze: Albanië: 85 militairen •3 Spanje: 250 Georgië (geen Navo-lid): maximaal 1000 Macedonië; (in Navo-wachtkamer): 80 Polen: 600 Groot-Brittannië: 500 Montenegro (in Navo-wachtka mer): 40 Slowakije: 250 Tsjechië: 100 Zuid-Korea (geen Navo-lid): 500 Militairen in Afghanistan al aanwezig extra inzet infographic ANP/bron MCT door onze correspondent Frank Hendrickx Mobile T-Mobile PrePaid Sony Ericsson W205 parfum IMOKiA Nseries VV Nokia N97 mini i.c.m. 2-jarig Hi 30 abonnement Eindeloos Online van 39,95 nu 32,50 p.mnd* parfum Een paar uur voordat presi dent Barack Obama een nieuwe troepenuitbrei ding in Afghanistan aan kondigde, verzamelden zich enke le vredesdemonstranten voor het Witte Huis. Ze scandeerden dat de soldaten naar huis moesten ko men, namen wat foto's en vertrok ken weer. Het tafereel was teke- - nend voor het beperkte Ameri kaanse verzet tegen de oorlog in Afghanistan. De missie in Afghanistan roept in de VS veel minder passie op dan de oorlog in Irak, een paar jaar ge leden. Bijna 60 procent van bevol king beschouwde het conflict in Irak als 'een fout', slechts 36 pro cent van de bevolking denkt het zelfde over Afghanistan, waar de aanslagen van 11 september 2001 op New York en Washington wer den gepland. Na honderden miljarden te heb ben besteed en honderden levens te hebben geofferd, is de politieke en militaire situatie nog steeds ui terst fragiel. Veel kiezers beschou- NOKIA Operator Son 11/01/2009 General Options Contacts i.c.m. abonnement Mobile t for telecom zorgt graag goed voor je. En daarom krijg je nu een exclusieve parfum cadeau bij je nieuwe telefoon. Of je nu een prepaid telefoon (vanaf 49,95) koopt of een abonnement afsluit Kom snel langs en haal jouw nieuwe parfum. 0p=op! Gmail (4) n I found this cool thing... 11/01 Party at Andrea's hou... 11/01 Mummypowder - The i«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8